انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 738)
شنبه 16/5/1389 - 17:3 -0 تشکر 218798
عادت های بد را ترک کنیم

عادت را ” پاسخ شرطی به یک محرک ” تعریف کرده اند . اما این عادت ها کجا شکل خارجی پیدا می کنند ؟ عادت در نتیجه پاسخ دادن به شکل خاص به یک محرک ویژه ، و اغلب در اوایل زندگی صورت خارجی پیدا می کند . اینکه وقتی بر سر دوراهی جاده رسیدید کدام راه را انتخاب کنید تا حدود زیاد مشخص می کند که از کجا سر در می آورید . خوشبختانه شما بدون هر گونه عادتی متولد می شوید . شما عادت هایتان ار از دوران طفولیت خو کسب کرده اید . هر عادت به مدت زمانی احتیاج دارد تا شکل بگیرد . می توانید از روش مطمئن و به اثبات رسیده ای استفاده کنید که بر سرعت شکل گیری عادت در خود بیفزایید .

روانشناسان رفتارگرا به ” شرطی سازی عامل ” اشاره کرده اند تا توضیح بدهند که اشخاص چگونه رفتارهای خود به خودی را فرا می گیرند . برای شکل گیری عادت ابتدا باید اتفاقی در زندگی شما بیفتد تا اندیشه یا احساسی را در شما تحریک کند . دوم : به عنوان یک پاسخ و واکنش رفتار خاصی از شما سر می زند . سوم : در نتیجه شما پیامد بخصوصی را تجربه می کنید . اگر این فرآیند را به قدر کافی تکرار کنید ، عادت جدیدی در شما ایجاد می شود .


هفت مرحله شکل گیری عادت جدید

۱/ تصمیم بگیرید : تصمیم بگیرید که در ۱۰۰درصد مواقع می خواهید رفتار جدیدی را به نمایش بگذارید .برای مثال : اگر تصمیم می گیرید صبح ها زود از رختخواب بیرون بیایید و ورزش کنید ، ساعت را برای زمان معینی کوک کنید . با بلند شدن صدای زنگ ، بلافاصله از رختخواب بیرون بیایید . لباس های ورزشی خود را بپوشید و جلسه ورزش را شروع کنید .
۲/ هرگز استثنا قائل نشوید : استثنایی برای این عادت جدید قائل نشوید . بهانه نیاورید و توجیه نکنید . از تصمیمی که گرفته اید عدول نکنید . اگر تصمیم گرفته اید ساعت ۶صبح از خواب بیدار شوید ، خودتان را تحت نظمی درآورید که صبح ها در این زمان ازخواب بیدار شوید تا اینکه در این کار یک حالت خود به خودی پیدا کنید.
۳/ تصمیم خود را با دیگران درمیان بگذارید : به اطرافیان خود بگویید که قصد دارید رفتار خاصی را به نمایش بگذارید . وقتی بدانید دیگران نظاره گر شما هستند با جدیت بسیار بیشتری کارتان را انجام می دهید .
۴. خودتان را در ذهن مجسم کنید: در چشمان ذهن خود ببینید که آن رفتار بخصوص را به نمایش گذاشته اید . هرچه بیشتر خودتان را مجسم کنید که برنامه مورد نظرتان را با موفقیت انجام می دهید، امکان دستیابی به خواسته هایتان بیشتر می شود.
۵/ از تأیید ها وتلقینات مثبت استفاده کنید : به تکرار از تأیید و تلقین مثبت استفاده کنید . این تکرار به میزان زیاد سرعت شکل گیری عادت جدید را در شما افزایش می دهد . برای مثال می توانید بگویید : من همه روزه ساعت ۶ صبح از خواب بیدار می شوم و بلافاصله شروع به ورزش می کنم . قبل از اینکه ش به خواب بروید این موضوع را به خود تلقین کنید . در اغلب مواقع ، دقایقی قبل از آنکه صدای صدای زنگ ساعت بلند شود ، شما از خواب بیدار خواهید شد .
۶/ مصمم شوید که مداومت داشته باشید: آنقدر رفتار جدید را انجام دهید که اگر زمانی آن را انجام ندادید ، ناراحت شوید !
۷/ به خودتان پاداش بدهید : از همه مهمتر به خودتان به خاطر کاری که می کنید پاداش بدهید . هر بار که به خودتان پاداش می دهید ، رفتارتان را تأیید و آن را تقویت می کنید .

سر قفلی های ماندگار ذهن شما
عادت های قدیمی نمی میرند ، ناپدید نمی شوند . وقتی دیگر آنها را تمرین و اعمال نمی کنید و به جای آن به سروقت عادت های جدید می روید ، عادت های قدیمی ضعیف می شوند و در ذهن نیمه هشیار شما در گوشه ای پنهان می گردند . ممکن است عادت های جدید بر عادت های قدیم غلبه کنند و یا جایگزین آنها شوند ، اما عادت های قدیم هرگز بطور کامل از میان نمی روند . در ته ذهن باقی می مانند و منتظر می شوند تا در زمانی دیگر از آنها استفاده شود. برای ایجاد عادت های جدید باید قاعده ای را رعایت کنید : با خود صبور و شکیبا باشید . برای اینکه کسی که امروز هستید بشوید ، وقت زیادی صرف کرده اید . امکان آن وجود ندارد که همه چیز را به یکباره تغییر بدهید . از این رو باید عادت واحدی را انتخاب کنید . این عادت باید در لحظۀ انتخاب مهمترین عادتی باشد که می خواهید در خود ایجاد کنید . این عادت را روی کاغذی بنویسید ، از تأکید و تلقین مثبت استفاده کنید ، تصویر سازی کنید . ببینید به راستی و به واقع این عادت جدید را مورد استفاده قرار داده اید .

بودن و شدن
شما در تمام دنیا موجودی منحصر به فرد هستید . هرگز کسی مانند شما وجود نداشته و هرگز هم بوجود نخواهد آمد ، اما آنچه شما را از سایرین جدا می کند ذهن شماست . توانایی فکر کردن ، تصمیم گرفتن و اقدام کردن شماست . مجموعه اندیشه و تجارب شما در گذشته در اعمال امروز شما دیده می شوند، در عادت های شما مشاهده می شوند که با اشخاص چگونه رابطه برقرار می کنید . تنها عمل شماست که می گوید شما کی هستید و چه شده اید !
اما خبر خوش این است که شما تنها این انسان نیستید . شما یک انسان در حال شدن هستید . شما پیوسته در حال رشد و تکامل هستید ، عادت های قدیمی و کهنه را کنار می گذارید و عادت های جدیدی را بوجود می آورید . مهم نیست از کجا می آیید ، مهم این است که به کجا می روید . اما اینکه به کجا می روید تنها باتوجه به تصور و تخیل شما مشخص می شود .

تمرینات عملی
۱ . کدام عادت است که ان را بیش از آن را بیش از هر عادت دیگری می خواهید ؟ کدام اقدام است که برای رسیدن به این عادت باید انجام دهید ؟
۲ . کدام نتیجه و پیامد را بیش از هر چیزی می خواهید تجربه کنید ؟ کدام عادت به شما کمک می کند تا به ابن نتیجه برسید ؟
۳ . عادتی را انتخاب کنید که می خواهید آن را در زندگی مالی خود ایجاد کنید . آن را به روشنی تعریف کنید و از همین امروز روی آن دست به کار شوید .
۴ . عادتی را انتخاب کنید که می خواهید آن را در زندگی خانوادگی خود لحاظ کنید و از همین امروز روی این عادت کار کنید .
۵ . عادت یرا در زمینه سلامتی انتخاب کنید و از همین امروز روی این عادت کار کنید .
۶ . تصور کنید در کاری که می خواهید بکنید هیچ محدودیتی متوجه شما نیست  در این شرایط ، چه هدف های را برای خود در نظر می گیرید ؟

اندیشه ها هدف و مقصود را می سازند ، هدف و مقصود منتهی به عمل می شوند ، عمل عادت ها را شکل می دهد ، عادت ها منش را می سازند و منشها سرنوشت ما را تحقق می بخشند . ” تریون ادواردز “

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

يکشنبه 17/5/1389 - 16:32 - 0 تشکر 219043

سلام آقای اوووووج

مطلب خوبی زدین . ممنون

 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی