ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 495)
پنج شنبه 14/5/1389 - 19:32 -0 تشکر 218276
اپراتور چهارم

اولین تلفن همراهی که وارد بازار ایران شد ، تنها انتقال صدا آن هم از طریق تلفنی سیار ، تکنولوژی مورد ارایه این تلفن بود . اپراتور اول تلفن همراه هنگامی که چشمان درشت شده مردم از حیرت قدرتش را به خود جلب می کرد ، تصور نداشت که روزی انتقال صدا کمترین امکاناتی خواهد شد که یک اپراتور توانایی ارایه آن را دارد.


به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) ، در بسیاری از کشورهای جهان ، حتی چندین کشور اطراف ایران در منطقه تعداد اپراتورهای تلفن همراه دو رقمی شده اما هر کدام بنابر میزان خدماتی که دراختیار کاربر می گذارد می تواند طول عمر داشته باشد. رقابت شدید میان متولیان ارایه خدمات در بستر تلفن همراه ، طرحی است که در دو ، سه سال اخیر ذهن ایرانیان را به خود مشغول کرده است .


اپراتورسوم با نسل جدید امکانات


اصل ارایه خدمات خارق العاده تر توسط هر اپراتوری که قصد آمدن دارد بر هیچ آی تی منی پوشیده نیست اما تمام این امکانات در ارایه انتقال صدا ممکن می شود تا نام آن نهاد را اپراتور بنامیم.پس از اپراتور اول تلفن همراه در ایران ، اپراتور دوم با مشارکت خارجی و سرمایه ای که مسلما بیشتر بود توانست با طرح های نو تبلیغاتی و خدماتی به روز تر جایگاه قابل توجه ای در بازار مخابرات ایران دست و پا کند . پس از مدتها نیاز حضور اپراتور دیگری حس شد اما از بدو ایجاد طرح آن تا زمانی که پیمانکار این پروژه مشخص شود ، خون اهالی فناوری اطلاعات به نوعی در شیشه رفت تا بدانند رقیب بعدی همراه اول و ایرانسل چه کسی است . حال که پیمانکار اپراتور سوم مشخص شده می توان این پیش بینی را داشت که تا ارایه اولین سیم کارت این اپراتور چقدر زمان می توان تلف کرد.


پیمانکاران اپراتور سوم نیز واقفند که برای داشتن جایگاهی مناسب در بازار مخابرات ایران ، نو آوری و یا حتی خدماتی باید ارایه دهند که سالهاست در کشورهای بزرگ از آن استفاده می شود اما در ایران از آن با عنوان نسل سوم یاد می شود. بر همین اساس مشخصه اپراتور سوم تلفن همراه ، ارایه خدمات نسل سوم خواهد بود . اما با مشکلات موجود بر سر راه هر اپراتوری که وارد عرصه مخابرات ایران می شود ، این بار دولت اپراتور چهارم را پیشنهاد داده و طبق گفته مسئولین به سختی در حال انجام اقدامات لازمه این اپراتور است .


اپراتور چهارم چه ویژگی هایی دارد ؟


ویژگی هایی که اپراتور چهارم دارد را وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به این گونه شرح داده است : حداکثر پهنای باند اپراتور فناوری اطلاعات(اپراتور چهارم) متناسب با کاربرد متفاوت خواهد بود اما برای مثال در سرویس ویدئو درخواستی حداقل پهنای باند ۸ مگابیت بر ثانیه به منزل کاربران ارائه خواهد شد و بهتر است فعلاً نام این اپراتور را اپراتور IT نگذاریم.
وی ادامه داد: این اپراتور شبکه‌ای است که خدمات دیتا را ارائه می‌کند و پهنای باند مورد نیاز آن بستگی به کاربردها و سرویس‌های ارائه شده از طریق این شبکه دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: برای مثال یکی از کاربردهای این شبکه ارائه فیلم به صورت درخواستی (video on demand) است که پهنای باند مناسب این سرویس حداقل ۸ مگابیت بر ثانیه و بالاتر است که در داخل شبکه این پهنای باند را در اختیار کاربران قرار می‌دهیم.


ابهامات پررنگی که در اپراتور چهارم آی تی وجود دارد


اما اولین باری که نامی از این اپراتور برده شد ، معاون فناوری اطلاعات وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بود که خبر از آمدن اپراتور چهارم آن هم با عنوان اپراتور چهارم آی تی داد.


با وصفیات موجود در خصوص اپراتور چهارم آی تی ، هیچ مسئولی در مورد انتقال صدای این اپراتور صحبتی نکرده و مشخص نکرده که این اپراتور تلفن همراه است یا خیر.


شبهات موجود در این میان روز به روز با توضیحات مسئولین پررنگتر می شود که اگر این اپراتور ، در انتقال صدا نقشی دارد و اپراتور تلفن همراه است ، چرا آن را اپراتور آی تی می نامند و اگر اپراتور تلفن همراه نیست چرا آن را اپراتور چهارم می نامند؟


اگر اپراتور چهارم آی تی ، تنها بر انتقال دیتا سوار باشد ، علاوه بر اینکه نام چهارمی بودن برای این اپراتور اشتباه است ، نمی توان آن را اپراتور آی تی نامید زیرا در زمان حاضر شرکتهای PAP و ISP ها متولی انتقال دیتا هستند و به نوعی می توان آن ها را اپراتور آی تی نامید و اگر دولت بر آن است که اپراتوری با مضمون آی تی داشته باشد و تنها بر انتقال دیتا تاکید کند پس کاری موازی را شروع کرده و اگر به فکر آن است که اپراتور را دولتی ارایه دهد به مخالفت با تلاش های انجام شده درخصوص کاهش تصدی گری دولت بنابر ابلاغیه اصل ۴۴ می پردازد.


با وجود ابهامات اظهار شده به این نتیجه می توان رسید که نام پروژه ای با موضوع اپراتور چهارم آی تی نیز مانند بسیاری دیگر از پروژه ها بیشتر به سرگرم کردن رسانه ها و مردم می پردازد تا این که فکری برای گسترش فناوری اطلاعات در ایران داشته باشد.

 

http://www.ictna.ir/news/archives/028963.html

با ناخنم به سنگ نوشتم بيا بيا

زان پيشتر كه پاك شود يادگاري ام

(مرحوم قيصر امين پور)

پنج شنبه 14/5/1389 - 19:33 - 0 تشکر 218278

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با همکاری رگولاتوری مراحل مقدماتی اعطای پروانه اپراتور چهارم IT درحال انجام است.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، رضا تقی‌پور در جمع خبرنگاران گفت: کارهای اولیه اپراتور چهارم فناوری اطلاعات انجام شده، چارچوب پروانه آن مشخض شده تا بتوانیم زیرساخت‌های فناوری اطلاعات را برای پیاده‌سازی دولت الکترونیک توسعه دهیم.
وی افزود: مطالعات مقدماتی اعطای پروانه آن را سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی انجام داده اما زمان مشخصی برای اعطای پروانه معین نشده است.
او همچنین در مورد گسترش پهنای باند در ایران تاکید کرد: ظرفیت شبکه داخلی در مهر ماه به ۴۷۰ گیگا بیت در ثانیه می‌رسد. طراحی‌های اولیه شروع شده و فاز به فاز انجام می‌شود. با انجام فازها که پایان برنامه پنجم خواهد بود، پهنای باند وسیعی در اختیار تمامی مردم قرار خواهد گرفت.
تقی پور در ارتباط با زیرساخت‌های بانکی عنوان کرد:  مشکل جدی در زیرساخت بانک‌های کشور نداریم. بعضا گله‌هایی وجود داشت و ما جواب دادیم که شما ارتباطات نقطه به نقطه خریداری کرده‌اید که شبکه‌ای شدن آن نیاز به بازطراحی دارد. بانک‌ها به شرکت‌های مخابرات استانی و شرکت ارتباطات زیرساخت مراجعه کنند تا آنها با طراحی‌هایشان سرویس و خدمات را با SLA مشخص در اختیار بانک‌ها قرار دهند.
وی درپاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود ایران جزو یکی از ۱۵ سیاه چاله اینترنتی دنیا است، گفت: معتقد نیستم ایران جز سیاه چاله‌های ارتباطات بین‌الملل است، حملاتی که به سایت‌های ما می‌شود این است که ما جز اهداف این نوع تعابیر هستیم و با افتتاح مسیر ترانزتیت ارتباطات شمال به جنوب، از این نوع پروژه‌ها برای اینکه ایران تبدیل به هاب منطقه شود و جمهوری اسلامی مسیر ارتباطات باشد باتوجه موقعیت خاص جغرافیایمان در برنامه داریم.
او در پاسخ به این سوال که آیا از هفته آینده سایت‌های دولتی که سرورهایشان را در داخل کشور هاست نکرده‌اند، فیلتر خواهند شد، اظهار داشت: اطلاعاتی که مربوط به دولت و سایت‌های دولتی است باید در جای امنی نگهداری شود و بارها ثابت شده که سرورهای خارجی جای امنی برای نگهداری اطلاعات جمهوری اسلامی نیست و گفته شده باید سایت‌های دولتی سرورهایشان را تغییر دهند اما مشخص نیست که از چه زمانی سایت‌هایی که سرورهای خارجی‌شان را به داخلی تغییر ندهند، فیلتر می‌شوند.

http://www.ictna.ir/news/archives/028961.html

با ناخنم به سنگ نوشتم بيا بيا

زان پيشتر كه پاك شود يادگاري ام

(مرحوم قيصر امين پور)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی