پژوهش های دانش آموزی (بازدید: 1320)
چهارشنبه 30/4/1389 - 11:7 -0 تشکر 212981
یک سوال فناورانه

فرض کنید می خواهیم به عنوان یک پروژه دانش آموزی از مراحل رشد یک گیاه از مرحله دانه تا جوانه و رشد تصویر برداری کنیم. به نحوی که هم ریشه ها و هم ساقه و هم برگ مشخص باشد. به نظر شما چه گیاهی باید انتخاب کنیم که رشد سریعتر و زیباتر داشته باشد؟ چگونه محیطی باید برای رشد آن فراهم کنیم که کیفیت رشد را بیشتر کند و تصویری زیباتر فراهم کند؟

به من مشاوره بدید تا این کار را با هم انجام بدیم. بعدا کارها را پیشرفت می دیم تا به نتایج جالبتری هم برسیم.

محمد آکوچکیان
با تجربه سالها شکست آنچنانی در کسب و کار و سایر موارد
متخصص در هم کوبیدن شرکتهای موفق

شنبه 2/5/1389 - 18:50 - 0 تشکر 214003

لوبیا ، نخود و.... یعنی حبوبات  آب و هوای مناسب

چهارشنبه 6/5/1389 - 11:44 - 0 تشکر 215340

سلام
خیلی خوشحال شدم که بحث جالبی رو شروع کردین . در مورد این بحث می توان تعداد بی شماری پروژه دانش آموزی تعریف کرد.
دانش آموزان دبیرستانی که به این بحث علاقه دارند می توانند تفاوت رشد گیاهان مختلف را بررسی کنند این که چه نوع گیاهی کاملا به خواسته های ما جواب می دهد ، مهم است . ما قبلا مراحل رشد دانه لوبیا را همه دیده ایم اما چرا این گیاه انتخاب می شود آیا دانه دیگری مناسب تر نیست؟
دانش آموزانی که علاقمند به کار با دستگاه ها هستند می توانند دستگاه هایی را پیدا کنند که مراحل رشد را در زمان های متفاوت ثبت کتد و مراحل ثبت شده را با یک نرم افزار مناسب به یک برنامه کامپیوتری تبدیل کنند.
دانش آموزان کوچکتر مراحل رشد را تجربه کنند یعنی گیاه را بکارند . مسئولیت مراقبت از یک گیاه تجربه های خوبی برایشان به همراه دارد.
اما................اما..........مهمتر از همه این که چه گیاهی بهترین انتخاب خواهد بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دوشنبه 25/5/1389 - 13:52 - 0 تشکر 221436

با سلام.

 1. در مورد سوال اول، به نظر من اگر بخواهی دانه بکاری، نخود می تواند بهترین انتخاب باشد.
 2. این گیاه به محیطی مرطوب(نه با رطوبت زیاد؛که این باعث از بین رفتن گیاه می شود.) با نور کافی نیاز دارد و هم چنین اگر مقداری کود گیاهی یا حیوانی پای گیاه بریزید به رشد آن کمک می کند. (فقط دقت داشته باشید که مقدار زیاد کود در اصطلاح باعث سوختن گیاه می شود.) بهتر است که خاک را از لحاظ فیزیکی سه قسمت تقسیم کرده و دانه را در لایه ی  میانی خاک قرار دهیم.
 3. و امّا در مورد روش فیلم برداری از رشد گیاه؛سه روش وجود دارد:

1) می توانی گیاه را در یک ظرف شیشه ای و دانه را نزدیک دیواره ی آن قرار داده تا مراحل رشد گیاه را بتوانی مشاهده کنی.

2) اگر امکانات در اختیار داشتی می توانی به وسیله ی امواج(پرتوهای ایکس، ماوراء بنفش و...) از مراحل رشد، تصویر برداری کنی. مثل عکس برداری از داخل بدن یک انسان!( این روش زیاد توصیه نمی شود.)

3) اگر گرفتن فیلم یا تصویر واقعی ضرورتی ندارد، می توانی بر اساس اطلاعاتی که داری یا بدست می آوری( اطلاعات درست) فیلم یا انیمیشنی بسازی.( این روش اکثراً جهت آموزش بکار می رود نه مشاهده.)

اگر موفق شدی ما را در جریان بگذار. خوش حال می شویم!!

موفق باشید.

هر روز همان روز را زندگي کن و بدين سان تمامي عمر را زندگي کرده اي .

 نانسي سيمس

 

خورشيد امروز

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی