انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 547)
چهارشنبه 30/4/1389 - 10:4 -0 تشکر 212963
گزارشی ازحضور 11 ماهه مهدی هاشمی در لندن

مهدی هاشمی رفسنجانی كه شهریور 88 با عنوان "مأموریت سازمانی " برای دانشگاه آزاد به انگلیس رفته و اتهامات بسیاری را در زمینه اغتشاشات پس از انتخابات یدك می‌كشد، همچنان قصد بازگشت به كشور را ندارد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس، حدود 1 سال پیش و در چنین روزهایی یعنی دقیقاً پس از برگزاری انتخابات دهمین دوره ریاست‌جمهوری و پس از شكست موسوی در این انتخابات اغتشاشاتی در كشور ایجاد شد كه بسیاری از افراد صاحب‌نظر در عرصه سیاسی كشور مهدی هاشمی را یكی از عاملان ساماندهی آن معرفی می‌كردند.

* مهدی هاشمی كیست؟

مهدی هاشمی رفسنجانی بهرمانی تحصیلات خود را در رشته مخابرات در دانشگاه تهران به پایان رساند و كارشناسی ارشد مهندسی انرژی را از دانشگاه صنعتی شریف و دكترای مهندسی منابع انرژی را از دانشگاه آزاد دریافت كرده‌ است و در گذشته مسئولیت‌هایی را در وزارت نفت از جمله ریاست سازمان بهینه سازی مصرف سوخت بر عهده داشت.

مادر وی عفت مرعشی و پدرش اكبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است. فائزه و فاطمه دو خواهر و محسن و یاسر برادران او هستند.
مهدی با دخترعموی خود فرشته هاشمی ازدواج كرده و دو پسر به نام‌های فؤاد و یاسین دارد.

وی كه در انتخابات ریاست جمهوری سال 1384 در ستاد انتخاباتی پدرش اكبر هاشمی رفسنجانی فعالیت می‌كرد در انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 نیز از حامیان میرحسین موسوی بود و در دانشگاه آزاد ستادی را برای كنترل صحت انتخابات! ایجاد كرده‌بود.
اما پس از انتخابات و شكست موسوی چند تن از متهمین در دادگاه متهمان پرونده كودتای مخملی اتهاماتی را علیه او مطرح كردند.

* آغاز سفر مهدی هاشمی به انگلیس

اما با آغاز مطالبات مردمی برای محاكمه عوامل اغتشاشات و ناامنی‌ها در كشور پس از انتخابات 22 خرداد 88 كه بالتبع نام مهدی هاشمی را نیز بر سر زبان‌ها می‌انداخت، به ناگاه وی از كشور خارج شد.

با این وجود یكی از نزدیكان خانواده هاشمی رفسنجانی در همان روزها یعنی نهم شهریورماه سال 88 در گفت‌وگو با خبرنگار ما ضمن تأئید خبر سفر مهدی هاشمی به انگلیس گفت كه این سفر هیچ ارتباطی به شایعات مطرح شده درباره احتمال دستگیری مهدی هاشمی به اتهام طراحی و عملیاتی كردن اغتشاش‌های پس از انتخابات ندارد.

البته بسیاری از مردم و كارشناسان، رفتن مهدی هاشمی به لندن را با مسائل مطرح شده درباره وی مبنی بر دست داشتن در اغتشاشات پس از انتخابات، بدون ارتباط نمی‌دانستند و خواستار بازگرداندن وی به ایران برای حضور در دادگاه بودند.

* متهمان اغتشاشات مهدی هاشمی را از عوامل اغتشاش دانستند

شائبه‌ فرار مهدی هاشمی از كشور و ارتباط وی با اغتشاشات پبش آمده در ایام پس از انتخابات 22 خرداد 88 آنجا بیشتر تقویت شد كه در چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده آشوب های پس از انتخابات، مسعود باستانی از روزنامه‌نگاران فعال دوم خردادی با اشاره به محورهایی كه از سوی مهدی هاشمی رفسنجانی به مدیریت سایت "جمهوریت " داده شده بود، گفت: حمله به عملكرد 4 ساله دولت و تضعیف نهادهای قانونی كشور(سپاه ،بسیج، شورای نگهبان و...) و القای تقلب و التهاب‌آفرینی در انتخابات جزو محورهایی بود كه دستور كار داشتیم.
همچنین حمزه كرمی مدیر سایت جمهوریت نیز در دادگاه اعلام كرد كه مهدی هاشمی در انتخابات پولشویی، سند سازی و از بیت‌المال هزینه می‌كرد.

* دانشگاه آزاد وارد ماجرا می‌شود؛ "مهدی هاشمی ماموریت رفته است "

اما پیرو این شائبه‌ها، دفتر هیئت‌امنای دانشگاه آزاد به دفاع از مهدی هاشمی (رئیس این دفتر) پرداخت و با صدور اطلاعیه‌ای سفر وی را یك "مأموریت سازمانی " عنوان كرد.
دفتر هیئت امنای دانشگاه آزاد در این اطلاعیه خود تصریح كرد كه مهدی هاشمی رئیس دفتر هیئت امنای دانشگاه آزاد جهت بازدید و رسیدگی دفاتر و شعبات دانشگاه آزاد در خارج از كشور، چندین روز قبل از دادگاه مورخ 3 شهریور 88 به خارج از كشور عزیمت كرده و قطعاً بعد از اتمام "مأموریت سازمانی " خویش جهت پاسخگویی به مطالب كذب مطرح شده در دادگاه به كشور بازخواهد گشت.

* 15 آذر 88، آیت‌الله هاشمی: مهدی خیالش از پرونده‌هایش راحت است

در همین اثنا اكبر هاشمی رفسنجانی پدر مهدی هاشمی نیز در دیدار با دانشجویان مشهدی كه 15 آذر سال 89 برگزار شد، در پاسخ به سوالات و اعتراضات دانشجویان راجع به سفر مهدی هاشمی به خارج از كشور پاسخ‌هایی ارائه كرد.

آنچنان كه در متن ارسالی از سوی دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از این دیدار آمده بود، هاشمی در پاسخ به سوالات دانشجویان درباره مهدی هاشمی رفسنجانی می‌گوید: "خیال مهدی از پرونده‌هایش راحت راحت است. "

اما هاشمی رفسنجانی در ادامه به نقش مهدی هاشمی در كمیته غیرقانونی "صیانت از آرا " اشاره كرده و گفت:‌من مطمئنم مهدی در این انتخابات در هیچ بخشی دخالت نداشت، "جز در مسئله كمیته صیانت از آرا ". مهدی نه پولی دارد و نه به كسی پول داد. گفتند: او پول داده تا افرادی در اغتشاشات شركت كنند، در حالی كه از این كارها بیزار است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص علت سفر پسرش به لندن هم اینچنین گفت كه: "ما در دانشگاه آزاد اسلامی شش واحد در خارج از كشور داریم كه همه آنها مشكل دارند. می‌بایست كسی می‌رفت و رسیدگی می‌كرد. از لندن شروع كردیم و به لبنان رفتیم كه باید توسعه پیدا كند. واحد دوبی مشكلات خاصی دارد. در زنگبار زمین دادند كه هنوز نتوانستیم شروع كنیم. در ارمنستان و تاجیكستان هم واحد داریم. باید رسیدگی می‌كرد كه رفت. دلش می‌خواهد بیاید و من می‌گویم اول كارهایت را تمام كن و انجام بده و بعد بیا. از این طرف هم مرتب تهمت می‌زنند كه او هم همیشه جواب می‌دهد. "

* معاون جاسبی، دیماه 88: از ماموریت مهدی هاشمی بی‌اطلاعم

با وجود اطلاعیه دفتر هیئت امنای دانشگاه آزاد كه ریاست آن بر عهده شخص مهدی هاشمی رفسنجانی است و همچنین اظهارات اكبر هاشمی رفسنجانی، كریم زارع طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس در مورخ 27 دی درباره مأموریت مهدی هاشمی رفسنجانی از سوی دانشگاه آزاد گفت كه هنوز موضوع مأموریت آقای مهدی هاشمی برایش مشخص نشده. وی همچنین ادامه داد كه "من گفته‌ام كه موضوع مأموریت آقای هاشمی را به من بگویند ولی هنوز به من چیزی نگفته‌اند! "

* مهدی هاشمی، اسفند88: مانند شهروند عادی برای تحصیل دكترا و ماموریت به خارج رفتم

بنا بر این گزارش، سرانجام در پی موضع‌گیری‌های فعالان دانشجویی درباره حضور طولانی‌ مدت مهدی هاشمی در خارج از كشور به رغم اتهامات وی در جریان حوادث پس از انتخابات، وی پس از گذشت 6 ماه از خروج خود از كشور، علناً در این باره به ایراد توضیح پرداخت.

مهدی هاشمی در تاریخ 28/11/88 و در پاسخ به گزارش خبری فارس با عنوان "5 ماه از حضور مهدی هاشمی در لندن گذشت؛ مأموریتی كه مرد شماره 2 دانشگاه آزاد از جزئیات آن بی‌خبر است "، نوشت: " خبرگزاری فارس هر از چند گاهی به بهانه سفر تحصیلی اینجانب به خارج از كشور، آن را مستمسكی برای تكرار ادعاهای غیرقانونی برخی محكومین جریانات بعد از انتخابات در دادگاه قرار می‌دهد و لابد شخص، ارگان یا سازمان و مسئولین قضایی نیز به این سایت خبری به دلیل تكرار ادعاهای محكومین علیه اینجانب كه رهبری معظم انقلاب رسما در خطبه‌های نماز جمعه خود آن را بی‌اعتبار توصیف كردند، هیچ‌گونه اعتراض و یا بازخواستی نمی‌كند كه این گونه خود را در حاشیه امن آهنین می‌دانند؟!
همچنانكه كرارا اعلام شده است یكبار دیگر اعلام می‌كنم كه اینجانب برای ادامه تحصیل مقطع دكتری و رسیدگی به دفاتر و شعبات دانشگاه آزاد اسلامی در چندین شعب خارج از كشور به خارج سفر كرده‌ام و از حدود 5 ماه اقامت در خارج از كشور حدودا یك ماه، آن را در لندن به سر برده‌ام و مابقی این مدت در سایر كشورها در تردد و سركشی و ماموریت بوده‌ام و مانند یك شهروند عادی به دور از جنجال های ساختگی خبرگزاری فارس و سایر سایت‌های همسو و زنجیره‌ای به ادامه تحصیل در خارج از كشور ادامه می‌دهم. "


* معاون جاسبی، فرودین 89: همچنان بی‌اطلاعم

كریم زارع معاون پارلمانی دانشگاه آزاد بار دیگر در فروردین 89 در پاسخ به این سوال كه آیا ماموریت مهدی هاشمی پایان یافته است یا خیر، اظهار داشت: در این زمینه اطلاعات جدیدی ندارم ولی اگر اطلاعاتی كسب كنم حتما ارائه خواهم داد.
وی در پاسخ به این سوال كه آیا همچنان اطلاعاتی در خصوص این ماموریت به دست نیاورده‌اید، گفت: بنده هنوز در این زمینه اطلاعات جدیدی كسب نكرده‌ام.
معاون پارلمانی دانشگاه آزاد در پاسخ به این سوال كه یعنی ماموریت مهدی هاشمی همچنان ادامه دارد؟ یادآور شد: بنده نگفتم كه این ماموریت پایان نیافته است بلكه عرض كردم اطلاعات دقیقی در این زمینه ندارم كه بخواهم آن را برای شما بیان كنم.
زارع در پایان در پاسخ به این سوال كه آیا گزارشی هم از این ماموریت از سوی مهدی هاشمی به مسئولین دانشگاه آزاد ارائه شده است، یا خیر؟ اظهار داشت: خیر، حداقل این است كه بنده در این زمینه اطلاعی ندارم.

*جاسبی هم سؤال درباره مأموریت مهدی هاشمی را بی‌‌پاسخ گذاشت

با وجود اطلاعیه هیئت مؤسس دانشگاه آزاد درباره مأموریت مهدی هاشمی، مسئولان این دانشگاه هیچگونه اطلاع‌رسانی درباره موضوع مأموریت، مدت آن و ... ارائه نمی‌كردند. در این بین، عبدالله جعفرعلی جاسبی رئیس دانشگاه آزاد نیز كه فروردین 89 در مراسم افتتاحیه پنجمین دوره مسابقات بین‌الملی روبوكاپ شركت كرده بود، در حاشیه این مراسم و در پاسخ به این پرسش كه مأموریت مهدی هاشمی رفسنجانی چه وقت به پایان می‌رسد؟ اظهار داشت: من به این سوال پاسخ نمی‌دهم.
وی با وجود اصرار خبرنگار فارس مبنی بر تشریح جزئیات مأموریت مهدی هاشمی رفسنجانی، اعلام كرد كه به این سوالات پاسخ نخواهد داد.

* چرا هیئت امنای دانشگاه آزاد سفر مهدی هاشمی را به گردن گرفت؟

در این میان نكته حائز اهمیت این است كه چرا هیئت امنای دانشگاه آزاد تنها چند روز پس از خروج مهدی هاشمی از كشور، سفر وی را ماموریتی كاری از سوی این مجموعه دانست اما نه تنها در خصوص این ماموریت توضیحات تكمیلی را ارائه نداده و اعلام نكردند كه این ماموریت چه زمانی به پایان می‌رسد، بلكه اعضای هیئت امنای این دانشگاه نیز درباره این ماموریت اظهار بی اطلاعی می‌كنند و مشخص نیست كه چه كسانی آن اطلاعیه هیئت امنای دانشگاه آزاد را نوشته و امضاء كردند؟ و دلیل حمایت هیئت امنای دانشگاه آزاد از سفر مهدی هاشمی به لندن چه بوده است؟

* صدور حكم جلب مهدی هاشمی؛ آیا ماموریت دانشگاه آزاد پایان می‌یابد؟

اما فروردین 89 روزهای پایانی خود را سپری می‌كرد كه اعلام خبری درباره صادر شدن حكم جلب مهدی هاشمی صحت اتهامات وارده به وی را قوت بیشتری بخشید.
صدور حكم جلب مهدی هاشمی در جلسه مشترك آیت‌الله صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه و جمعی از نمایندگان از جمله اعضای كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اعلام شد.
بر پایه این گزارش در این جلسه مشترك تصریح شد كه در صورت ورود مهدی هاشمی به كشور وی بر اساس این حكم دستگیر خواهد شد.
در این جلسه درباره احتمال عدم مراجعت مهدی هاشمی به كشور و راههای قانونی دستگیری وی نیز مطالبی عنوان شد.

* خروج خانواده مهدی هاشمی از كشور

با این وجود پس از اعلام خبر صدور حكم جلب مهدی هاشمی، برخی منابع خبری اعلام كردند در اردیبهشت‌ماه سال 89 كه خانم "فرشته هاشمی " همسر مهدی هاشمی به همراه دو فرزندش به لندن رفته و قبل از پیوستن به همسر، به برخی اطرافیان خود اعلام كرده است كه قصد بازگشت به ایران را ندارد.

* كشف برخی قراردادهای نفت و گاز در ساختمان هیئت امنای دانشگاه آزاد

اما در حالی كه همچنان از عدم بازگشت مهدی هاشمی به كشور خبری نبود، به ناگاه اطلاعیه‌ای از سوی دادسرای عمومی و انقلاب تهران صادر و اتهامات مهدی هاشمی و پیرو آن دانشگاه آزاد را وارد فاز جدیدی كرد.

دادسرای عمومی و انقلاب تهران طی اطلاعیه‌ای در خردادماه امسال، اعلام كرد كه اسنادی از طبقه ششم ساختمان محل استقرار هیأت امنای دانشگاه آزاد كشف كرده است كه این اسناد درباره برخی قراردادهای نفت و گاز، اسناد مالی غیر مرتبط با دانشگاه آزاد، اسناد محرمانه دولتی و نیز گزارشهای مرتبط با یكی از متهمان حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری بوده است.

بدین ترتیب و با این اطلاعیه دادسرای عمومی و انقلاب ایران، صحت اتهامات وارده بر مهدی هاشمی بیش از پیش تقویت و از سوی دیگر احتمال بازگشت وی به ایران كم‌رنگ‌تر از گذشته شده است.

اما كارشناسان و فعالان دانشگاهی در گفت‌وگوهایی كه در خبرگزاری‌های كشور منتشر شده است، اعتقاد دارند كه با توجه به اسناد و مدارك به دست آمده و همچنین با توجه به در دست داشتن حكم جلب مهدی هاشمی، مسئولان امنیتی و انتظامی كشورمان می‌توانند از طریق پلیس بین‌الملل اقدام به بازگرداندن مهدی هاشمی به كشور كرده و وی را در دادگاهی صالحه محاكمه كنند.

البته در این میان برخی نیز معتقدند با توجه به نوع اتهامات مهدی هاشمی و همچنین با توجه به خباثت دولت انگلیس، این كشور از همكاری با پلیس بین‌الملل برای بازگرداندن مهدی هاشمی به ایران قطعاً اجتناب خواهد كرد.
گزارش؛ روح‌الله چهر‌ه‌افروز

شکر لله شیعه ای نامی شدیم
اهل جمهوری اسلامی شدیم
از خمینی درس عشق آموختیم
در تنور جنگ و جبهه سوختیم
بیعتـی کـردیم بـا سیـد علی
راه حـق در قول و فعلش منـجلی

 
چهارشنبه 30/4/1389 - 23:17 - 0 تشکر 213157

حداقل به فكر آبروی پدرشان باشند

پنج شنبه 31/4/1389 - 14:17 - 0 تشکر 213249

مگر نمی گویند گه حکم دادگاه بر دستگیری است؟ پس چه شد؟!

شنبه 2/5/1389 - 2:48 - 0 تشکر 213835

من اصلا نخوندم و نظری هم ندارم چون پسر خیلی ها تو لندن هستند
حساب های میلیاردی دارن و غیره...!
بگذریم
بگذیرم
بگذریم بهتره

يکشنبه 3/5/1389 - 19:7 - 0 تشکر 214415

جناب mmm837
مگر با رفتارهای آقای ((سید حسین خمینی)) نوه ی آیت الله خمینی ،  آبروی پدرشان به خطر افتاد که حالا شما اینگونه تحلیل میکنید؟؟؟

جمعه 29/11/1389 - 15:43 - 0 تشکر 285754

حجت‌الاسلام والمسلمین سید‌حمید روحانی رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی
هاشمی انتظار دارد در نظام حرف اول را بزند و در ‌رهبری سهیم باشد
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8911240513

آیت‌الله اكبر قره‌باغی نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری
اگر بخواهیم بدون تعارف صحبت كنیم باید بگویم كه آقای هاشمی در فتنه 88 نقش محوری داشت.
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8911240169

حجت‌الاسلام جعفر شجونی عضو شورای مركزی جامعه روحانیت مبارز طی نامه‌ای به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
موسوی و كروبی بدون امید به همراهی هاشمی رفسنجانی جرأت جسارت به ارزش‌های ملت ایران را نداشته و ندارند،
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8911261256

حجت‌الاسلام و‌المسلمین مهدی طائب
هاشمی‌رفسنجانی مزدور، خائن و نفوذی دشمن نیست و قصد خیانت هم ندارد، اما مهم‌ترین مشكل وی این است كه در 20 سال گذشته آنگونه كه باید مسائل را نفهمیده است.
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8911290265

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی