دانش و فن آوری (بازدید: 559)
دوشنبه 28/4/1389 - 14:56 -0 تشکر 212525
ساخت دریچه ی قلب از سلول های بنیادی

پژوهشگران انگلیسی با رشد سلول‌های بنیادی به بافت دریچه‌های قلب انسان دست یافتند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از روزنامه گاردین  این پیشرفت می‌تواند راه ‌حلی احتمالی برای کمبود قلب اهدایی برای پیوند قلب باشد.
گاردین نوشت اگر آزمایش بر روی حیوانات که در ماه‌های آینده قرار است انجام شود موفق باشد، بافت‌های جایگزین را که به این روش تهیه شده‌اند، می‌توان در سه سال آینده برای پیوند زدن به بیماران دچار بیماری قلبی به کار برد.
این پژوهشگران به سرپرستی مگدی یاکوب، استاد جراحی فلب در امپریال کالج لندن از سلول‌های بنیادی به دست آمده از مغز استخوان، بافتی را رشد دادند که به مشابه بافت دریچه‌های قلب انسان عمل می‌کند.
سلول‌های بنیادی سلول‌های نابالغی هستند که به بافت‌های مختلف بدن تبدیل می‌شوند.
پروفسور یاکوب که برای یک دهه در زمینه کمبود قلب اهدایی برای پیوند کار کرده است، گفت نتایج این پژوهش آنها را به هدف رشد دادن قلب کامل انسانی نزدیکتر کرده است.
او گفت: "چنین هدفی بلندپروازانه است اما ناممکن نیست. اگر از من بپرسید می‌گویم ۱۰ سال تا رسیدن به آن فاصله داریم."
رشد دادن بافت‌های جایگزین از سلول های بنیادی یک هدف اصلی برای دانشمندان است. اگر بخش آسیب‌دیده‌ای از بدن با بافتی که به این طریق تهیه شده و از لحاظ ژنتیکی با بیمار تطبیق کامل دارد جایگزین شود، رد پیوند رخ نخواهد داد.
دانشمندان تا به حال توانسته‌اند تاندون‌ها، غضروف و مثانه را در آزمایشگاه رشد دهند، اما هیچکدام از اینها پیچیدگی اندام‌هایی مانند قلب را ندارند.
گرچه بسیاری از افرادی که دچار بیماری‌های دریچه قلب هستند، با جایگزینی دریچه‌ (حیوانی یا مصنوعی) نجات پیدا می‌کنند، اما این دریچه‌ها کارایی کامل دریچه‌های اصلی را ندارند.
بنا به تخمین سازمان جهانی بهداشت هر سال ۶۰۰۰۰۰ نفر در سراسر جهان به تعویض دریچه‌های قلب نیاز دارند.
منبع :  همشهری آنلاین

اي شهيد:

کس چون تو طريق پاکبازي نگرفت     با زخم نشان سرفرازي نگرفت

زين پيش دلاورا کسي چون تو شگفت     حيثيت مرگ را به بازي نگرفت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی