ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 794)
يکشنبه 27/4/1389 - 15:53 -0 تشکر 212317
تحمیل هزینه 10 هزار تومانی به مشتركان اینترنت پرسرعت

 اخیرا برخی شركت‌های ارائه دهنده اینترنت پرسرعت با پایان یافتن شارژ دوره‌ای مشتركان بدون اطلاع به وی اقدام به از رانژه خارج كردن خط مشترك می‌كنند كه هر بار جمع‌آوری خط، هزینه 10 هزار تومانی رانژه را برای مشترك به همراه دارد.


حسن رضوانی معاون نظارت سازمان تنظیم مقررات در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس با تائید این خبر در خصوص اینكه براساس قانون حداقل زمانی كه شركت‌های ارائه دهنده اینترنت پرسرعت می‌توانند با پایان دوره اشتراك مشتركان، خط آنها را از رانژه خارج كنند چه مدتی است؟ گفت: این موضوع بستگی به قرارداد مشترك و شركت مربوطه دارد كه در برخی موارد در هنگام عقد قرارداد مشتركان با عجله و بدون اطلاع از موارد توافق‌نامه اقدام به امضای قرارداد می‌كنند و این ناآگاهی نارضایتی و گله‌مندی‌های احتمالی در آینده را به وجود خواهد آورد.
معاون نظارت سازمان تنظیم مقررات در خصوص اینكه برخی شركت‌ها به علت اطمینان از متقاضیان در صف انتظار در برخی مراكز مخابراتی، تنها چند روز از پایان مدت اشتراك ماهانه مشترك و در برخی مواقع حتی بدون اطلاع، اقدام به از رانژه خارج كردن خط مشترك می‌كنند، گفت: شركت‌ها نیز طبیعتا به علت پرداخت هزینه اجاره سیم‌ مسی به مخابرات درصدد حفظ منافع خود هستند كه برای جلوگیری از این پیشامد‌ها مشتركان باید هنگام عقد قرارداد به تمام نكات توجه كافی داشته باشند.
وی در پاسخ به این سوال كه در صورت نداشتن قرارداد و با در نظر گرفتن این مسئله كه تمامی مشتركان اینترنت پرسرعت كشور طی ماه‌های اخیر اقدام به خریداری اشتراك نكرده‌اند، بلكه بسیاری از آنها كاربران قدیمی‌ای هستند كه در اوایل پاگرفتن این بازار مشترك شده‌اند و در آن زمان آگاهی چندانی از قرارداد و SLA نبود، با وجود این شرایط تكلیف مشتركان قدیمی چیست، اظهار داشت: البته این صحبت درست است و لازم است برای جلوگیری از تضییع حقوق مشتركان قدیمی در این خصوص سازوكاری فراهم شود.
به گزارش فارس، در حالی كه در برخی مراكز مخابراتی به دلیل كم بودن متقاضیان تعدادی از پورت‌های منصوبه بدون استفاده باقی می‌ماند در شمار دیگری از مراكز پیش گرفتن تعداد متقاضیان از ظرفیت‌ شركت‌ها و مخابرات سبب می‌شود همواره متقاضیانی در صف انتظار برای دریافت اینترنت پرسرعت بمانند.
براساس این گزارش، بخشی از هزینه اشتراك ماهانه سرویس اینترنت پرسرعت را اجاره سیم مسی تشكیل می‌دهد كه شركت‌ها ماهانه از روی اشتراك مشترك مبلغ هزار تومان را بابت این اجاره به مخابرات می‌پردازند.
همچنین مشترك نیز در ابتدای خریداری سرویس مبلغ 10 هزار تومان بابت رانژه به شركت پرداخت می‌كند كه این هزینه نیز از سوی شركت به مخابرات پرداخت می‌شود.
بنابراین گزارش، برخی شركت‌ها در مراكزی كه از وجود متقاضیان در صف انتظار مطمئن هستند با پایان یافتن مدت شارژ دوره‌ای مشتركان و عدم شارژ مجدد توسط مشترك، گاهی حتی زحمت اطلاع به مشترك را نیز به خود نمی‌دهند و با دلیل‌ پرداخت ماهانه اجاره سیم مسی به مخابرات برای هر پورت، اقدام به از رانژه خارج كردن خط مشترك می‌كنند.
در شرایطی كه بسیاری از مشتركان اینترنت پرسرعت اقدام به فعال سازی شارژهای چند ماهه می‌كنند این احتمال كه تاریخ دقیق شروع شارژ را به خاطر نداشته باشند دور از ذهن نیست و در چنین شرایطی برخی مشتركان پس از چند روز غیبت با خط جمع‌آوری شده خود مواجهه می‌شوند و در این عمل نیز گویا هر شركت بنابر دلخواه و میل خود مهلت در نظر می‌گیرد و راه در پیش می‌گیرد.
این در حالی است كه این اقدام دوباره‌كاری و گرفتاری انتظار 10 روزه برای رانژه خط را در پی دارد و علاوه بر این هر بار رانژه خط، پرداخت هزینه 10 هزار تومانی را نیز به مشترك تحمیل می‌كند و البته شركت با اخذ این هزینه از مشترك جدید و پرداخت به مخابرات، مشترك فعلی را با مشترك جدیدی جایگزین می‌كند.
بنابراین گزارش، مواردی از جمله حداقل مهلت برای شارژ دوباره باید جز قرارداد مشترك و شركت‌ها باشد و بسیاری از مشتركان اینترنت پرسرعت امروز، در روزهایی كه چیزی به عنوان قرارداد و SLA (توافق‌نامه سطح خدمات) رایج نبود سرویس خود را خریداری كرده‌اند و به این ترتیب مدركی نیز برای هیچ گونه اعتراض و درخواست احقاق حق ندارند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی