انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 1447)
يکشنبه 27/4/1389 - 13:10 -0 تشکر 212262
بد حجابی ، معضل یا پدیده ی اجتماعی

مدتهاست جامعه متدین ایران نسبت به وضعیت نابهنجار پوشش در سطح جامعه معترض و گلایهمند است و بیپروایی برخی هنجارشکنان جامعه را مبنی بر عدم رعایت شئونات اسلامی نوعی دهنکجی و توهین به ارزشهای اسلامی میداند. جامعه ایران، جامعهای دینی است و اکثریت قاطع آن را افراد متدین تشکیل میدهند و حتی نسل جوان ما که مورد هجوم سنگینترین تهاجمات قرار گرفته به آموزههای اسلامی پایبند است و به آن گرایش دارد.

 

براساس نظرسنجیهای صورت گرفته ۸۶ درصد مردم خواهان برخورد با پدیده بدحجابی هستند. همچنین ۸۳ درصد مردم اعتقاد دارند بدحجابی امنیت اخلاقی جامعه را به خطر انداخته و ۷۸ درصد هم معتقدند که بدحجابی یک پدیده ضدفرهنگی است.

بیقانونی در هیچ اجتماعی پذیرفته نیست چه رسد به قانونی که در ارتباط مستقیم با احساسات دینی و مذهبی یک کشور است. برخورد با معضل بدحجابی در جامعه ما به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است.

بسیاری از خانوادهها از وضعیت فرزندانشان احساس نگرانی میکنند. پوشش ناهنجار افراد بدحجاب خانوادههای مذهبی و متدین را آزار میدهد و اخلال در زندگی اجتماعی را موجب شده است. خوشبختانه بدحجابی در جامعه ما هنوز به یک پدیده اجتماعی تبدیل نشده و در سطح یک معضل فردی- اجتماعی باقی مانده است.

در واقع زمانی که وسعت این پدیده در حدود کمتر از ۱۰ درصد از زنان جوان برخی از شهرهای بزرگ همچون تهران را تشکیل میدهد نمیتوان ادعا کرد که این معضل گسترده و ابعاد یک پدیده اجتماعی را یافته است. حجاب به عنوان یکی از نمادهای ملی ایرانیان و به عنوان آموزهای الهی مطرح بوده و هست.

در شرایط فعلی که موضوع حجاب به عنوان یک نماد ملی و دینی مورد هجوم قرارگرفته، دفاع از آن امری واجب و ضروری است و به فرموده یکی از مراجع معظم تقلید همه ما در قبال آن مسئولیم. وقتی که در جامعه تغییر ارزش و حتی تعارض ارزشها وجود داشته باشد و افراد بدحجاب در جامعه پذیرفته شوند و از آنها استقبال به عمل آید و یا فشارهای اجتماعی در برابر بدحجابی کاهش یابد،کنترل اجتماعی تضعیف شود ویا به تعبیر دیگر امر به معروف و نهی از منکر اجتماعی تضعیف گردد، میتواند در نهایت به رواج بدحجابی در جامعه کمک کند.

حتی این مسئله ممکن است به یک پدیده اجتماعی مبدل گردد. عدم برخورد با بدحجابی در جامعه در آیندهای نه چندان دور بدحجابی را از یک معضل اجتماعی به یک پدیده اجتماعی تبدیل خواهد کرد به طوری که سالها کار فرهنگی هم نمیتواند در تغییر آن موثر باشد. مقولات فرهنگی مانند به وجود آمدن یک پدیده اجتماعی نیاز به زمان طولانی دارد.

همانطور که تبدیل شدن معضل بدحجابی به یک پدیده اجتماعی زمانبر خواهد بود (متاسفانه چند سالی است که این روند آغاز شده) تغییر آن نیز زمان بر خواهد بود. لذا ضروری است که در ابتدای بسته شدن این نطفه شوم در جامعه انقلابی واسلامی ایران جلوی پیشروی آن گرفته شود. توقف کار به بهانه کار فرهنگی در شرایط فعلی پذیرفتنی نیست چرا که کار فرهنگی حربهای است که ما را از توجه به اتفاقی که در حال رخ دادن است باز میدارد.

کار فرهنگی امری مستمر و مداوم در طول زمان است و وقفه در آن قابل پذیرش نیست اما زمانی هست که عدهای معدود هنجارشکنی را سرلوحه کار خود قرار میدهند و کار فرهنگی نیز در آنان اثرگذار نیست.در این شرایط برخورد قاطع مسئولان ذی ربط امری ضروری است. نیروی انتظامی این مسئولیت را بر عهده گرفته لذا حمایت قاطع ملت متدین ایران از این طرح شرط موفقیت نیروی انتظامی در این زمینه است.


روزنامه رسالت

اي شهيد:

کس چون تو طريق پاکبازي نگرفت     با زخم نشان سرفرازي نگرفت

زين پيش دلاورا کسي چون تو شگفت     حيثيت مرگ را به بازي نگرفت

شنبه 2/5/1389 - 1:13 - 0 تشکر 213791

با سلام كاربر گرامی
حجاب نشانه ای از ایمان است و حفظ حجاب جامعه را از دگرگونی و پریشانی نجات می دهد.

زندگی چیدن سیبی است باید چید و رفت / زندگی تکرار پاییز است باید دید و رفت

زندگی رودی است جاری که هرکه آمد شادمان / کوزه ای پر کرد و رفت . . .

پورتال بندری های خونگرم

يکشنبه 10/5/1389 - 9:53 - 0 تشکر 216956

برخورد با بدحجابی را باید با فرهنگ سازی از طریق صدا و سیما شروع کرد

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

دوشنبه 11/5/1389 - 0:46 - 0 تشکر 217231

منم موافق با فرهنگ سازی هستم

زندگي جاريست و ما بي خبريم....
دوشنبه 11/5/1389 - 12:31 - 0 تشکر 217305

برخورد با بد حجابی بانوان کشور باید از سطح خانواده شروع بشه.
بالاخره خانواده می تونه نهادینه کنه...در واقع سینما و تلویزیون فقط می تونن ابزار کمکی باشند برای خانواده ها...

دوشنبه 11/5/1389 - 19:24 - 0 تشکر 217444

SOHA_1990 گفته است :
[quote=SOHA_1990;373781;217305]برخورد با بد حجابی بانوان کشور باید از سطح خانواده شروع بشه.
بالاخره خانواده می تونه نهادینه کنه...در واقع سینما و تلویزیون فقط می تونن ابزار کمکی باشند برای خانواده ها...

با سلام بله همینطوره خانواده مهمترین ركن هست اما وقتی مادری با دخترش مثه هم و با حجاب نامناسب میان بیرون از اون خانواده نباید این انتظار رو داشت دیگه موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
دوشنبه 11/5/1389 - 20:32 - 0 تشکر 217470

soroosh_dehkadeh_it گفته است :

با سلام بله همینطوره خانواده مهمترین ركن هست اما وقتی مادری با دخترش مثه هم و با حجاب نامناسب میان بیرون از اون خانواده نباید این انتظار رو داشت دیگه موفق باشید.
SOHA_1990 گفته است :
[quote=soroosh_dehkadeh_it;341704;217444][quote=SOHA_1990;373781;217305]برخورد با بد حجابی بانوان کشور باید از سطح خانواده شروع بشه.
بالاخره خانواده می تونه نهادینه کنه...در واقع سینما و تلویزیون فقط می تونن ابزار کمکی باشند برای خانواده ها...

سلام ...

موافقم

دوشنبه 11/5/1389 - 23:40 - 0 تشکر 217524

با سلام

ضمن تایید نظرات آقایان : سروش و سوها ،
بارها هم مشاهده کردم که توی یک خانوادهی مذهبی ، که پدر و یا مادر مذهبی هستند ، دخترشان را با وضع بد به جامعه می فرستند و این دلیل را هم دارند : او هنوز بچه هست - به نظرم این دلیل نیست . چون وقتی اون دختر بچه بزرگ بشه به اون وضع و حجاب عادت کرده و همین باعث میشه که تا همیشه اون کار بشه براش عادت .

با تشکر

 
سه شنبه 12/5/1389 - 9:25 - 0 تشکر 217586

می دونید بعضی وقتا مشکل ما مادران بدحجاب هستش...

سه شنبه 12/5/1389 - 10:17 - 0 تشکر 217598

SOHA_1990 گفته است :
[quote=SOHA_1990;373781;217586]می دونید بعضی وقتا مشکل ما مادران بدحجاب هستش...

بعضی وقتا نه همیشه مشکل از مادرانه اگه از 9 سالگی به بچه بگن چطوری بگرده این مشکلات پیش نمیاد البته بشرطی که خودشون حجاب داشته باشن

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

سه شنبه 12/5/1389 - 13:46 - 0 تشکر 217643

yasekaboud63 گفته است :

بعضی وقتا نه همیشه مشکل از مادرانه اگه از 9 سالگی به بچه بگن چطوری بگرده این مشکلات پیش نمیاد البته بشرطی که خودشون حجاب داشته باشن

SOHA_1990 گفته است :
[quote=yasekaboud63;498511;217598]

[quote=SOHA_1990;373781;217586]می دونید بعضی وقتا مشکل ما مادران بدحجاب هستش...

دوست من ...

مادرانی هم هستند که درست تربیت می کنند ولی وقتی وارد دانشگاه یا دبیرستان می شوند دچار مشکل می شویم...می دانید چرا؟ چون جو دبیرستان ها و دانشگاه ها بیشتر از این که اسلامی باشه ضد دینی هست.... نه از طرف معلم ها و مسئولین انجا نه ....از طرف خود دانش اموز ها یا دانشجو ها...که البته دلیلش هم مشخصه چون درست درس خوندن رو اموزش می دهیم اما درست تفریح کردن را نه....

همه ی این کارها به دلیل اینکه ما جوونیم توجیه می شه ...چرا ما جوانی کردن و تفریحات جوانی را اموزش ندادیم...

دوستی داشتم که همه جور کاری می کرد وقتی می گفتم حیف نیست..؟

سیگارشو می انداخت گوشه ی لبش و ژست روشن فکری می گرفت و می گفت : می دونی چیه فلانی؟ می گفت چیه ؟ گفت اتیش بدون دود نمی شه و جوون بدون گناه ... منم جوونم دیگه...

خندم گرفت و گفتم این ضربالمثل زیبا مخصوص جوونایی بوده که بزرگترین گناهشون دراز کردن پاشون جلو بزرگتر بوده...نه ماها که کوچکترین گناهمون...

بگذریم  

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی