انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 410)
يکشنبه 20/4/1389 - 2:32 -0 تشکر 210871
دانشمندان: ماهی‌ها هم با هم صحبت می‌کنند!

بهگزارش فارنت و به نقل از روزنامه دیلی تلگراف دانشمندان به تازگی کشف کرده‌اند که ماهی‌ها با یک زبان سری متشکل از انواع صداها با یکدیگر گفتگو و مکالمه می‌کنند.

دانشمندان می‌گویند زیر آب و به دور از جایی مملو از سکوت، پر است از صداهایی از گفتگوهای مطبوع ماهیان که در مورد چیزهای مختلفی مانند جنس مخالف، وجود خطر، مسیرهای درست و چیزهای دیگر با هم صحبت می‌کنند.

شاهریمان غزالی محقق دانشگاه اوکلند نیوزیلند در این خصوص می گوید: حتی شاید ماهیگیران با شکار این ماهی‌ها بحث‌های آنها را نیمه‌تمام می‌گذارند.

وی همچنین می‌گوید: تمام ماهی‌ها می‌توانند بشنوند اما تمام آنها نمی‌توانند برای حرف زدن این صداها را که به وسیله کیسه هوای آنها و با استفاده از نیروی زیادی ایجاد می‌شود، تولید کنند.

غزالی نتیجه تحقیقات خود را به صورت مکتوب در اختیار دیگر دانشمندان محقق در زمینه آبزیان قرار داده تا شاید امیدی به کشف و رمز گشایی انواع مختلف مکالمات میان ماهیان باشند.

وی در گفتگو با روزنامه نیوزیلند هرالد تاکید دارد: این اقدام آتی ماست. ما ۹۹ درصد مطمئن هستیم که این صداها، صدای ماهی‌هاست. ما اکنون به دنبال آن هستیم که معنای این صداها را بفهمیم.

این دانشمند افزوده است: دلایل اصلی ایجاد این صداها می تواند جذب جنس مخالف، هشدار در خصوص شکارچیان و جهت‌یابی در اطراف صخره‌ها باشد.

وی برای انجام این تحقیق گروهی از ماهیان را در یک منبع در آزمایشگاه خود قرار داده و به انها چندین هفته برای مقیم شدن و عادت کردن به محیط فرصت داده است و سپس با استفاده از میکروفون‌های زیرآبی و برخی ابزار دقیق دیگر برای ثبت لرزش آب، آنها را زیر نظر گرفته است.

غزالی اعلام کرده است که ماهی‌های موسوم به گارنارد (نوعی ماهی با باله‌های خاردار) یکی از پرحرفترین ماهی‌ها به حساب می‌آیند و از سوی دیگر ماهی کد نیز از ساکت‌ترین ماهی‌ها به حساب می‌آید و این تحقیقات نشان می‌دهد که در زمان تخم‌ریزی ماهی‌ها پر سر و صداترین روزهای خود را سپری می کنند.

فرضیه دیگر در این تحقیق این است که ماهی‌ها از صداهای ایجاد شده توسط خودشان برای هماهنگی در زمان تخم‌ریزی و جفت‌گیری استفاده می‌کنند و خارج از فصل جفت‌گیری شما صدایی از آنها نمی‌شنوید.

غزالی همچنین در تحقیق خود آورده است که ماهی‌هایی که با نام چشم درشت شناخته می‌شوند از تولید نوعی صدا که ظاهرا مانند کد مورس استفاده می‌شود برای ارتباط استفاده می‌کنند.

وی در ادامه از گلدفیش‌ها هم صحبت کرده و تاکید کرده است که گلدفیش ها شنونده های خوبی هستند اما ابدا صدایی تولید نمی‌کنند و بهتر است صاحبان این ماهی‌ها از ضربه زدن به شیشه محل زندگی آنها خودداری کنند.

زندگی چیدن سیبی است باید چید و رفت / زندگی تکرار پاییز است باید دید و رفت

زندگی رودی است جاری که هرکه آمد شادمان / کوزه ای پر کرد و رفت . . .

پورتال بندری های خونگرم

يکشنبه 20/4/1389 - 15:6 - 0 تشکر 210925

با سلام
بله دیگه - همه باهم صحبت میکنن - حیوانات و ماهی ها هم باهم مکالمه دارن

موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی