انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 875)
سه شنبه 15/4/1389 - 15:50 -0 تشکر 209805
گزارش رصد 14 تیر

سلام دوستان

دیشب برای اولین بار برا لذت بردن از آسمون وقت گذاشتم و اصلا پشیمان نشدم. این گزارش ساده ایست از آنچه من دیشب طی سه ساعت رصد در آسمون دیدم.

از دب اکبر شروع کردم. همون ملاقه اسمون یا همون "چهار برادرون و سه خواهرون" ولی اضافه بر انچه قبلا می دیدم امشب دقت برا دیدن "سها" کردم و تونستم اون رو ببینم. لقب با مسماییه "اسب و سوار".

بعد مستقیم رفتم سراغ ستاره قطبی "جدی" و دب اصغر... خوشبختانه ساعت 11:30 دیشب هنوز خبری از ماه تو اسمون نبود و من دور از نور چراغای روستامون و آسمون هم "دمش گرم"!!! صاف. عالی از اون شبایی که هر منجم آماتوری آرزوش رو داره. تک تک ستاره های دب اصغر رو دیدم. بعد صورت فلکی اژدها رو دیدم با تمام جزییاتش. با کمک سر اژدها یا تنین صلیب شمالی رو پیدا کردم.

بقیه صور فلکی رو از روی برنامه سیدرالیس دانلودی تبیان پیدا کردم و اسمی فارسیشون رو دقیقا نمی دونم. W صورت فلکی بعدی بود که انگار همسر کفئوس اسمشه.(ذات الکرسی). صورتهای فلکی بعدی رو که با جزییات دیدم اینا بود: اسب بالدار، صلیب شمالی که درست روی کمربند کهکشان بود، lyre که اسمش رو نمی دونم ولی یه ستاره بسیارر پرنور داشتو نسبتا صورت فلکی کوچیکی بود، تاج شمالی که بیشتر شبیه یه کاسه بود تا یه تاج!!!، عقرب که واقعا زیبا بود و اسمش به شکلش کاملا می خورد و چیز جالبی که به نظر من داشت خم انتهای دمش بود که واقعا قشنگ بود. تاج جنوبی کنارش و عقاب بالای اون قرار داشت. هرکولس، herdsmann. هرچند اسماشون رو دقیقا نمی دونستم و اطلاعاتم در مورد اونا کامل نبود ولی پیداکردن اونا بسیار هیجان انگیز بود.

ستاره های پرنوری که اونوقت شب پیدا بودند و برام نور زیادشون خیلی جالب بود یکی ستاره صورت فلکی lyre بود یکی هم فکر کنم تو صورت فلکی herdsmann که واقعا پرنور بودن. اما به غیر از این صور فلکی چیزای جالب دیگه ای که برا اولین بار دیدم اینا بود:

1- چهار تیر شهاب که یکیشون بسیار طولانی بود و واقعا زیبا.

2- سیاره مشتری که نیمه شب در افق شرقی و پایین تر از "اسب بالدار" دیده میشد و اول فکر می کردم یه ستاره باشه. بسیار درخشان و زیبا بود.

3- طلوع زیبای هلال ماه که اگه اشتباه نکنم ساعت 1:15 اتفاق افتاد.

البته این رصد بدونم استفاده از تلسکوپ یا دوربین دوچشمی انجام شد و برای من که اولین بارم بود خیلی هیجان انگیز.

در این رصد، برادر بزرگترم، کاربر محترم teachman هم کنارم حضور داشتند.

از دوستان نجومیم میخوام نام اون صور فلکب رو که پیداکردم بهم فارسیش رو بگن و اگر بتونن مرحله به مرحله اون پیزایی رو که من دیدم به صورت کارشناسی بهم شرح بدن که چیا رو دیدم خیلی ممنون میشم. ببخشید که ادبیاتش روون نیست. این اولین رصد من بود، اولین گزارش رصدم هم هست. البته با چشم غیر مسلح. توصیه من به سایر دوستان هم همینه حتی با چشم غیر مسلح هم میشه خیلی چیزا رو تو آسمون دید. هر چی از هیجان و جذابیتش بگم کم گفتم. حتما باید خودتون درکش کنید.

 

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

چهارشنبه 16/4/1389 - 1:56 - 0 تشکر 209911

سلام همشهری
چه خوب که نوشتی راجع به اولین رصدت. راستش منم دلم می خواست از اولین رصدم بنویسم اینجا و ذوق و شوقی که به خاطرش واسم ایجاد شده بود رو با دیگران تقسیم کنم. اما گفتم شاید واسه دیگران جالب نباشه. خوشحالم که تو نوشتی.
منم جمعه پیش اولین رصد خارج از شهرم رو تجربه کردم من و دوتا از بچه های انجمن نجوم و جمعی از عکاسان حرفه ای یزد رفتیم اسلام آباد کالمند کوه(اگه درست گفته باشم، تو جاده تنگ چنار) برای رصد و عکاسی. تازه آفتاب غروب کرده بود که رسیدیم. همینجور که آسمون تاریک می شد رفته رفته به تعداد ستاره ها افزوده می شد. نمی دونی به حدی این آسمون قشنگ بود که نگو حداقل واسه من یکی خیلی زیبا بود اونجا از همراهم که تو نجوم سر رشته داشت و اطلاعات زیادی داشت چیزای زیادی یاد گرفتم ، کهکشان راه شیری خیلی قشنگ بود، من هر طرف رو نگاه می کردم آسمون یه صورت فلکی رو بهم نشون می داد شده بود عین یه پارچه مخملی که پر از سنجاقهای ریز سفیده، صورت فلکی های زیادی دیدم، دب اکبر، دب اصغر، غراب(corvus)، سنبله، عوا(herdsman bootes)، سیاره زهره، مریخ، زحل(که با تلسکوپ خیلی قشنگ بود) که در یک راستا قرار داشتن، دلفین، شلیاق(چنگ رومی یا Lyra)، صلیب شمالی یا همون دجاجه، عقاب،(و بالطبع مثلث تابستانی)، اژدها، عقرب و قلب العقرب، قوس ( که شکل قوریه و همراهم نشونم داد که مرکز راه شیری بین در و لولۀ فرضی اون قوری قرار داره)، ذات الکرسی، اسد،قنطورس (centaurus)، و خیلیای دیگه مثل دو سه تا جرم مسیه که همراهم نشونم داد، همینطور ستاره سها (هم مسلح هم غیر مسلح)، سه چهار تا شهاب کوچیک، و ساعت 12/ 12.30 هم ماه زیبایی بر فراز درختان طلوع کرد به رنگ نارنجی و صحنه خیلی قشنگی بود که آدم آرزو می کرد ثبتش کنه. واقعاً عالی بود و یه تجربه فوق العاده لذتبخش برای من. مخصوصاً تصویر راه شیری زیبا که تو ذهن من حک شد و عکسهای زیبایی که عکاسها از آسمون و راه شیر می گرفتن. جای همگی خالی.
راجع به ستاره های پر نور عوا و شلیاق: ستاره پر نور عوا رو بهش می گن سماک رامح (Arcyurus)که چهارمین ستاره پر نور آسمونه , و اگه ادامه اش بدی به سماک اعزل (Spica) تو صورت فلکی سنبله می رسی، ستاره پر نور شلیاق بهش می گن نسر واقع(Vega)، که با ستاره پر نور دجاجه یا همون قو یا صلیب شمالی که اسمش دنب(Deneb) هست و ستاره پر نور عقاب که بش می گن نسر طایر(Altair)، مثلث تابستونی رو می سازن.

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

چهارشنبه 16/4/1389 - 6:33 - 0 تشکر 209925

سلام دوست عزیز...ممنون از گزارش رصدت و اطلاعات خوبت. همینجا به هرکی که به نجوم علاقمنده توصیه می کنم خودش رو مقید به تلسکوپ و دوچشمی نکنه حتی با چشم غیرمسلح هم اسمون دیدنیه. حتما براش وقت بذارید.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

چهارشنبه 16/4/1389 - 7:43 - 0 تشکر 209938

سلام دوست عزیز
گزارش خیلی خوبی ارائه کردی.
نکته ی مهم همینه... در ابتدای کار فقط چشم غیر مسلح
کارتو تحسین می کنم و بابت این تلاشمندی و پیگیری بهت تبریک می گم.
اسم کدوم صورت فلکی رو میخواستی... خوانا نبودش

اي شهيد:

کس چون تو طريق پاکبازي نگرفت     با زخم نشان سرفرازي نگرفت

زين پيش دلاورا کسي چون تو شگفت     حيثيت مرگ را به بازي نگرفت

چهارشنبه 16/4/1389 - 10:19 - 0 تشکر 209956

سلام همشهری. خواهش می کنم. منم ممنون.
راستی یه خبر، دوشنبه ای اولین فروشگاه نجومی یزد به همت بچه های انجمن و آقای شاه بندری عکاس نجومی یزد افتتاح شد. به اسم آسمان کویر. اگه دوست داشتی ببینی برو مجتمع تجاری شقایق تو خیابون فرخی طبقۀ زیرین(گمونم از همکف دوتا پایینتر بود) پیداش می کنی.

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

چهارشنبه 16/4/1389 - 10:51 - 0 تشکر 209961

با سلام
رصد شب 14 تیر برا من هم جالب بود آخه من قبلا هم آسمون زیبای روستامون رو دید می زدم ولی نه بصورت نظام مند و با حساب کتاب و برنامه.شبهای کویر واقعا زیباست و همه تجلی قدرت و صفات عالیه پروردگاره.

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

چهارشنبه 16/4/1389 - 20:43 - 0 تشکر 210173

خیلیییییییییییی خوشحاااااااااااااااااااااااااااااااااااااالم!
عالیست. فوق العاده است !
من یک مدتی افتاده بودم دنبال این که تمام کلاس های نجومی را شرکت کنم.
اما در یک برهه زمانی کوتاه شروع کردم به رصد از حیاط خانه یمان.
شاید آنقدر که از آن رصدهای کوتاه چیز یاد گرفتم از آن کلاس ها یاد نگرفتم.
درباره سوالتان هم فکر کنم یاسی جوابتان را داد اما اگر پاسخ خود را نگرفتید لطفا دوباره بفرمایید تا دربارش بحث کنیم.

چهارشنبه 16/4/1389 - 21:47 - 0 تشکر 210185

سلام
گزارش رصدی عالیی بود.
ما که چند وقت هست اصلا بی خیال رصد آسمان شدیم.
اینقدر آلودگی نوری و جوی هست که حتی تشخیص صورت فلکی ها هم مشکل شده.
(بار دیگه که رفتید رصد جای ما رو هم خالی کنید)
آدرس زیر هم شاید براتون مفید باشه:


http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=17257&threadID=180449&forumID=887

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

پنج شنبه 17/4/1389 - 5:35 - 0 تشکر 210218

سلام
ممنون محاق و نیمای عزیز
چشم حتماٌ جای همتون رو خالی می کنیم

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

دوشنبه 21/4/1389 - 19:49 - 0 تشکر 211093

سلام دوستان آسمونی....ممنون از دلگرمیهاتون. در مورد نام فارسی صور فلکی هم لینکی که جناب نیما برامون گذاشتن مشکلم رو حل کرد. دست همگی درد نکنه. اگه بازم به اون بالاها سرزدم بازم براتون مینویسم.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

سه شنبه 22/4/1389 - 0:7 - 0 تشکر 211117

منم ممنون
آخیش فارسیم درست شد D:

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی