تجارت و بازرگاني (بازدید: 1338)
چهارشنبه 5/10/1386 - 23:58 -0 تشکر 20790
سیاست های اقتصادی دولت

 

نظرتون در مورد سیاستهای اقتصادی دولت چیست؟

جمعه 7/10/1386 - 6:14 - 0 تشکر 20964

کدومش؟


جمعه 7/10/1386 - 6:16 - 0 تشکر 20965

آخه این دولت در اکثر زمینه ها کارهایی کرده که برای اولین بار داره در مملکت انجام میشه.
شاید بخواهید در مورد
بودجه ریزی، سیاست های ارزی، کنترل تورم، تسهیل دسترسی مردم به کالاهای اساسی، سهمیه بندی سوخت و صرفه جویی انرژی، سیاست های هزینه پول از صندوق دخیره ارزی، بازار بورس اوراق بهادار ، خصوصی سازی و ... صحبت کنید، میتونید راهنمایی بیشتری بکنید یا بحث رو جزیی تر کنید؟


سه شنبه 18/10/1386 - 12:0 - 0 تشکر 22947

سلام . ببخشید دیر جواب دادم در مورد این بحث باید بگم که از زمان ریاست جمهوری ایشان . تمام سیستهای اقتصادی ایشان از طریق آزمون و خطا داره اجرا می شه و فکر می کنم یکی از دلایل  عدم موفقیت تو برخی از سیا ستها مانند کنترل تورم همین باشه.

حالا ما می خواهیم ببینیم اگر ایشان همان سیا ستهای تعیین شده از قبل که مورد تا یید مقام رهبری هم بود انجام می داد موفقیتش در امور اقتصادی بیشتر می شدیا نه؟

پنج شنبه 20/10/1386 - 23:16 - 0 تشکر 23462

سلام

بابا ما همون سیاستهای قبلیمون هم آزمون و خطا بود. یعنی دقیقاً داشتیم همون راههایی رو میرفتیم که خیلی از حکومتها رفته و به بنبست رسیده بودن. البته مشکلش این بود که هر کی می اومد باز هم همونا رو تکرار می کرد!

حالا یه نفر پیدا شده که می خواد روشهای جدیدی رو امتحان کنه. این به نظر شما عیبی داره؟

به قولی: عالمی دیگر بباید ساخت وز نو آدمی!

وقتی میان نفس و هوس جنگ می شود

قلبم به چشم هم زدنی سنگ می شود

آقا ببخش گر که دلم گرم زندگی است

کمتر دلم برای شما تنگ می شود

سه شنبه 25/10/1386 - 15:44 - 0 تشکر 24573

سلام

بحث سیاست های دولت بحثی است که باید مصداقی بیشتر بحث بشه تا کلی.

چه اینکه برخی سیاست ها بسیار عالی و برخی بسیار بد نتیجه داده است .اما درمورد سیاست آزمون و خطا که دوستمون اشاره کردند باید عرض کنم متأسفانه در کشور ما بدلیل عدم وجود چشم انداز تا سالهای اخیر و در سالهای اخیر بدلیل عدم پایبندی به چشم انداز موجود، این روش روشی معمو ل و برای بسیاری از دولتمردان معقول بوده است.

مثال میزنم:هنگامی که آقای توکلی (نماینده فعلی مجلس ) درحدود سال 68(در دولت آقای رفسنجانی) وزیر کار بودندمدرک تحصیلی ایشون دیپلم بود! خب با چنین رویکردی که علم گرایی رو ولو بالنسبه هم درکار نداشت انتظار چه روشی جز آزمون و خطا می توان داشت.

بهرحال تا زمانی که نخواهیم با حرکت بر مسیر از پیش تعیین شده خبرگان که به نام چشم انداز در ایران مطرح می شود، طی طریق  کنیم ناچاریم تا هر روز منتظر سیاست های جدیدی باشیم .

یک روز بی آر تی سوار شویم و روز بعد وعده منوریل در سر بپرورانیم!

یک روز تورم 50درصدی ناشی از سرمایه داری را لمس کنیم و روز بعد تورم 25 درصدی ناشی از بنگاه های زودبازده!

بهرحال امیدوارم این پست با بررسی مصداقی تک به تک سیاست های دولت بتونه محفل خوبی برای تحلیل و ارزیابی از اون سیاست ها بشه

سید حمید هاشمی

سه شنبه 25/10/1386 - 23:37 - 0 تشکر 24657

بنام شکست ناپذیر قهار

باید بگویم متاسفانه سیاستی در قبال اقتصاد نداریم و دولت از داشتن مسئولین کارآمد در ضمینه اقتصاد خالی است

الهی در راه خود اول زخودم بی خود کن

                                     بی خود چو شدم زخود به خود راهم ده

 

چهارشنبه 26/10/1386 - 18:41 - 0 تشکر 24938

سلام

بیشتر کارهای ایشان تازه است و برای نتیجه گیری زود است حداقل باید یک سال دیگر هم به ایشان مهلت بدهیم و از ایشان مثل تمام رئیس جمهورهای دیگر حمایت کنیم

پنج شنبه 27/10/1386 - 2:28 - 0 تشکر 25036

خوبه فکر کنم بتونیم در اولین بحث افراد اقتصادی دولت های آقای هاشمی رفسنجانی ،آقای خاتمی و آقای احمدی نژاد رو بررسی کنیم که این بررسی رو در پست سیاست های اقتصادی دولت های هاشمی،خاتمی و احمدی نژاد انجام می دهیم .
اما درمورد نظر دوست عزیزمون میخواستم عرض کنم که بطور کلی متاسفانه سیاست انتخاب افراد اقتصادی و کلا افراد یک دولت چه در کشور ما و چه در کشور های دیگه تابعی از سیاست هست به این مفهوم که اینجوری نیست که در همه کشورها بهترین اقتصاد دان هاشون رو در مسند مدیر اقتصادی قرار بدهند اما خب واضحه که اگر چنین کاری در جاهای دیگه بخاطر سیاست زدگی انجام نشه در کشور ما به خطار شعارهای شایسته سالاری و ... باید انجام بشه که در این مورد 2مشکل اساسی در کشورمون داریم:
1گاهی ما از اون طرف می افتیم یعنی میخواهیم بهترین اقتصاددان ها رو انتخاب کنیم ولی خود عالمان اقتصادی رو به جان هم میندازیم و دشمن درست میکنیم !
2یا اینکه از دانشمندان اقتصادی استفاده میکنیم ولی به نظراتشون بهایی نمیدیم و استفاده نمیکنیم که باعث دلسردی سایر اقتصاددان ها نیز برای کار دولتی می شود.
پس در یک نتیجه گیری کلی صرف استفاده از یک اقتصاددان دلیل کار اقتصادی درست نیست ولی استفاده درست از نظرات ایشان است که ممکن است نجاتبخش معضلات اقتصادی باشد هرچند که همه مشکلات از این راه قابل حل نخواهد بود.

سید حمید هاشمی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.