انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 454)
دوشنبه 7/4/1389 - 11:8 -0 تشکر 207713
رونمائی از شاهکار هنری

شاهكاری دیگر از استاد نگارگری ایران رونمایی شد

فرشچیان تابلوی قمر بنی‌هاشم‌ع را رونمایی می‌كند 

شاهكاری دیگر از آثار استاد فرشچیان با نام «قمر بنی‌هاشم(ع)» بزودی از سوی این هنرمند جهانی كشورمان رونمایی خواهد شد.
محمود فرشچیان كه در كارنامه هنری خود خلق آثاری همچون ظهر عاشورا را دارد این خبر را در مراسم رونمایی از جدیدترین تابلوی هنری خود با نام «ضامن آهو 2» بیان كرد.
به گفته وی، تابلوی قمربنی‌هاشم (ع) اكنون مراحل پایانی خود را پشت سر می‌گذارد و بزودی به نمایش عموم در خواهد آمد. تابلوی هنری ضامن آهو 2 كه با حضور مسوولان هنری كشور در موزه فرشچیان كاخ موزه سعدآباد تهران رونمایی شد؛ در واقع زوج تابلوی دیگری است كه با همین نام سال‌ها پیشتر خلق شد و از سوی این هنرمند به آستان قدس رضوی اهدا شده است.فرشچیان كه نامش در فهرست هنرمندان تاثیرگذارقرن 20 نیز به ثبت رسیده است، در مورد این تابلوی جدید می‌گوید:‌ تابلوی «ضامن آهو ?» چند آهو را نشان می‌دهد كه از ترس شكارچی به دامان حضرت امام رضا(ع) پناه آورده‌اند و شكارچی با دیدن این صحنه و عظمت آن حضرت، كمان خود را می‌شكند و ندامت در چهره او آشكار است.»تابلوی ضامن آهو 2 در واقع مكمل تابلوی نخست است كه در آن نگاهی دیگر به واقعه ضمانت آهو از سوی امام‌رضا(ع) دارد.فرشچیان برای كشیدن آن حدود یك سال و 4 ماه وقت صرف كرده كه به قول خودش روزهای عاشقانه زندگی هنری‌اش بوده است.

او در این باره می‌گوید: لحظه به لحظه كشیدن این تابلو به عشق امام رضا(ع) بوده است و بس.»تابلوی ضامن آهو 2 كه از سوی این هنرمند به موزه آستان قدس رضوی هدیه شده است، پس از 2 ماه نمایش در موزه فرشچیان سعدآباد به مشهد فرستاده می‌شود تا در كنار دیگر آثار این هنرمند به نمایش عموم در آید.

این دهمین تابلویی است كه از سوی این هنرمند به این موزه اهدا شده است.كارشناسان معتقدند این اثر كه مكمل تابلوی نخست است، حزنی درونی را در دل خود پنهان دارد كه تنها در آثار استاد فرشچیان می‌توان آن را سراغ گرفت.استاد فرشچیان پیشتر در مورد تابلوی نخست ضامن آهو این گونه گفته بود: تمام عناصر تشكیل‌دهنده‌ تابلوی ضامن آهو و همه خطوط و پرسوناژهای آن، معطوف به وجود حضرت ثامن الحجج(ع) بوده و نقش امام رضا(ع) از لحاظ رنگ و فرم هم طوری قرار گرفته است كه در فراز باشد و باقی عناصر در فرود باشند. در چهره‌ بچه‌ آهوانی كه به خدمت حضرت می‌آیند، حالتی از خوشحالی و شادمانی توأم با احترام دیده می‌شود كه این احترام به صورت زانو زدن در برابر امام رضا (ع) متجلی است.فرشچیان در این مراسم، تابلوی دیگری را نیز رونمایی كرد كه با الهام از شاهنامه خلق شده بود. تابلوی «نیایش در برابر خلقت»كه در این مراسم رونمایی شد از سوی این هنرمند به بهانه یكی از پروژه‌های فرهنگستان هنر كه مربوط به شاهنامه بود، خلق شده است.پنجمین روز آفرینش، عصر عاشورا و یتیم نوازی حضرت علی(ع) و كوثر از دیگر آثار معروف این هنرمند است كه تاكنون در موزه آستان قدس رضوی به نمایش در آمده است.استاد محمود فرشچیان سال 1308 شمسی در اصفهان متولد شده است.

او كه از پرافتخارترین هنرمند نقاش كشورمان به شمار می‌رود و آثارش در زمینه هنر دینی، تمامی هنردوستان جهان را متحیر كرده است، چندی پیش به عنوان یكی از هنرمندان تاثیرگذار قرن بیستم در جهان معرفی شد. در كارنامه هنری این هنرمند، دریافت نشان درجه یك هنر، مدال طلای هنر نظامی ایران و نشان هنر نخل طلایی ایتالیا و مدال طلای جشنواره بین‌المللی هنر بلژیك به چشم می‌خورد.

 

منبع جام جم

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی