انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 1085)
يکشنبه 6/4/1389 - 17:0 -0 تشکر 207600
نگاره های سلجوقی

نگاره‌هاى سلجوقى 


 دورهٔ فرمانروایى سلجوقیان از مهم‌ترین ادوار تاریخى هنر اسلامى بود. اما مهم‌تر از هنر در زمینه ادبیات فارسى آثار ارزنده‌اى خلق شد. در این دوره خمسه نظامى سروده شد و معمارى و سفالگرى و فلزکارى به اوج شکوفایى رسید. اما از گونه‌هاى مختلف هنر تصویرى در آن زمان تنها چند قطعه نقاشى دیوارى و معدودى نسخهٔ مصور به‌دست آمده است. اما از نقاشى روى سفالینه‌ها به‌خصوص ظروف مینایى خصوصیات هر تصویرى عهد سلجوقى آشکار مى‌شود.  

سفالینه منقوش (مینایی):شاه و درباریان،ری،اوایل سده هفتم هجرى قمرى تنها کتاب مصور فارسى که یقیناً متعلق به این دوره است، نسخهٔ ورقه و گلشاه، منظومهٔ عاشقانه‌اى از عیّوقى است. تصویرگر این نسخه مؤمن محمد خویى است که در نیمهٔ نخست سدهٔ هفتم هـ. در آذربایجان فعالیت داشته است. این نسخه قدیم‌ترین اثر کاملى است که در آن مى‌توان ریشه‌هاى پیوند شعر و نقاشى شناخته مى‌شود. عادت بر این است که گروهی از نگاره ها که می بایست نگاره های سلچوقی نام گیرد، تحت عنوان کلی مکتب بغداد نامیده می شود. این نگاره ها متعلق به مراکز گوناگونی است که علیرغم  فاصلهٔ قابل ملاحظه از هم، در حیطه و قلمرو سلجوقیان بودند و نقاشان آنها از ایرانیان و اعراب بودند و نه ترکان سلجوقى و عنوان سلجوقى براى این نگاره‌ها مناسب‌تر است.

 مى‌توان به نسخهٔ خطى فارسی، سمک عیار، رسالهٔ جالینوس موجود در کتابخانه دولتى وینه، نگاره‌هاى کتاب مفید‌الخاص رازى در مشهد مقدس، داستان‌هاى بید پاى محفوظ در کتابخانهٔ ملى پاریس و بقایاى پراکنده‌اى از نسخهٔ کلیله و دمنه اشاره نمود.

 

يکشنبه 16/8/1389 - 10:28 - 0 تشکر 248565

سلام
ممنون دوست عزیز
خوب بود

مست نگاه تو ام 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی