• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
سينما و تلویزیون (بازدید: 978)
شنبه 5/4/1389 - 11:58 -0 تشکر 207436
هدیه دیجیتالی

در سریال قهوه تلخ که بزودی وارد شبکه نمایش خانگی می شود، صحنه ای وجود دارد که سیامک انصاری برای مهاجرت به شهرستان و خداحافظی ابدی با مطالعات تاریخی، تصمیم می گیرد کتاب هایش را به کتابخانه ای عمومی اهدا کند. کتابدار با اکراه کتاب های او را می پذیرد و طعنه زنان زیر لب می گوید: می خوای خونتو عوضی کنی جا نداری؟! از این شوخی که بگذرم، صبح یک روز اداری با نامه ای روبرو شدم که در آن نویسنده ای کتابش را بصورت فایل PDF رسما"به وزارت ارشاد هدیه داده بود. موضوع کتاب آموزش فیلمنانه نویسی است. نویسنده ی کتاب را از سال های دور می شناسم و میدانم نقد جوانی اش را در مطالعه، نگارش و تدریس در زمینه مورد علاقه اش یعنی فیلمنامه نویسی هزینه کرده است. با پیگیری هایی که به عمل می آورم، درمی یابم در واحد مربوطه، روال مشخصی برای تقدیر از چنین نویسنگان و کار ارزنده اشان که در واقع صدقه جاریه ای است، وجود ندارد.! در گردش کار پیش بینی شده؛ از او خواسته شده بود با این مکاتبه اقدام خیر خواهانه اش را رسمیت بخشیده و بهره برداری از متن کتاب در فضای مجازی را میسر سازد. جای خوشحالی است که بعد از اعلام ایجاد اکسپوی مجازی زیر نظر معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سهولت در خرید و فروش آثار هنری، در حوزه کتابخانه های عمومی هم پدیده کتابخانه دیجیتال با توسعه ای بیش از گذشته، دسترسی کاربران به منابع مکتوب را فراهم ساخته است.


پاداش واقفانی همچون نویسنده مزبور قطعا" نزد خداوند متعال محفوظ است. اما این امر مانع از آن نیست که مدیریت کتابخانه های عمومی یا مجازی هم به سهم خود، قدردان خیرینی از این شمار بوده و مروج چنین رفتارهایی در متن جامعه باشد.

نکته مهم دیگر در پس این واقعه دغدغه ایست که صاحب این قلم بارها به آن اشاره کرده است و آن توسعه فرهنگ و هنجار استفاده از فناوری دیجیتال و دسترسی به آن است.

پس از پیشگامی بخشی از عملیات پیش تولید چاپ و نشر و سپس عکاسی دیجیتال، اینک مدتهاست که سایر حوزه های فرهنگی و هنری نطیر سینما، روزنامه نگاری، بازی های رایانه ای، موسیقی و ... نیز سخت متاثر از این فناوری شگفت انگیز قرن هستند و ظرفیت های بیانی خود را عمق و گسترش می دهند. به نظر می رسد در کنار سرمایه گذاری های خوب دولت برای ایجاد زیرساخت ها در بخش فرهنگ و هنر که بخوبی در مصوبات دور سوم سفرها هویداست، کمک به تقویت بخش نرم افزاری در حوزه های تخصصی، قابلیت های ارتباطی آنها با مخاطب جوان امروزی را بیش از پیش افزایش خواهد داد. البته یکی از پیش نیازهای این اتفاق خجسته، آشنایی و آگاهی مدیران و برنامه ریزان با فناوری های روز و اقتضائات آن است که در این صورت شکاف و فاصله معناداری با جهان پیرامون پیدا نخواهیم کرد.

 

پنج شنبه 31/4/1389 - 0:45 - 0 تشکر 213179

خوب بود ، راستی قهوه تلخ كی پخش میشه؟

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.