انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 1132)
پنج شنبه 3/4/1389 - 9:51 -0 تشکر 206998
هنر نقاشی پیش از تاریخ

هنر نقاشیدوران پیش از تاریخ

پیشینهٔ هنر تصویرى در ایران به روزگار پیش از تاریخ باز مى‌گردد. نخستین قومى که در ایران هویت تاریخى یافتند، عیلامى‌ها بودند که تعدادى آثار تصویرى از خود برجاى نهاده‌اند، که در واقع پیش از آغاز فرهنگ و تمدن آریایى در سرزمین ایران پدید آمده‌اند. پژوهشگران مبدأ هنر ایرانى را به دوران نوسنگى نسبت مى‌دهند، اما بر طبق اطلاعات دقیق‌تر شاید بتوان سرآغاز قدیم‌ترى براى این هنر در نظر گرفت.
از جمله قدیم‌ترین آثار تصویرى به‌دست‌ آمده در ایران، صخره‌نگاره‌هاى منطقهٔ کوه‌دشت لرستان است که صحنه‌هاى رزم و شکار را نشان مى‌دهند. بیشتر این تصاویر به شیوه‌اى ساده و ابتدایى نقش شده‌اند و صراحتى اغراق‌آمیز در حرکات و پیکره‌هاى این نقوش به‌چشم مى‌خورد. قدمت این صخره‌نگاره‌ها هنوز به‌طور دقیق معلوم نشده است و همگى به یک دوران تعلق ندارند. به احتمال قوى ترسیم این نقوش در ارتباط با اعتقادات جادویى است.
جلوه‌هاى آشکارتر هنر تصویرى قدیم ایران بر روى سفالینه‌ها نقش بسته است. سفالینه‌هایى که از تپه سیلک، تپه حصار و یا مناطق دیگر به‌دست آمده‌اند. به‌گفتهٔ آرثرپوپ سفالینهٔ منقوش را باید نخستین کتاب بشر تقلى نمود.
مفرغ‌هاى لرستان (سده‌هاى دوازدهم تا هشتم ق.م.) نیز از مهم‌ترین جلوه‌هاى کهن هنر ایرانى به‌شمار مى‌آیند.
تصویرگر پیش از تاریخ اساساً طبیعت نگار نبوده و گرایش به تقلید از ظواهر عینى اشیاء و موجودات نداشته است. او براى رساندن مفهوم مورد نظر خود تنها چند ویژگى اساسى را در نظر مى‌گرفته و به نمایش مى‌گذاشته است.نمایش حیوان و انسان، اشکال هندسى دایره و مربع و نقش‌هایى از کوه، آب، خورشید و ماه از رایج‌ترین مواد تصویرى کهن در هنر ایران بوده است. در آثار بعدى نقش‌مایه‌هایى با خصلت فوق طبیعى به‌چشم مى‌خورد. مانند تلفیقى از انسان و حیوان و جز اینها. بیشتر این نقش‌مایه‌هاى نمادین را با اختلاف در آثار هنرى بین‌النهرین و سایر نواحى آسیاى غربى مى‌توان یافت.

يکشنبه 16/8/1389 - 10:28 - 0 تشکر 248562

سلام
ممنون دوست عزیز
خوب بود

مست نگاه تو ام 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
  • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
    آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
  • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
    جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
  • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
    خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
  • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
    پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
  • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
    اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
  • وبگردی