انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 402)
چهارشنبه 2/4/1389 - 10:45 -0 تشکر 206858
اصفهان اوج هنر

اصفهان اوج هنر اصفهان لفظی است معرّب از كلمه اسپاهان ، اسم چندین دهكده و بلوك و زمینی كه شهر اكنون در آن واقع شده است. در اواخر قرن دوم هجرت پیامبر اسلام محمد (ص) ، آنجا را با یك دیواره بزرگ به هم وصل نمودند . تاریخ اصفهان از قرن سوم پیش ازمیلاد مسیح (ع) ذكر شده است و شهر كوچكی بوده كم اهمیت ... ظاهراً این است كه مراد به این اخبار شهرهایی است كه اصفهان در آنها بعد بنا شده است زیرا می گویند بانی آن اسكندر است و جی نامیده شده است .
شكوه بناهای اصفهان سده هفدهم  بیش از سایر شاهكارهای معماری ایران ، در غرب مشهور است . این بناها در زمان خود نیز به همین اندازه معروفیت داشت و در تمام اروپا از شهرتی افسانه ای برخوردار بود. بازرگانان ، مسافران و سیاستمداران هریك به گونه ای به زیبائیهای این شهر می پرداختند و این فقط ساختمانها و بناها نبود كه توجه اروپائیان را جلب می كرد . منسوجات ابریشمی ، ظروف سفالین ، فرشهای غنی و پرزرق و برق و دهها هنر دیگر بر شهرت شهر افزوده بود .
«
عصر اصفهان » یك دوره تقریباً 125 ساله است كه از 1006 هجری یعنی زمانی كه شاه عباس اول ( 996 تا 1038 هجری قمری ) آن را پایتخت جدید ایران قرار داد تا زمان  تصرف آن به دست افغانها ، ادامه دارد.
اصفهان در یكی از نخبه ترین بخشهای ایران قرار دارد ، قرار داشتن آن در مركز جغرافیائی ایران با آب و هوای معتدل ، خاك حاصلخیز و آب كافی رودخانه زیبای زاینده رود ( زنده رود ) آن را از دیرباز به مكانی منطقی برای سكونت تبدیل كرده است .
در 634 میلادی ، اصفهان به دست سپاهیان اسلام افتاد و جزئی از سرزمین وسیعی شد كه اسلام نوظهور طی یك قرن بر آن تسلط پیدا كرد .
جلفا یكی از محله هایی است كه در زمان حكومت صفویه به شهر اصفهان افزوده شد . ساكنان این محله را ارامنه ای تشكیل می دهند كه از شهر جلفا واقع در كناره رود ارس ، به این محله كوچانده شدند ( 1605 میلادی ) در این محله بیش از 10 كلیسا وجود دارد كه معروفترین آن كلیسای جلفا و وانك می باشد .
بعضی از آثار تاریخی معروف اصفهان پل الله وردیخان ( سی و سه پل ) ، پل خواجو ، پل شهرستان ، چهارباغ اصفهان ، میدان امام ( نقش جهان ) ، مسجد امام اصفهان ، مسجد جامع اصفهان ، عالی قاپو و... می باشد كه هر كدام اوج هنر اصفهان را به نمایش می گذارد .

چهارشنبه 2/4/1389 - 14:29 - 0 تشکر 206884

واقعآ اصفهان دیدنی است

آثار تاریخی می خواهید :اصفهان

شما ل می خواهید  :اصفهان

گردشگری میخواهید : اصفهان

هنر میخواهید : اصفهان

ایمان میخواهید : اصفهان

مهمان نوازی میخوا هید : اصفهان

يکشنبه 16/8/1389 - 10:28 - 0 تشکر 248561


شهرای دیگر ایران هم دست کمی از اصفهان ندارن

مست نگاه تو ام 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی