انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 471)
سه شنبه 25/3/1389 - 9:18 -0 تشکر 205574
سنت های هنری در عصر هخامنشی

دورهٔ هخامنشى


با تأسیس امپراتورى هخامنشى توسط کورُش، همزمان با تسلط بر سرزمین‌ها و اقوام مختلف مجموعه‌اى از سنت‌هاى هنرى زمان نیز به ارث برده شد. هخامنشیان با این‌که از دست‌آوردهاى هنرمندان و صنعتگران بابل، آشور، اورارتو، مصر و یونان بهره بردند، از هنر عیلامى و سایر سنت‌هاى بومى نیز تأثیر گرفتند. هنر آنها براساس رسوم سلطنتى رایج در خاور نزدیک و به‌خصوص هنر آشورى شکل گرفت و به‌تدریج عناصر برگرفته از سایر نواحى امپراتورى خود را نیز در خود حل نمود. سبک هنر هخامنشى به طرزى آشکار در معمارى و مجسمه‌سازى تخت‌جمشید بروز کرد.


هنر تصویرى هخامنشى در زمینه‌هاى مختلف امکان بروز یافت. دیوارنگاری، نقش روى اشیاى فلزی، مُهرها و بسیارى دیگر از آثار هنر فرعى هخامنشی. اما هنر تصویرى هخامنشى را در نقش‌برجسته‌هاى دیوارى بهتر مى‌توان شناخت. نقش‌مایه‌ها عمدتاً شامل نگهبان نیزه‌دار، شیر و حیوانات مختلط بودند.


هنر هخامنشى روش‌هاى نمادپردازى را طبق سنت‌هاى پیشین ادامه داد و هیچ‌گاه به طبیعت‌گرایى روى نیاورد

يکشنبه 16/8/1389 - 10:19 - 0 تشکر 248547

سلام
ممنون دوست عزیز
خوب بود

مست نگاه تو ام 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی