انجمن ها > انجمن کامپیوتر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
کامپیوتر (بازدید: 1043)
دوشنبه 24/3/1389 - 2:9 -0 تشکر 205380
Tablet PC کامپیوتر آینده

Tablet PCها کامپیوترهای سبکی هستند که در قواره نوتبوکهای عادی ولی با ظرایف بیشتری طراحی میشوند. نقطه افتراق Tablet PC با نوتبوک در مانیتورهای لمسی آن است. مانیتورهای لمسی این کامپیوترها هم با Stylus و یا با انگشت کنترل میشود. البته هم اکنون Tablet PCهایی در بازار وجود دارند که میتوان هم با انگشت و هم با Stylus با آنها کار کرد. برای Tablet PCها نرمافزارها و سیستمعاملهای زیادی معرفی شدهاند که البته موفقترین آنها از شرکت مایکروسافت بوده است.


Tablet PC کامپیوتر آینده

تنوع کامپیوترهای امروزی به حدی است که هر کاربری میتواند کامپیوتری مناسب با نیازهای خود داشته باشد. یکی از انواع این کامپیوترها Tablet PCها هستند که از سال 2001 با عرضه سیستم عامل ویندوز XP نسخه Tablet PC به شکل گسترده به بازار عرضه شدند. این کامپیوترها به دلیل فرم طراحی و البته قیمت غالباً بالای آنها تاکنون به اندازه نوتبوکها مورد استقبال قرار نگرفتهاند؛ که البته با عرضه دستگاههای با طراحی بهتر و سیستمعاملهای پیشرفتهتر امید است در آینده نزدیک این کامپیوترها از استقبال بیشتری بهرهمند گردند.

Tablet PCها کامپیوترهای سبکی هستند که در قواره نوتبوکهای عادی ولی با ظرایف بیشتری طراحی میشوند. نقطه افتراق Tablet PC با نوتبوک در مانیتورهای لمسی آن است. مانیتورهای لمسی این کامپیوترها هم با Stylus و یا با انگشت کنترل میشود. البته هم اکنون Tablet PCهایی در بازار وجود دارند که میتوان هم با انگشت و هم با Stylus با آنها کار کرد. برای Tablet PCها نرمافزارها و سیستمعاملهای زیادی معرفی شدهاند که البته موفقترین آنها از شرکت مایکروسافت بوده است. به عنوان نمونه میتوان به نرمافزار One Note اشاره کرد که به شکل کامل برای کار با مانیتورهای لمسی Tablet PCها سفارشی شده است.

در این نرمافزار امکان تشخیص دست خط کاربر نیز وجود دارد. قابل ذکر است سیستم عاملهای دیگر مانند لینوکس و Mac OS هم نسخههای ویژه Tablet PC دارند. این دستگاه برای افرادی کاربرد دارد که نیاز به نوشتن و ذخیره سریع دادهها در محیطهایی که امکان استفاده از صفحه کلید نیست، دارند. به علاوه این کامپیوترها میتوانند طرحهایی مانند دیاگرامهای دستی و یا طراحیهای اولیه موسوم Scratch را نیز تولید و ذخیره کنند. بیشتر ما وقتی نام Tablet PC را میشویم شکلی مانند عکس بالای صفحه در ذهنمان تداعی میشود در حالی که بر خلاف تصور عام، Tablet PC‌ها خود دارای انواع گوناگونی هستند که در ادامه به آنها اشاره میکنیم:

Booklet
به Tablet PCهایی گفته میشود که از دو مانیتور لمسی روبروی هم برخوردار درست مانند یک کتاب هستند. حداقل یکی از مانیتورهای Bookletهای از تکنولوژی Multi touch بهره میبرند. در عکس 2 شکل این دسته از Tablet PCها را مشاهده میکنید.

Slate
یکی دیگر از انواع Tablet PCهاست که از صفحه کلید مجزا برخوردار نیست و تنها از یک مانیتور لمسی تشکیل شده است. این نوع از کامپیوترها معمولاً از اندازه کوچکی برخوردار هستند و برای تایپ با آنها یا باید از دست خط خودتان و یا صفحه کلید لمسی تعبیه شده در آنها بهره ببرید. در عکس 3 نمونه این دستگاه را مشاهده میکنید.

Convertible
این نوع از Tablet PCها همان نوعی است که در عکس ابتدای مقاله آن را مشاهده میکنید. یک نوت بوک با مانیتور لمسی که مانیتور آن میتواند روی صفحه کلید قرار بگیرد. این نوع از Tablet PC‌ها معمولاً از قابلیتهای سختافزاریِ کاملتر و قدرتمندتری نسبت به دو نوع قبلی بهره میبرند؛ چون بدنه بزرگ آنها اجازه بکارگیری بسیاری از سختافزارها و البته پردازندههای پرقدرت را به سازندگان آنها می­دهد.

Hybrid
این نوع شامل خواص Tablet PC­های Convertible و Slate است. این Tablet PC با یک صفحه کلید جدا شونده عرضه میشود که در هنگام نیاز میتوانید آن را متصل کنید و اگر هم نیازی نبود همانند یک Slate از آن بهره بگیرید. این نوع از Tablet PCها اولین بار توسط شرکت HP معرفی شد. در عکس 4 میتوانید نمونه این دستگاه را مشاهده کنید. همان طور که در بالا هم اشاره شد، Tablet PCها در مقایسه با نوتبوکها از محبوبیت کمی برخوردار هستند. اصلیترین دلایل عدم موفقیت این کامپیوترها شامل موارد زیر است:

- پردازش کند: به دلیل اینکه نوعاً این کامپیوترها از اندازه کوچکی برخوردار هستند، پردازندههای قدرتمندی در آن جای نمیگیرند که این امر پردازش را بسیار کند کرده است.
- طراحی بدنه: متأسفانه این نوع از کامپیوترها هنوز از طراحی مناسبی که در طولانی مدت روی دست ایجاد خستگی نکند برخودار نشدهاند.
- ریسک بالای آسیب: در این نوع از کامپیوترها شما با یک مانیتور بزرگ بدون محافظ طرف هستید که با ضربه نه چندان محکمی هم از کار میافتد. اندازه بزرگ این دستگاهها در مقایسه با گوشیهای تلفن لمسی ریسک آسیب را در آنها بالاتر نیز برده است.
- قیمت بالا: شاید باید این عامل را به عنوان اصلیترین عامل ذکر کنیم. البته این امری طبیعی است چرا که سختافزار Tablet PC از نوتبوکهای عادی بسیار پیشرفتهتر است.
- سرعت کند ورود اطلاعات: هنگام نوشتن روی Tablet PC‌های قدیمی بین نوشتن قلم شما و ظاهر شدن آن روی مانیتور کمی تأخیر در حد ثانیه وجود داشت. البته این امر در مدلهای جدید تا حد زیادی مرتفع شده است. یکی از بزرگترین امیدهایی که در حال حاضر در بازار این دستگاهها وجود دارد، ورود مجدد اپل به این بازار است.

حتماً تصدیق میکنید که اوج حضور گوشیهای لمسی در بازار پس از عرضه آیفون اپل بود؛ چراکه به عقیده من قلم این گوشی اپل راه بازار را مشخص کرد و کاربران زیادی را هم به خود جلب نمود. با ورود مجدد اپل به بازار Tablet PC‌ها امید میرود که در این بازار نه چندان پر رمق، روح تازهای دمیده شود. اپل حضور مجدد خود را در این بازار با iPad به رخ رقبا کشانده است.

این Tablet PC که در رده دستگاههای Slate طبقهبندی میشود توانسته تقریباً تمام عیبهایی که در بالا ذکر شد را در iPad حل کند. در پایان این مقاله مشخصات فنی iPad را برای آشنایی بیشتر شما با این دستگاه آوردهایم. شکل این دستگاه را در عکس 5 مشاهده میکنید.


اپل در گذشته هم در بازار این نوع از کامپیوترها حضور نه چندان موفقی را با Modbook (عکس 6) تجربه کرده است ولی با تجربه حاصل از تولید آن موفق شده iPad را که یکی از بی‌نقصترین Tablet PCهای عرضه شده تا به امروز است، تولید نماید. به نظر میرسد با رشد روزافزون در حوزه سختافزار به زودی شاهد باشیم که پردازندههای قدرتمندی در قامت ظریف Tablet PCها جای گرفته و مشکل پردازش ضعیف آنها را مرتفع کند. همچنین با ابتکاراتی که نظیر آنها را در iPad اپل می‌بینیم، دور نیست زمانی که این نوع از کامپیوترها بتوانند جای نوتبوکهای عادی را پر کنند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی