انجمن ها > انجمن کامپیوتر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
کامپیوتر (بازدید: 321)
دوشنبه 24/3/1389 - 2:7 -0 تشکر 205376
تشکیل ستاد ملی سامانه‌های متن باز

این ستاد با هماهنگی تمامی ذینفعان نرم‌افزارهای متن باز (اپن سورس)، سند سیستم عامل ملی را جلو خواهد برد تا استفاده از نرم‌افزارهای پایه در کشور تزریق شود. پیش‌بینی می‌شود این سند امسال در هیئت دولت مطرح و در نهایت تصویب شود.

ستاد ملی راهبردی سامانه‌های متن باز برای اجرای طرح لینوکس فارسی در دفتر همکاری‌های فناوری ریاست جمهوری تشکیل شده تا با تصویب سند سیستم عامل ملی در هیئت دولت، اقدام برای مهاجرت از سیستم عامل ویندوز به سیستم عامل ملی در دستگاه‌ها و نهادهای کشور صورت گیرد.

به گزارش مهر، طرح ملی نرم افزارهای آزاد / متن باز ابتدا در قالب یک طرح پژوهشی در سال 79 توسط مرکز تحقیقاتی فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف به شورایعالی انفورماتیک ارائه شد.

فعالیت اجرایی این طرح پس از طی کردن مراحل مختلف تامین اعتبار با عنوان طرح ملی لینوکس فارسی از بهمن ماه سال ۸۱ در راستای امنیت و استقلال نرم افزاری کشور، توسعه فناوری اطلاعات و بهره‌وری اقتصادی دراز مدت با اهدافی چون فراهم کردن بستر تولید یک سیستم عامل ملی به همراه نرم‏افزارهای آزاد/ متن باز کاربردی بر مبنای سیستم عامل گنو/ لینوکس، رفع مشکلات پایه‏ای و اساسی مرتبط با زبان فارسی در بخش‌های مختلف سیستم عامل لینوکس و سایر نرم‏افزارهای آزاد/ متن باز پرکاربرد و نیز افزایش سطح آگاهی مردم و ترویج استفاده از نرم‏افزارهای آزاد/ متن باز شروع به کار کرد.

براین اساس دولت به عنوان سیاستگذار و کارفرمای طرح در قالب شورایعالی انفورماتیک و شورایعالی اطلاع رسانی و مرکز تحقیقات مخابرات ایران، مرکز تحقیقاتی فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف در جایگاه دانشگاه به عنوان مدیریت، راهبری و نظارت فنی بر طرح و شرکت‌های انفورماتیکی فعال در زمینه لینوکس در جایگاه بخش خصوصی به عنوان مجریان پروژه ارکان اصلی این طرح را تشکیل دادند.

به طور خلاصه منافع ملی استفاده از نرم‌افزارهای آزاد/ متن باز در درازمدت را می‌توان در مواردی چون امنیت، استقلال و خودکفایی، وابستگی کمتر به نرم‌افزارها، فناوری‌ها و مهارت‌های شرکت‌های خارجی، کاهش کدهای مخرب و ویروس، امکان بومی‌سازی مطابق با نیازهای محلی و توسعه صنعت و فناوری، منافع مالی بلند مدت، مسایل رعایت قانون کپی‌رایت و عضویت در سازمان تجارت جهانی (WTO) و نیز کاهش واردات نرم‌افزار و خروج ارز از کشور در آینده طبقه‌بندی کرد.

سند ملی توسعه‌ای نرم‌افزارهای آزاد / متن باز در زمان حاضر در مرکز تحقیقات مخابرات ایران و با همکاری شرکت فناوری اطلاعات مراحل نهایی بازنگری خود را سپری می‌کند و به زودی در هیئت دولت در نوبت رسیدگی و تصویب قرار می‌گیرد.

در همین حال ستاد ملی راهبردی سامانه‌های متن باز کشور در دفتر همکاری‌های فناوری اطلاعات ریاست جمهوری تشکیل شده تا با تصویب سند سیستم‌عامل ملی، وظیفه راهبرد و اجرای آن را در کشور به عهده گیرد.

این ستاد با هماهنگی تمامی ذینفعان نرم‌افزارهای متن باز (اپن سورس)، سند سیستم عامل ملی را جلو خواهد برد تا استفاده از نرم‌افزارهای پایه در کشور تزریق شود. ستاد ملی راهبردی سامانه‌های اپن سورس دفتر همکاری‌های فناوری ریاست جمهوری در سند سیستم عامل ملی هم مسائل فرهنگ‌سازی و هم مسائل فنی را عهده دار خواهد بود و طبق اطلاعات واصله از دفتر همکاری‌های فناوری ریاست جمهوری، پیش‌بینی می‌شود این سند امسال در هیئت دولت مطرح و در نهایت تصویب شود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی