• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن مکانیک > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
مکانیک (بازدید: 24104)
دوشنبه 3/10/1386 - 20:47 -0 تشکر 20505
اخبار روباتیک و مکانیک

                                              
با توجه به گسترش روز به روز علم به خصوص علم روباتیک بر آن شدم تا این پست را بزنم تا اخبار مربوط به این علم جدید را به صورت روزانه با کمک شما دوستان عزیز در این پست قرار دهیم.

سایت گنجینه دانلودهای رویایی

فریاد بی صدا حرف دل همه کسانی که میگویند ولی شنیده نمی شوند ...هستند ولی دیده نمی شوند ..پس تو نیز بی صدا فریاد کن....

پنج شنبه 6/10/1386 - 23:4 - 0 تشکر 20925

روبات پیشخدمت تا سال 2010 وارد بازار می شود
عرضه تجاری روبات پیشخدمت که توانایی انجام کارهای خانه را دارد تا سال 2010 توسط شرکت ژاپنی هوندا آغاز می شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، هوندا رسما اعلام کرد که خط تولید روبات انسان نمای خود با عنوان "آسیمو" را از سال 2010 در اختیار عموم قرار می دهد.
روبات انسان نمای آسیمو یک روبات پیشخدمت است که توانایی انجام تمام کارهای خانه از نظافت تا آشپزی را دارد.
در این خصوص توموهیکو کاواناب، مدیر ارشد شرکت هوندا در توکیو اظهار داشت: "ما می خواهیم اولین عرضه تجاری این روباتها را از سال 2010 آغاز کنیم."
براساس گزارش VNUnet، این روبات محصول هوندا در شرایطی قرار است وارد بازار شود که شرکتهای رقیب هوندا یعنی تویوتا، سونی و هیتاچی نیز در تلاشند تا ظرف سه سال آینده عرضه تجاری روباتهای انسان نمای خود را آغاز کنند.
در حقیقت تویوتا آماده است تا سال 2010 فروش روباتهای خانگی خود را در بازار شروع کند و به نظر می رسد که هیتاچی نیز روبات شخصی جدید خود را با عنوان Emiew 2 که در ماه نوامبر گذشته معرفی کرد به صورت تجاری آغاز کند.
این درحالی است که سونی با روباتهای "آبیو" و "کریو" آماده رقابت با این شرکتها است.
روبات Emiew 2 هیتاچی که در حدود 80 سانتیمتر ارتفاع دارد و به رنگهای قرمز و سفید است توانایی تشخیص صدای ارباب خود را دارد.
خبرگزاری مهر

سایت گنجینه دانلودهای رویایی

فریاد بی صدا حرف دل همه کسانی که میگویند ولی شنیده نمی شوند ...هستند ولی دیده نمی شوند ..پس تو نیز بی صدا فریاد کن....

پنج شنبه 6/10/1386 - 23:7 - 0 تشکر 20927

ساخت روبات طراح لباس

روباتی توسعه یافته که طراح لباس است و به گفته محققان مجارستانی می تواند برای صنایع پوشاک بسیار مفید باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دپارتمان یک دانشگاه در مجارستان یک روبات طراح لباس را توسعه داده اند که می تواند پوشاک ورزشی و مد روز را برای صنایع پوشاک طراحی کند.

اکنون این دانشمندان در جستجوی شریکی برای عقد یک توافقنامه لیسانس، ساخت فنی سیستم و توافقات تجاری سازی این روبات هستند.

این روبات در گروه روباتهای شبه انسان قرار دارد و مجهز به یک سلول نوری است که می تواند به کمک آن اجسام را به صورت سه بعدی اسکن کند.

این سیستم دارای اتصال Ethernet است. این اتصال برای انتقال دوجانبه اطلاعات میان سیستمهای اندازه گیری و کنترل لازم است.

همچنین یک سیستم نوری یکپارچه تصویرسازی و یک سکوی برنامه ریزی از دیگر فناوریهای به کار رفته در این روبات هستند و تمام این برنامه ها برپایه سیستم عامل ویندوز عمل می کنند.

براساس گزارش innonation، سیستم بینایی این روبات توانایی روشن کردن سطوح را برای اندازه گیری ابعاد بدن انسان دارد و این کار را از طریق یک "گرما افکن" لیزری که قدرت حرکت فضایی را دارد، انجام می دهد.

با حرکت این گرما افکن در فضا، دوربینهای ویدیویی که روی سیستم نصب شده اند، ابعاد سطوح بدن را در موقعیتهای مختلف اندازه گیری می کنند. سپس روبات بدن مدل را اسکن می کند و اطلاعات ثبت شده با 4 دوربین ویدیویی به یک رایانه منتقل می شوند. این رایانه مجهز به برنامه ای است که می تواند برپایه این اطلاعات یک لباس را طراحی کند.

خبرگزاری مهر

سایت گنجینه دانلودهای رویایی

فریاد بی صدا حرف دل همه کسانی که میگویند ولی شنیده نمی شوند ...هستند ولی دیده نمی شوند ..پس تو نیز بی صدا فریاد کن....

پنج شنبه 6/10/1386 - 23:8 - 0 تشکر 20929

مسابقات طراحي و ساخت روبات فيلمبردار دانش‌آموزي در مازندران برگزار شد

نخستين دوره مسابقات طراحي و ساخت روبات فيلمبردار دانش‌آموزي مازندران در مقاطع متوسط و پيش‌دانشگاهي روز چهارشنبه در ساري برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، در اين دوره از مسابقات ۵۰دانش‌آموز دختر و پسر در قالب ۱۵تيم به صورت گروهي با هم به رقابت پرداختند.

"روح‌الله معافي" مسوول روابط عمومي سازمان آموزش و پرورش مازندران گفت:
اين مسابقات با هدف شناسايي و كشف استعدادهاي دانش‌آموزان، توليد علم و تقويت نرم‌افزاري و ايجاد رقابت علمي سالم و مفيد در بين دانش‌آموزان برگزار شد.

وي افزود:از بين ۱۵تيم سه تيم برتر اين مسابقات به عنوان نماينده استان معرفي شدند.

معافي گفت: تيمهاي روبات فيلمبردار دبيرستان دخترانه شاهد چالوس، تيم دبيرستان فرزانگان از تنكابن و تيم پژوهش‌سراي دانش‌آموزي بهشهر به ترتيب رتبه‌هاي اول تا سوم اين دوره از مسابقات علمي را كسب كردند.

به گفته مسوول روابط عمومي آموزش و پرورش مازندران تيمهاي برتر اين مسابقات اواخر دي ماه امسال براي حضور در مسابقات كشوري به تهران اعزام خواهند شد.

مازندران داراي ۵۶۰هزار دانش‌آموز است.

خبرگذاری جمهوری اسلامی ایران

سایت گنجینه دانلودهای رویایی

فریاد بی صدا حرف دل همه کسانی که میگویند ولی شنیده نمی شوند ...هستند ولی دیده نمی شوند ..پس تو نیز بی صدا فریاد کن....

دوشنبه 10/10/1386 - 21:20 - 0 تشکر 21509

با کاربردی در تحقیقات نفتی؛

روبات متحرک در زمینهای ناهموار توسط محققان ایرانی ساخته شد

روباتی با قابلیت حرکت روی زمینهای ناهموار و کنترل از راه دور توسط گروه روباتیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی ساخته شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر علیرضا فاتحی استادیار گروه کنترل دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی درباره خصوصیات روبات ساخته شده گفت: این روبات قابلیت حرکت روی زمینهای ناهموار و کنترل از راه دور را دارد و در مکانهایی نزدیک به پالایشگاهها و خط لوله که ترجیح بر این است که اپراتور انسان تردد نکند، می توان از این روبات استفاده کرد.

دکتر "علیرضا فاتحی" با اشاره به اینکه این روبات به راحتی از پله بالا می رود، ابراز امیدواری کرد، تولید این روبات از مرحله تحقیقاتی به مرحله صنعتی تبدیل شود.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که در تکمیل این روبات با نصب سنسورهایی می توان آن را از راه دور در محیط حرکت داد و در مکانهایی مانند خارج از شهرها که حضور مهندسان نفت برای انجام کارهایی مانند اندازه گیری هزینه بر است، روبات به آن مکانها هدایت شده و اطلاعات لازم را جمع آوری و ارسال کند.

به گفته وی، هزینه کلی ساخت این روبات از ابتدا تا پایان شامل تحقیقات و تامین تجهیزات بدون هزینه نیروی انسانی یک میلیارد و 200 میلیون ریال بوده است.

استادیار گروه کنترل دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی در خصوص ابعاد این روبات گفت: ابعاد بازوی این روبات در حالت عادی 45 سانتیمتر و با بازشدن بازو به حدود 90 سانتی متر می رسد. ارتفاع آن نیز بین 30 سانتی متر تا 50 سانتی متر در حالت بسته و باز متغیر است.

به گفته وی، کار ساخت این روبات به طور متمرکز از سال 1384 شروع شد و در سال 1386 پایان یافت. طراحی و ساخت این روبات به طور کامل در داخل کشور انجام شده است و تنها برخی از تجهیزات آن مانند کامپیوتر ( Notebook) ، دوربین و برخی سنسورها ساخت خارج هستند که یا از بازار داخل و یا به صورت سفارشی از خارج تهیه شده است.

فاتحی تاکید کرد: طراحی و ساخت این روبات کاملا در داخل انجام شده و از روی هیچ روباتی کپی برداری نشده است.

شایان ذکر است این روبات با همکاری دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی و مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران ساخته شده است.

سایت گنجینه دانلودهای رویایی

فریاد بی صدا حرف دل همه کسانی که میگویند ولی شنیده نمی شوند ...هستند ولی دیده نمی شوند ..پس تو نیز بی صدا فریاد کن....

يکشنبه 23/10/1386 - 21:7 - 0 تشکر 24061

سومين مسابقات بين‌المللي ربوكاپ آزاد ايران برگزارمي‌شود
رييس كميته ملي مسابقات بين‌المللي ربوكاپ آزاد ايران گفت: سومين دوره اين مسابقاتدر فروردين سال ۸۷به ميزباني دانشگاه آزاد اسلامي قزوين برگزار مي‌شود.
"مرتضي موسي‌خاني" روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار آي‌تي ايرنا افزود:
بهدليل استقبال بسيار شركت‌كنندگان در دو دوره گذشته امسال براي سومين سال متوالي اينمسابقات در ايران برگزار خواهد شد و برگزيدگان آن به مسابقات جهاني ربوكاپ۲۰۰۸در چين راه خواهند يافت.
رييس كميته ملي روبوكاپ ايران تاكيد كرد: سال گذشته اين مسابقات با حضور۱۶تيم خارجي از جمله ايتاليا، چين، تركيه و اسپانيا و ۳۹۶تيم داخلي برگزار شد.
موسي‌خاني ادامه داد: سومين دوره مسابقات ربوكاپ آزاد ايران ۲۰۰۸در بخش‌هايرباتيك كه شامل بخش‌هاي ربات امدادگر، انسان‌نما، مين ياب، ربات خانگي، فوتباليستسايز متوسط و كوچك و امدادگر، فوتباليست يك به يك و دو به دو براي نوجوانان برگزارخواهد شد.
رييس دانشگاه آزاد اسلامي قزوين خاطرنشان كرد: رشته شبيه‌ساز نيز در بخش‌هايشبيه ساز امداد، فوتبال سه بعدي و شبيه‌ساز دو بعدي، شبيه‌ساز ربات هاي مجازيبرگزار مي‌شود.
موسي خاني گفت: مسابقات ربوكاپ بين‌المللي ايران با هدف آشنايي نسل جوان با دانشروز رباتيك، هوش مصنوعي و استفاده از تجربيات و دستاوردهاي ساير كشورهاي جهانبرگزار مي‌شود.
وي افزود: در حال حاضر حدود ۴۰۰تيم براي حضور در اين دوره از مسابقات اعلامآمادگي كرده‌اند و ثبت نام تيم‌هاي خارجي تا ابتداي بهمن ماه سال جاري ادامه دارد.
منبع: ایرنا

سایت گنجینه دانلودهای رویایی

فریاد بی صدا حرف دل همه کسانی که میگویند ولی شنیده نمی شوند ...هستند ولی دیده نمی شوند ..پس تو نیز بی صدا فریاد کن....

يکشنبه 23/10/1386 - 21:7 - 0 تشکر 24062

پوست رباتيك براي انسان ساخته مي‌شود
محققان مدتهاست كه مي‌كوشند پوست نرم و حساس به درد و فشار براي روباتها بسازند،اما اكنون دانشمندان سازمان تحقيقات دفاعي پيشرفته آمريكا DARPAتلاش مي‌كنند كهانسانها نيز بتوانند از اين پوست مصنوعي حساس استفاده كنند.
به گزارش شين‌هوا، در سال ،۲۰۰۵ولاديمير لوملسكي روي پوشش‌هاي پوستي تحقيقكرد كه حسگرهايي در داخل آن كار گذاشته شده بود. اين پوست پيشرفته براي روباتهاييكه به اكتشافات فضايي مي‌پردازند بسيار مهم است زيرا انسان و روبات به همراه يكديگرتحت شرايط مختلف همكاري خواهند كرد.
در همان سال، گروهي از محققان دانشگاه توكيو به سرپرستي تاكائو سومييا يك پوستروباتيك ساختند كه حاوي شبكه‌هاي حسگر حساس به فشار و دما بود. اين پوست مصنوعيمي‌تواند همزمان فشار و دما را حس كند.
ترانزيستورهاي بكاررفته در اين مدارها و نيمه هادي‌ها از مواد آلي بر پايهزنجيره اتم‌هاي كربن ساخته شده‌اند كه به اين ترتيب شايد روباتها "حس" انسانيبيشتري داشته باشند.
اين پوست پليمري-نانولوله‌اي مي‌تواند به همان سرعتي كه پوست انسان اطلاعات رامنتقل مي‌كند، حرارت را از سطح به شبكه حسگر زير آن انتقال دهد.
اين نانو لوله‌ها اثر پيزوالكتريكي را كه در پليمر موجود است، افزايش مي‌دهند وبه اين ترتيب حسگرها مي‌توانند سيگنالي به سوي مغز ايجاد كنند.
منبع: ایرنا

سایت گنجینه دانلودهای رویایی

فریاد بی صدا حرف دل همه کسانی که میگویند ولی شنیده نمی شوند ...هستند ولی دیده نمی شوند ..پس تو نیز بی صدا فریاد کن....

يکشنبه 23/10/1386 - 21:9 - 0 تشکر 24063

استفاده از روبات در فرآیند شیمی درمانی
محققان بیمارستانی در آمریکا از روباتی پیشرفته برای ترکیب داروهای شیمی درمانی استفاده می کنند تا دیگر جایی برای در نظرگرفتن ضریب خطاهای انسانی وجود نداشته باشد.
به گزارش خبرگزاری مهر، این برای نخستین بار در آمریکاست که از روباتها برای ترکیب داروهای شیمی درمانی استفاده می شود تا بدین وسیله خطرات کمتری نیز متوجه کارشناسان و داروسازها شود.
بر اساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز، این روبات در بیمارستان دانشگاه کلورادو به کار گرفته شده است و با استفاده از آن سرویس دهی مناسبی به 80 تا 100 بیماری که روزانه تحت شیمی درمانی قرار می گیرند ارایه خواهد شد.
این روبات CytoCare نام داشته و از نوع ماشین آلات نسل سومی است که مورد تایید سازمان دارو و غذای آمریکا (FDA) نیز قرار گرفته است.
به گفته کارشناسان این روبات مراحل آزمایشی را با موفقیت طی کرده و اکنون آماده سرویس دهی به بیماران است.

سایت گنجینه دانلودهای رویایی

فریاد بی صدا حرف دل همه کسانی که میگویند ولی شنیده نمی شوند ...هستند ولی دیده نمی شوند ..پس تو نیز بی صدا فریاد کن....

شنبه 29/10/1386 - 21:19 - 0 تشکر 25512

استفاده از سیگنالهای مغز میمون برای کنترل روباتها
دانشمندان به منظور پیدا کردن راهکاری برای کمک به معلولان از سیگنالهای مغز میمون برای کنترل روباتها استفاده کردند.
دانشمندان آمریکایی و ژاپنی موق شدند از فعالیت مغزی میمون و از طریق اینترنت برای کنترل رفتارهای یک روبات استفاده کنند.
به گفته میگوئل نیکوللیس محقق اصلی این پروژه و از اساتید سرشناس نورولوژی در دانشگاه دوک، این تحقیق گویای آن است که دانش بشری برای کمک به افراد معلول در راه رفتن به وسیله قادر ساختن آنها در استفاده از افکارشان و کنترل بر ساختار اسکلتی فاصله چندانی ندارد.
وی گفت : این پروژه تلاشی برای احیای توانایی حرکتی در معلولان است.
این نورولوژیست ادامه داد : ما در آمریکا میمونی را درحالی که بر روی چرخ افقی حرکت می کرد مورد بررسی دقیق قرار داده و فعالیت مغزی اش را نیز ثبت کردیم که با استفاده از آن الگوی حرکتی حیوان به دست می آمد.
بر اساس گزارش "دنیای رایانه" وی افزود : در ادامه از این الگوها و با اعمال تغییراتی در آنها به صورت همزمان و از طریق اینترنت برای فعال سازی و کنترل حرکات روباتی در ژاپن استفاده شد که با نتایج امیدوارکننده ای نیز همراه بود.
این تحقیقات طی 10 سال گذشته ادامه داشته و به نظر می رسد آینده روشنی برای کمک به معلولان ترسیم کند.
منبع: خبرگزاری مهر

سایت گنجینه دانلودهای رویایی

فریاد بی صدا حرف دل همه کسانی که میگویند ولی شنیده نمی شوند ...هستند ولی دیده نمی شوند ..پس تو نیز بی صدا فریاد کن....

يکشنبه 11/1/1387 - 19:21 - 0 تشکر 35147

ربات،ربات می سازد

 JMT,BEKAR 

يکشنبه 12/3/1387 - 13:28 - 0 تشکر 41759

قابل توجه بر و بچه های روباتیک مسابقات ایران اپن سال دیگه (IRAN OPEN 2009 ) توی کیش برگزار میشه.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.