انجمن ها > انجمن کامپیوتر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
کامپیوتر (بازدید: 629)
پنج شنبه 20/3/1389 - 17:26 -0 تشکر 204893
قدرت و سرعت سرورها با پردازنده Core i9

 

درست زمانی که می اندیشیم سرعتی که از پردازنده های تازه به بازار عرضه شده اینتل دریافت کرده ایم برای انجام پردازش ها کافی است، ناگهان اینتل خلاف آن را اثبات می كند. مردم هنوز تحت تاثیر شوک ورود محصولات اخیر ردیف پردازنده مخصوص رایانه های دسکتاپ اینتل بودند و از گیجی ضربه ای که با به بازار آمدن پردازنده های کم مصرف1 نسخه S سری Core i5 توسط اینتل، بر آن ها وارد شده بود، درنیامده بودند كه با ادعاها و تعریف های اینتل در مورد کاهش مصرف انرژی این تراشه از 95وات تا مرز کمتر از 83وات و گشایش خط تولید پردازنده های Core i5 که فناوری تقویت توربینی2 را آشکارا به نمایش درخواهد آورد و پردازنده Core i3 که تا مرز پردازنده هایی با قیمت متناسب بودجه عامه مصرف کنندگان نفوذ خواهد کرد، تحت تاثیر قرار گرفتند.

عده ای بر اساس نقشه و نقشه های آینده اینتل برای ورود پردازنده Core i9 Gulftown منتظر ورود آن در 3ماهه دوم سال آینده بودند که دیدیم که این پردازنده i9 شش هسته ای از خانواده زئون3 ناگهان، بسیار غیرمنتظره و زودهنگام راهی بازار شد. اما به علت این که فقط تعداد معدودی از نمونه های مهندسی4 اولیه این قطعه سخت افزاری به بازار راه یافته و هنوز در مرحله آزمایش و تحقیق قرار دارد، ما به هیچ عنوان خرید چنین پردازنده ای را به شما توصیه نمی كنیم و منتظر اعلام رسمی زمان به بازار آمدن نسخه اصلی آن از طرف اینتل می مانیم و فقط برای آشنایی با این پردازنده، به شرح مشخصات، ساختار، طراحی معماری آن می پردازیم.

مشخصات پردازنده Core i9

با برخورداری از طراحی معماری 32نانومتری، این پردازنده 6هسته ای از سری ES زئون است و به پایگاه و بستر فناوری وستمرگلف تاون5 تعلق دارد. سرعت ساعت انواع موجود فعلی آن بین 4/2 تا 8/2گیاهرتز است با حافظه نهان مشترک 12مگابایت از نوعL3 Cachehe Shared که خلاف پردازنده های تازه به بازار آمده سری i5 و i7 اینتل که از سوکت LGA 1156 استفاده می كند، سوکت مادربورد پشتیبانی کننده آن مانند سری قبلی تراشه های پردازنده i7 از نوع سوکت LGA 1366 است و مصرف برقی معادل 130وات در مقابل مصرف انرژی 95واتی پردازنده Core i7 دارد که اسم رمز Core i9 را به آن داده اند.

معماری پردازنده وستمرگلف تاون i9

این پردازنده بر اساس فناوری وستمر است و اسم رمز گلف تاون برای آن انتخاب شده است. اسم رمز وستمر نیز خود بیانگر و نمایش دهنده سری و خط تولید ریز معماری نهالم ریزپردازنده های 32نانومتری اینتل است. اولین خط تولید پردازنده های 32نانومتری بر اساس معماری نهالم اینتل که همان خط تولید وستمر است، با تولید یک پردازنده 2هسته ای در 3ماهه آخرسال جاری آغاز به کار کرده و به ثبت رسیده است.

این پردازنده 32 نانومتری نوظهور، در واقع حاصل موفقیت هسته بلومفیلد است که هم اکنون در خدمت پردازنده های Core i7 سری 920، 940، 965و 975 بی نهایت است و هنگامی که رسما انتشار یابد، گلف تاون بازار آینده رایانه های پیشرفته دارای فناوری سطح بالا و سرورهای DP را هدف قرار خواهد داد.

به عنوان عضوی وابسته به اعضای دنباله روی خانواده پردازنده های Core i7 بر اساس وستمر، پردازنده گلف تاون در یک بسته ساختاری متشکل از 6هسته پردازشگر ظاهر شده است. فناوری چند نخی مجازی6

به آن اجازه می دهد توانایی پردازش 12 نخ یا هسته پردازش را در یک زمان داشته باشد. همچنین گلف تاون با سوکت LGA 1366، مجموعه تراشه X58 Chpset منطبق است و خصوصیت TDP 130وات را به نمایش می گذارد و زمانی که رسما به بازار بیاید، تا میزان 2x QPI گذرگاه سریع ارتباط داخلی اینتل7، حافظه رم 3x DDR3 800-1066 و 12مگابایت حافظه نهان مشترک از نوعShared L3 cache را پشتیبانی خواهد كرد.

افزون بر آن، گلف تاون دربردارنده یک مجموعه جدید از دستورات است که به صورت فرضی نسبت به پردازنده های پیشین 3x یا 3برابر بیشتر پردازش مقیاس رمزگذاری استانداردAES 8 ارایه می دهد. این به آن معناست که گلف تاون عمل شتاب دادن وتسریع رمزگذاری سخت افزاری برای پنهان سازی داده ها9 را انجام می دهد و نه تنها اجرایی سریع تر دارد، بلکه حفاظت بیشتر و بالاتری را علیه حملات هدف گیرنده نرم افزاری به نمایش می گذارد. همچنین، زمان نهفتگی و رکود را در مجازی سازی10 در گذار و انتقال کاهش می دهد که آن را باید مدیون امتداد و تعمیم بیشتر مجازی سازی بر اساس سخت افزار دانست.

آزمایش های اولیه روی پردازنده Core i9

پیشرفت این نوع پردازنده Core i9 گلف تاون مزایای گوناگونی برای آن به ارمغان آورده است. با وجود این که هنوز رسما مادربورد پشتیبانی شده ای برای این پردازنده i9 معرفی و درنظر گرفته نشده است، اما افراد علاقه مند و پیشتاز، آن را با انواع مادربوردهای دارای مجموعه تراشه X58 آزمایش كرده اند و دریافته اند که i9 روی 3نوع مادربورد کار کرده و خوب جواب می دهد که عبارتند از: مادربوردهای گیگابایت EX58-Extreme، ایسوسASUS Rampage II Gene و ایسوس P6T SE که این موهبت را باید مدیون تناسب و تطابق این پردازنده با سوکت LGA 1366 دانست.

البته بایوس های11 این مادربوردها هنوز برای پردازنده i9 گلف تاون بهینه سازی نشده اند. بنابراین مواجه شدن با مسایل و مشکلات کارآیی در موارد مختلف مخصوصا در بخش حافظه اجتناب ناپذیر خواهد بود. در کل نتایج آزمایش ها نسان می دهد که نقش خود را چنان خوب ایفا می كند كه علاقه مندان آن 2هسته پردازنده اضافی برخوردار از ویژگی چند نخی12 را ناامید نکند. در این میان، برنامه های کاربردی نیازمند ویژگی چندنخی بهره چشمگیر و واقعا تاثیرگذاری از ضربه و تکان حاصله از افزایش 50درصدی هسته های پردازنده برده اند.

نتایج اولیه آزمایش های معین و استاندارد سخت افزاری و نرم افزاری یا آزمایش های میز آزمایش مقایسه ای13، پردازنده شگفت انگیزی از خانواده Westmere Gulftown اینتل را به کاربران معرفی می کنند.

جمع بندی

افزایش هسته های پردازشگر از 4 به 6 هسته، تاثیری مستقیم در افزایش قابل ملاحظه سرعت برای آن دسته از برنامه های کاربردی که قادر به استفاده از پردازشگرهای چندهسته ای دارای توانایی انجام پردازش های متعدد هستند، بر جای گذاشته است. در انجام وظایفی مانند مدل سازی 3بعدی و كدگذاری فایل های ویدیویی نیز یک پردازنده Core i9 گلف تاون 8/2گیگاهرتزی در مقایسه با پردازنده دیگر Core i7 باسرعت ساعتی مشابه، 50درصد سریع تر عمل می کند. اما به اقتضای طبیعت بستر و پایگاه فناوری i9، کارآیی حافظه پیش بینی شده برای آن، چندان بالا و در حد سخت افزارهای پردازنده مولد دیگر از همین خانواده نیست و بر این اساس، سرعت حافظه آن کمتر از انواع Quad core است.

البته انتظار نمی رود اینتلCore i9 را پیش از ژانویه 2010 راهی بازار کند و قیمت آن نیز چندان ارزان نخواهد بود. حال باید منتظر ماند و دید AMD چه نوع پردازنده 6هسته ای را در سال 2010 به بازارمعرفی خواهد کرد.

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی