انجمن ها > انجمن کامپیوتر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
کامپیوتر (بازدید: 735)
چهارشنبه 19/3/1389 - 12:25 -0 تشکر 204714
معرفی فناوری لیزر نانوآنتن

اشاره :
با ظهور فناوری ذخیره اطلاعات در دیسک‌های نوری، دنیای دیجیتال متحول شد. در آن زمان، ذخیره‌ 650 مگابایت اطلاعات بر روی یک سی‌دی، حجم زیادی بنظر می‌رسید (حداقل تا زمان ورود DVDهای 7‌، 4 گیگابایتی و بیشتر). اما اکنون و در نسل بعدی فناوری دیسک‌های نوری (HD DVD حداقل با 15 گیگابایت حافظه و Blu-ray حداقل با 25 گیگابایت حافظه) و DVDها هم قدیمی شده‌اند. بتازگی محققان دانشگاه هاروارد با مدیریت پروفسور Federico Capasso و دستیارش پروفسور Ken Crozier به فناوری با عنوان «لیزر نانوآنتن - Laser Nanoantenna» دست یافته‌اند که می‌تواند همنوعان پیشین خود را براحتی کنار بگذارد. لیزر نانوآنتن (که با نام Plasmonic Laser Antenna نیز خوانده می‌شود) می‌تواند 5 ترابایت داده را بر روی یک دیسک نوری در ابعاد مشابه یک سی‌دی و یا DVD، ذخیره کند.ذره‌بین‌های لیزری امروز، حافظه‌های نوری آینده
فناوری نانوآنتن یک اشعه‌ لیزر را برای ایجاد یک نقطه‌ بسیار کوچک نور، متمرکز می‌کند و همین مسئله سبب می‌شود که هر بیت داده بر روی یک دیسک نوری فضای کوچکی را اشغال کند.
علاوه بر این می‌توان از این فناوری در ابزارهای دیگری مانند ذره‌بین‌ها و طیــف‌نماهای (spectroscopy) لیزری استفاده کرد. محققان دانشگاه هاروارد اعلام کرده‌اند که این فناوری در ابتدای کار، بجای استفاده در حافظه‌های نوری بیشتر در این نوع دستگاه‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.
هم‌اکنون محققان نگاه خود را به عکس‌العمل سازندگان و فروشندگان حافظه‌های نوری معطوف کرده‌اند.
پروفسور Capasso می‌گوید: "واضح است که تقاضا برای حافظه‌های نوری با حجم ذخیره بالاتر احساس می‌شود، اما برای رسیدن به مراحل عملی این پروژه، کار زیادی نیاز است. مثلاً ابتدا باید هد (Head) مخصوص خواندن و نوشتن را طراحی کنیم، اما با این وجود مسیر مشخص است."
ایشان همچنین عنوان کرده‌اند که چندین شرکت مختلف برای حمایت گروه تحقیق به منظور گسترش این فناوری اعلام آمادگی کرده‌اند. دانشگاه‌های بزرگی مانند هاروارد، برای انجام تحقیقات لازم بر روی این پروژه‌ها، زمان، منابع و نیروی فکری مورد نیاز را دارا می‌باشند. چیزی که صنعت معمولاً فاقد آن است.
به گفته ایشان: "امروزه روند تبدیل یک اختراع به یک محصول تجاری بطور متوسط حدوداً ده سال زمان نیاز دارد و با اینکه این فناوری نیروی بالقوه زیادی دارد اما در مدت یک شب به ثمر نخواهد رسید."
به گفته‌ی پروفسور Crozier، آن‌ها به تحقیق بیشتر، گسترش فعالیت‌های خود و در انتها فروش این محصول توسط یک شرکت بزرگ تجاری نیاز دارند.

ساختار لیزر نانوآنتن
لیزر نانوآنتن از یک آنتن نوری مصنوعی بر روی سطح لیزر (مکانی که در آنجا خروجی نور - light output وجود دارد) تشکیل شده است. آنتن نوری از دو مستطیل طلایی با گوشه‌های خمیده تشکیل شده است؛ که هر کدام از آن‌ها 130 نانومتر طول دارند و با فاصله‌ی 30 نانومتری از یکدیگر جدا شده‌اند (تصویر A).
محققان برای ساخت لیزر نانوآنتن با تبخیر لایه‌ طلا، آن را مستقیماً به لیزر تبدیل می‌کنند. آن‌ها سپس به منظور شکل دادن آنتن، به کمک یک اشعه یونی متمرکز شده، برخی نواحی طلا را حذف می‌کنند.علت استفاده محققان از طلا برای ساخت آنتن این است که طلا در فرکانس‌های نوری، قابلیت هدایت بالایی دارد. علاوه بر این سطوح طلا نسبت به فلزهای دیگر، کمتر در معرض صدماتی چون شکنندگی و تیرگی قرار می‌گیرند.
پروفسور Crozier می‌گوید: "طراحی آنتن، مخصوصاً اندازه‌ طول آن، با توجه به طول موج لیزر باید قابل تغییر باشد." ایشان می‌افزایند: "زمانی که نور لیزر، آنتن نوری را ساطع می‌کند، بارهای الکتریکی بر روی آنتن به دو جهت مخالف حرکت می‌کنند و بدین ترتیب در ناحیه‌ بین دو مستطیل ، بارهای ناهمنام در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند (تصویر B).
بارهای ناهمنام باعث می‌شوند که آنتن، نور لیزر را بشدت در یک نقطه متمرکز کند (تصویر A). محققان دانشگاه هاروارد اندازه‌ این نقطه را 40 در 100 نانومتر اعلام کرده‌اند. این در حالی است که بدون استفاده از آنتن نوری قطر این نقطه (به شکل دایره) 400 نانومتر خواهد بود. حتی ممکن است محققان شکل آنتن را به شکلی مانند کروات تغییر دهند (تصویر C).
پروفسور Crozier می‌گوید: "ما انتظار داریم که طراحی کروات شکل، نقطه‌ی کوچکتری را تولید کند. به علاوه ما نقاط نورانی را در فواصل دورتر از لبه‌های آنتن مشاهده کردیم که البته شدت روشنایی نقاط موجود در فاصله‌ دو مستطیل را ندارند و قصد داریم توسط این طراحی جدید سایر نقاط نورانی را از بین ببریم."
شكل 1

حافظه ترابایتی
محققان دانشگاه هاروارد هنوز توانایی فناوری نانوآنتن را برای ذخیره‌ اطلاعات در دیسک‌های نوری نشان نداده‌اند. اما با این وجود تحقیقات آن‌ها نشان می‌دهد که این پروژه با اصلاحات مناسبی، عملی خواهد شد.
در زمان معرفی فناوری نانوآنتن در اواخر سال 2006، پروفسور Crozier عنوان کرد که: "محققان از یک لیزر مادون قرمز با طول موج 830 نانومتر استفاده کردند. اما بطور کلی آنتن با هر لیزری سازگاری دارد."
با این وجود به گفته‌ پروفسور Capasso و Crozier، آن‌ها برای استفاده از فناوری نانوآنتن بر روی دیسک نوری، نیاز به ابزار ذخیره‌سازی (Storage medium) پیشرفته‌تری دارند تا لیزر بتواند در فاصله‌ 10 تا 20 نانومتری بالای سطح دیسک نوری بلغزد(محققان بدلیل نزدیک بودن لیزر به سطح حافظه نوری، معمولاً این پدیده را «فناوری حافظه نوری near-field» می‌نامند).
پروفسور Crozier می‌گوید: "اگر استفاده از فناوری لیزر نانوآنتن در دیسک‌های نوری عملی شود، انتظار دارم که بتوان از دیسک‌هایی با مواد اولیه مشابه سی‌دی‌ها و DVDها استفاده کرد. اما با این وجود طراحی دیسک‌ها نیازمند تغییر است. زیرا سطح دیسک نوری باید به لیزر نانوآنتن بسیار نزدیک باشد تا لیزر نانوآنتن، نور را در یک نقطه بسیار کوچک متمرکز کند. در غیر اینصورت اشعه‌های نور پخش می‌شوند."
در عین حال این مسئله نیاز به تحقیق و بررسی مختص به خود را دارد. اما پروفسور Capasso مطمئن است که محققان موفق خواهند شد و می‌گوید: "ما مجبور هستیم که لیزر را در فاصله 10 نانومتری از سطح دیسک قرار دهیم و از فناوری near-field استفاده کنیم. چگونگی انجام این کار را از فناوری هارد دیسك آموخته‌ایم .
در هارد دیسك ، هد خواندن و نوشتن ، فاصله بسیار كمی با سطح دیسك دارد و به دلیل گردش سریع دیسك ، هد بر روی بالشتكی از هوا قرار. دارد.
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی