کتاب و کتابخوانی (بازدید: 3788)
دوشنبه 17/3/1389 - 8:7 -0 تشکر 204321
چهار اثر از فلورانس اسکاول ( زندگی ، یک بازی است )

كتاب «چهل اثر از فلورانس اسكاول شین»، ترجمه‌ی گیتی خوشدل، نشر پیكان : كتابی كه در ایران از چاپ شصتم فراتر رفته و خوانندگان بسیاری را به خود جلب نموده است.نویسنده‌ی آمریكایی این كتاب، سالیان بسیار در مقام هنرمند (نقاش) و خطیب، نامی بلندآوازه داشت.افراد بی‌شماری در كلاس‌هایش شركت می‌جستند و از این طریق، پیام معنویت را به گروهی  وسیع می‌رساند. بزرگ‌ترین راز موفقیتش این بود كه همواره خودش بود: ساده و صمیمی و بی‌تكلف و شوخ‌طبع. هرگز نخواست قراردادی و ادیب مآب یا دارای نفوذی تحمیلی باشد.

 

چهار اثر از فلورانس اسكاول شین 1

زندگی، یك بازی است

بیشتر مردم زندگی را پیكار می‌انگارند. اما زندگی پیكار نیست، بازی است. زندگی، بازی بزرگ داد و ستد است. زیرا آنچه آدمی بكارد همان را درو خواهد كرد. یعنی هر آنچه از آدمی در سخن یا عمل آشكار شود یا بروز كند به خود او باز خواهد گشت؛ و هر چه بدهد بازخواهد گرفت. اگر نفرت بورزد، نفرت به او باز خواهد آمد. و اگر عشق ببخشد، عشق خواهد ستاند. اگر انتقاد كند، از او انتقاد خواهد شد. اگر دروغ بگوید به او دروغ خواهند گفت. و اگر تقلب كند به او حقه خواهند زد. همچنین به ما آموخته‌اند كه قوه‌ی تخیل در بازی زندگی نقشی عمده دارد.

هر آنچه آدمی در خیال خود تصور كند- دیر یا زود- در زندگی‌اش نمایان می‌شود. مردی را می‌شناسم كه از مرضی معین كه بسیار نادر بود می‌ترسید. او آن قدر به آن مرض اندیشید و درباره‌اش مطالعه كرد كه آن بیماری آشكارا بدنش را فراگرفت و مرد. او در واقع، قربانی خیال‌پردازی خود شد.

برای پیروزی در بازی زندگی، باید نیروی خیالمان را آموزش دهیم. كسی كه به قوه‌ی تخیل خود آموخته باشد كه تنها نیكی را تصور كند و ببیند، خواهد توانست به همه‌ی مرادهای به حق دلش- خواه سلامت و خواه ثروت و خواه محبت و  خواه دوستی و یا هر آرمان بزرگ دیگر - برسد.

در بازی زندگی، كلام نقشی تعیین كننده دارد.

چه بسیارند كسانی كه با كلام كاهلانه‌ی خود، به زندگی‌اشان مصیبت فرا خوانده‌اند. مثلاً زنی ثروتمند مدام به شوخی می‌گفت: «دارم خودم را برای زندگی در خانه‌ی مساكین آماده می‌كنم.» با تصویر نقش تنگدستی و تهیدستی بر ذهن نیمه هوشیار، چند سالی نیز نگذشت كه كارش به همانجا كشید. خوشبختانه این قانون در هر دو جهت كار می‌كند. یعنی می‌توان فقر را نیز به ثروت بدل كرد.

وفور نعمت همواره بر سر راه انسان است. اما از طریق آرزو، ایمان، یا كلام به زبان آمده، می‌تواند نمایان شود. خداوند آشكارا گفته است كه نخستین حركت را انسان باید انجام دهد. بخواهید كه به شما داده خواهد شد. بطلبید كه خواهید یافت. بكوبید كه برای شما باز كرده خواهد شد.

خدا همواره آماده است كه كوچك‌ترین یا بزرگ‌ترین آرزوی انسان را برآورد.

جز تردید و هراس، هیچ چیز نمی‌تواند میان انسان و بزرگ‌ترین آرمان‌ها یا مرادهای دلش فاصله ایجاد كند. به محض اینكه آدمی بتواند بی‌هیچ دلهره‌ای آرزو كند، هر آرزویی بی‌درنگ برآورده خواهد شد. ترس تنها دشمن آدمی است- ترس از تنگدستی، ترس از شكست، ترس از بیماری، ترس از دست دادن- و احساس ناامنی برای هر مسأله.

باید ایمان را جانشین ترس كنیم. زیرا ترس، ایمان وارونه است. ترس یعنی ایمان به شر، به جای ایمان به خیر. هر كلام یا اندیشه‌ای بر ذهن نیمه‌هوشیار اثر می‌گذارد؛ و با دقتی حیرت‌آور به عینیت درمی‌آید. درست مانند ضبط صدای خواننده‌ای بر صفحه‌ی حساس گرامافون كه هر آوا و هر لحن و حتی سرفه یا مكث او نیز ضبط می‌شود. پس بیایید، همه‌ی آن صفحه‌های كهنه‌ی نامطلوب و آن صفحه‌های زندگی را كه دیگرنمی‌خواهیم داشته باشیم، در ذهن نیمه هوشیار خود بشكنیم و صفحه‌هایی زیبا و تازه بسازیم.

با صدایی رسا و محكم، و با اعتقادی راسخ این عبارت را تكرار كنید: «اكنون به یمن كلامی كه بر زبان می‌آورم، هر صفحه‌ی غیر حقیقی را در ذهن نیمه هوشیارم می‌شكنم و نابود می‌كنم. آن‌ها زاییده‌ی خیالات بیهوده‌ی خودم هستند و در واقع وجود ندارد. اكنون به بركت خدایی كه در دل من است، صفحات عالی و كامل خود را می‌سازم. صفحات سلامت و ثروت و محبت، این است عرصه‌ی زندگی و غایت بازی.


 

 برگرفته از:

شین، فلورانس اسكاول (1381) چهار اثر از فلورانس اسكاول شین، ترجمه: گیتی خوشدل، تهران: پیكان: صص 3 تا 11 .

دوشنبه 17/3/1389 - 15:11 - 0 تشکر 204394

کتاب فوق العاده ایه و من رو یاد یکی از بهترین معلم های دوران دبیرستانم میندازه
اون این کتاب رو بهم معرفی کرد و من با علاقه زیاد خوندمش
دنیای خوبی رو به انسان معرفی می کنه دنیایی که از ناتوانی خبری توش نیست

کلام تو عصای معجزه گر توست.

پنج شنبه 27/3/1389 - 11:2 - 0 تشکر 205917

کتاب جالبی است . چندو قت پیش کانون حسنات اصفهان از این کتاب مسابقه کتاب خوانی برگزار کرد بنده رتبه دوازدهم شدم .پیشنهاد می کنم کتاب را بخوانید. البته بنده خودم اهل کتاب و کتاب خوانی هستم و در سال شاید ده ها جلد کتاب را مطالعه می کنم و درس می دهم . موفق باشید.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی