انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 795)
چهارشنبه 12/3/1389 - 15:43 -0 تشکر 203616
ابر ماژلانی بزرگ و ابر ماژلانی کوچک

 
کهکشان راه شیری، ابر ماژلانی بزرگ، ابر ماژلانی کوچک
 منبع عکس: csiro.au
 
 ابر ماژلانی بزرگ
 منبع عکس: robgendlerastropics.com
 
 ابر ماژلانی کوچک
 منبع عکس: robgendlerastropics.com
 
 
در فاصله‌ای حدود 200000 سال نوری از کهکشان ما دو کهکشان کوچک به نام ابر ماژلانی وجود دارند. این دو کهکشان با جریانی از گاز به هم الحاق می‌یابند. از سوی دیگر ، این کهکشانها با جریان طویلی از گازها به نام جریان ماژلانی به کهکشان ما متصل می‌شوند. ممکن است این جریانهای گازی در اثر برخورد نزدیک سه کهکشان ، حدود 200 میلیون سال پیش بوجود آمده باشند.

ابر ماژلانی بزرگ

کهکشانی که از همه به ما نزدیکتر است‏‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎، ابر ماژلانی بزرگ است که فاصله آن کمتر از 150،000 سال نوری است. با چشم برهنه در صورت فلکی ماهی طلایی نزدیک به قطب جنوب سماوی دیده می‌شود. به لحاظ شکل بیضوی نامتناظم است.
ابعاد آن به چشم ‏‏، در حدود 12 درجه در 4 درجه است. درواقع طول قطر بزرگ آن 30،000 سال نوری است. ابر ماژلانی بزرگ اجرام جالب توجه زیادی را شامل می‌شود.از آن جمله در حدود 1500 متغیر قیفاووسی بیش از یکصد چشمه قوی و مجزای رادیویی و نیز سحابی بزرگ حلقه زده که نام دیگرش 30-ماهی طلایی است، قابل توجهند.

30-ماهی طلایی بزرگترین سحابی گازی و بسیار بزرگتر از سحابی بزرگ جبار است. اگر در کهکشان ما جای می‌داشت، روشنی فوق العاده آن بسی آشکارتر می‌بود. در واقع اگر 30-ماهی طلایی به فاصله جبار از ما می‌بود، 30 بار روشنتر از شعرای یمانی به نظر می‌رسید. ستاره S-ماهی طلایی در ابر ماژلانی بزرگ ، بی شک درخشانترین ستاره شناخته شده و یکی از ستارگان موسوم به متغیرهای نامنظم است. این ستاره به هنگام حداکثر روشنی600،000 بار و بنابر بعضی از محاسبات 2،000،000 بار پر نورتر از خورشید است. ابر ماژلانی با سرعتی بیش از 250 کیلومتر در ثانیه از ما دور می‌شود.

ابر ماژلانی کوچک

فاصله تخمینی ابر ماژلانی کوچک 180،000 سال نوری است که آن را اندکی ابر ماژلانی بزرگ دورتر قرار می‌دهد. با چشم برهنه در صورت فلکی توکان، نزدیک قطب جنوب سماوی دیده می‌شود اما قطر آن فقط نصف قطر ابر ماژلانی بزرگ است. باید به یاد داشت که مطالعه قیفاووسیهای آن به کشف منحنی دوره تناوب - قدر مطلق انجامید.
این ابر شامل تعداد زیادی ستاره کمسو از قدر 11 تا کمسوترین ستارگان شناخته شده است. علاوه بر این، یک یا چند پرتو ایکس نیز دارد. سرعت دور شدن ابر ماژلانی کوچک به اندازه قابل ملاحظه‌ای کمتر از سرعت ابر ماژلانی بزرگ و تقریبا برابر 160 کیلومتر در ثانیه است. ابرهای ماژلانی بزرگ و کوچک را اغلب اوقات ‏، اقمار کهکشان ما به شمار می‌آورند.
 
 
 تصویر زیر مسیر حرکت ابر ماژلانی بزرگ (LMC) را نسبت به صفحه کهکشان راه شیری نشان می دهد.
 
 ابر ماژلانی و صفحه کهکشان
 منبع عکس: aanda.org
 
همچنین فیلم کوتاهی وجود دارد که شما را از نمای پانورامای راه شیری به عمق ابرماژلانی کوچک و بزرگ می برد، برای مشاهده این فیلم کوتاه به صورت آنلاین (با حداکثر کیفیت) می توانید از لینک زیر استفاده کنید:
 
 
 برای دانلود (کیفیت متوسط) از لینک های زیر استفاده نمایید.

 
 
حجم:20,288 KB
نوع: mpg

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی