دانش و فن آوری (بازدید: 389)
دوشنبه 10/3/1389 - 13:14 -0 تشکر 203040
ساخت كوچكترین ابررسانای دنیا !

دانشمندان كوچكترین ابررسانای دنیا را كه یك ورقه از چهار جفت مولكول به عرض كمتر از یك نانومتر است، كشف كردند.

اگر اخبار علمی را دنبال می کنید، حتماً کلمه نانو تکنولوژی را بارها شنیده اید و این بار می خواهیم خبری در مورد ابررسانایی در ابعاد نانو را به اطلاع علاقه مندان برسانیم. در این مورد تحقیقاتی صورت گرفته که در ادامه توضیح خواهیم داد.
این مطالعه كه به رهبری دانشگاه اوهایو انچام شده، برای اولین بار نشان داد كه سیم‌های ابررسانای مولكولی نانومقیاس قابل ساخت هستند و می‌توانند در افزاره‌های الكترونیكی نانومقیاس و ذخیره انرژی كاربرد داشته باشند.
ساو وای هلا، یكی از این محققان این مطالعه گفته: پژوهشگران می‌گویند كه ساخت اتصالات داخلی نانومقیاس از رساناهای فلزی ناممكن می‌باشد زیرا با كاهش ضخامت سیم، مقاومت آن افزایش پیدا می‌كند. نانوسیم‌ها آن قدر داغ می‌شوند كه می‌توانند ذوب شده و از بین بروند. مبحث مربوط به گرمایش ژول یك مانع مهم برای به واقعیت تبدیل كردن افزاره‌های نانومقیاس است. مواد ابررسانا دارای مقاومت صفر هستند و به همین خاطر می‌توانند جریان‌های الكتریكی بالایی را بدون اتلاف و تولید گرما منتقل كنند.
از دیگر گفته های هلا این است که تا چند سال پیش ابررسانایی به عنوان یك پدیده ماكروسكوپی انگاشته می‌شد ولی یافته ی اخیر نشان می‌دهد كه این پدیده در مقیاس مولكولی نیز وجود دارد و می‌تواند راه تازه‌ای برای مطالعه ی این پدیده بگشاید. ابررسانایی دارای كاربردهای زیادی از ساخت ابررایانه‌ها گرفته تا افزاره‌های تصویربرداری از مغز است و در مطالعات آینده دانشمندان می‌توانند انواع مختلفی از مواد را كه قابل تبدیل به سیم‌های نانومقیاس ابررسانا در دماهای بالاتر هستند، امتحان كنند. ما راه جدیدی برای فهم این پدیده گشوده‌ایم كه می‌تواند منجر به مواد تازه‌ای شود كه قابل مهندسی و كار در دماهای بالاتر هستند.

زندگی چیدن سیبی است باید چید و رفت / زندگی تکرار پاییز است باید دید و رفت

زندگی رودی است جاری که هرکه آمد شادمان / کوزه ای پر کرد و رفت . . .

پورتال بندری های خونگرم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی