انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 539)
چهارشنبه 5/3/1389 - 17:42 -0 تشکر 202393
هنر سفارشی

هنر سفارشی ماندگار نخواهد بود

شامگاه دوشنبه بخش ویژه خبری شبكه 2 صدا و سیما میزبان محسن مومنی رئیس حوزه هنری و محسن پرویز معاون فرهنگی وزارت ارشاد بود، دو شخصیتی كه خود پیش از این كه یك مدیر فرهنگی باشند نویسنده‌هایی از جریان ادبیات انقلاب هستند .
این برنامه با محور و موضوع بارورسازی ادبیات دفاع مقدس و استفاده از ظرفیت‌های این عرصه برگزار شده بود مومنی در این نشست با اشاره به شرایط اكنون جامعه گفت: مهم‌ترین پیامی كه قرار است در این دوران به وسیله ادبیات دفاع مقدس به مردم برسانیم تبیین همان پیامی است كه افكار حضرت امام (ره) در گوش جهانیان طنین‌انداز كرد.

رئیس حوزه هنری در پاسخ به این سوال كه سیر دفاع مقدس در حوزه‌های مختلف از ابتدا تاكنون چه مراحلی را در خود داشته گفت: نویسندگان در سه دوره مختلف به این موضوع پرداخته‌اند كه دسته اول این مكتوبات نگاه‌های تهییجی و تبلیغی با خود دارد و مربوط به دوره جنگ است، چرا كه باید مردم دراین دوره برای حمله به دشمن انگیزه خود را حفظ می‌كردند.

نویسنده كتاب «در كمین گل سرخ» ادامه داد: دوره دوم نگاه‌های انتقادی را در خود دارد و نویسندگان این دوره با نگاهی انتقادی به گذشته پرافتخار ما در عرصه دفاع مقدس نگاه می‌كنند. دوره سوم نیز شرایطی است كه در حال حاضر در آن هستیم و این روزها تعقلی همراه با نگاهی حماسی و عرفانی بر ادبیات دفاع مقدس حاكم است.

از سوی دیگر محسن پرویز نیز دراین برنامه به نگاه‌های غلط و معضلات حاكم بر برخی تفكرات پرداخت و گفت: برخی نگاه‌ها سعی می‌كند، بگوید مسوولان با حمایت از برخی نویسندگان محصولات سفارشی را در این حوزه پدید آورده‌اند، در حالی كه این طور نیست و ما در این صورت نمی‌توانستیم هنر ماندگاری داشته باشیم.

او ادامه داد: برخی گمان می‌كنند اگر اثری تحت قراردادی نوشته شود، سفارش‌نویسی است، در صورتی كه این طور نیست. به طور مثال نویسنده‌ای كه رمان می‌نویسد نیاز دارد با فراغ بال و بدون دغدغه معیشت به كار خود ادامه دهد تا موفق شود، طبعا این نویسندگان به حمایت دولت از این جبهه نیاز دارند.

معاون فرهنگی ارشاد افزود: جایی كه هنر دولتی و سفارشی شود از بین می‌رود، از این رو هیچكس طبق دستور نمی‌نویسد و این نگاه‌ها غلط است.

( منبع جام جم )

يکشنبه 16/8/1389 - 9:58 - 0 تشکر 248525

سلام
ممنون دوست عزیز
خوب بود

مست نگاه تو ام 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی