انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 1964)
چهارشنبه 5/3/1389 - 14:52 -0 تشکر 202368
خاطرات پیرزن 110 ساله‌ از حمله روس‌ها به ایران

«آمنه مفرد» ویرثق پیرزن 110 ساله‌ای است كه با 200 نوه، نتیجه، نبیره و ندیده در یكی از روستاهای زیبای نیر مشغول زندگی است.


 در بازدیدی كه خبرنگار فارس از محل زندگی و روستای ویرثق انجام داد با این پیرزن كهنسال به گفت‌وگو پرداخت كه بخشی از این گفت‌وگوی صمیمی را از نظر می‌گذرانیم.

*هفت فرزند او در قید حیات است

این پیرزن كه دارای هفت فرزند در قید حیات است در صحت و سلامتی كامل به گذران زندگی می‌پردازد و قادر است ساعت‌ها در حیات منزل خود قدم زده و در امور زندگی فعالیت كند.
فرزند ارشد او ابراهیم مفرد كه متولد 1315 است هر چند در حیاتی مستقل و زندگی مجزا گذران زندگی می‌كند اما از همسایگان مادر خود كه به این پیرزن كمك می‌كنند، قدردانی می‌كند و آنها را كمك حال و دادرس مادر خود می‌داند.
این پیرزن كه متولد 1279 است به گفته خود از همان دوران كودكی تا به این سن در این روستا مشغول زندگی بوده و همسرش را نیز 20 سالی است كه از دست داده و با كمك همسایگان و مساعدت نوه خود گذران زندگی می‌كند.

*خاطره خوب و خوشی ندارد

این پیرزن 110 ساله از گذر ایام و دوران شاهان هر چند خاطره خوب و خوشی ندارد اما از دوران قحطی منطقه خود سخن به میان می‌آورد و می‌گوید: زمانی كه روس‌ها به روستای ما حمله‌ور شدند به هیچ چیز و هیچ كس از بچه تا كهنسال رحم نكردند و این روستا را به ویرانه‌ای تبدیل كرده و به صورت وحشیانه اقدام به غارت و چپاول كردند.
این پیرزن كه دو فرزند خود را از دست داده است، گفت: فرزند بزرگ‌تر من یك دختر بود كه به دلیل قحطی و گرسنگی آن عصر از دنیا رفت و یك پسر خودم را نیز در راه وطن و در دوران دفاع مقدس تقدیم انقلاب و ارزش‌های والای نظام اسلامی كردم.
وی خاطره‌ای از این فرزند شهیدش می‌گوید: اكبر پسر من با شروع جنگ و در یك جوش و خروش انقلابی از ما درخواست كرد كه در جبهه‌های جنگ حضور پیدا كند و من با صلاحدید و مشورت پدرش اجازه حضور او را در جنگ تحمیلی دادیم و بعد از گذشت چهار ماه از دوران عزیمت خود خبر از شهادت او به ما رسید.
وی می‌افزاید: این فرزندم آن قدر دارای ویژگی‌ها و خصایل رفتاری منحصربه فردی بود كه گاه من كهنسال را به پشت می‌گرفت و در نقاطی كه می‌توانست شرایط و اوضاع روحی و روانی من را تغییر دهد، می‌گرداند و در كنار آن نیز سعی می‌كرد احترام و ادب والدین خود را به خوبی به جا آورد.
این پیرزن كه بدون عصا و دیگر امكانات امروزی در گذران زندگی خود بدون هیچ‌گونه بیماری و دغدغه‌ای زندگی ساده و بی‌آلایشی را می‌گذراند گاه چپغ به دست می‌گیرد و با روشن كردن توتون آن سعی می‌كند بخشی از وقت خود را به استعمال این مواد بگذراند.

*دارویی را نخورده و دچار بیماری خاصی نشده است

به گفته اطرافیان و فرزندان او «آمنه مفرد» در حیات 110 ساله خود دارویی را نخورده و دچار بیماری خاصی نشده است.
این پیرزن همچنین از دوران خان‌ها و برخی روزگار تنهایی خود نیز سخن به میان می‌آورد و با صراحت لهجه دست به دعا برمی‌دارد و به ایام كنونی و برقراری نظام اسلامی كه زمینه‌ساز رفاه و آسایش مردم شده شكر الهی را به جا می‌آورد.
به گفته «آمنه مفرد» سن او به دلیل دیر شناسنامه گرفتن از سوی والدین شاید بیشتر از آنی باشد كه در شناسنامه قید شده و این پیرزن از دوران شاهان قاجار و پهلوی خاطراتی به ذهن می‌آورد كه در نوع خود قابل توجه و بیان است.
همچنین به گفته این پیرزن در دوران حیات خود چندین بار به مشهد مقدس سفر كرده كه یكی از این سفرها به دلیل داشتن خاطرات شیرین در اذهان او برای همیشه به یادگار مانده و از آن به نیكی یاد می‌كند و از سختی‌هایی كه در این سفر كشیده خاطراتی را برای ما بازگو می‌كند.

آمنه مفرد متولد سال 1279 ساکن روستای ویرثق شهرستان نیر از توابع  استان اردبیل/عکس: کامل روحی
++
آمنه مفرد متولد سال 1279 ساکن روستای ویرثق شهرستان نیر از توابع  استان اردبیل/عکس: کامل روحی
++
آمنه مفرد متولد سال 1279 ساکن روستای ویرثق شهرستان نیر از توابع  استان اردبیل/عکس: کامل روحی
++
آمنه مفرد متولد سال 1279 ساکن روستای ویرثق شهرستان نیر از توابع  استان اردبیل/عکس: کامل روحی
++
آمنه مفرد متولد سال 1279 ساکن روستای ویرثق شهرستان نیر از توابع  استان اردبیل/عکس: کامل روحی
++
آمنه مفرد متولد سال 1279 به همراه خانواده اش در روستای ویرثق  شهرستان نیر از توابع استان اردبیل/عکس: کامل روحی

منبع: خبرگزاری فارس

زندگی چیدن سیبی است باید چید و رفت / زندگی تکرار پاییز است باید دید و رفت

زندگی رودی است جاری که هرکه آمد شادمان / کوزه ای پر کرد و رفت . . .

پورتال بندری های خونگرم

شنبه 8/3/1389 - 18:55 - 0 تشکر 202776

با سلام
همیشه دوست داشتم توی قدیم ها سیر كنم!
لذا خاطرات جالبی بود

ممنون
موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
پنج شنبه 31/4/1389 - 22:7 - 0 تشکر 213423

باید خاطرات گذشته را دوباره زنده كنیم و همیشه به وطنمان عشق بورزیم و یاد نام آن را همیشه زنده نگه داریم.

زندگی چیدن سیبی است باید چید و رفت / زندگی تکرار پاییز است باید دید و رفت

زندگی رودی است جاری که هرکه آمد شادمان / کوزه ای پر کرد و رفت . . .

پورتال بندری های خونگرم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی