انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 586)
چهارشنبه 22/2/1389 - 22:22 -0 تشکر 200017
دیدن گاه کتاب !

دیدن گاه کتاب !

 

بیست و سومین دوره نمایشگاه کتاب با همان شلوغی هر ساله اش که نشان از کتاب دوست بودن مردم ماست ! در حال نزدیک شدن به روزهای پایانی خود است . اگر واژه ها را تحلیل کنیم و به قولی آنالیزور ! شویم ، خواهیم فهمید که چرا این شلوغی هر ساله اتفاق می افتد، حداقل با این آنالیز می توانیم به این نکته پی ببریم که مسئولین ، مامورین ، معذورین ! و در کنار همه اینها! مردم با کیفیتی در حد تیم ملی این نمایشگاه را اجرا می کنند و به واقع کم و کاستی در آن نیست .

 

اولین واژه ، واژه نمایش گاه است همه می دانیم که نمایش که در فرهنگ غرب show خوانده میشود و به معنی چیزی را نشان دادن می باشد و "گاه" نیز به محل یا جایی اطلاق میشود! و نمایشگاه یعنی جایی که نمایش داده می شود ! حالا ما بی سواد دهخدای خدا بیامرز که بی سواد نبود! در لغت نامه ایشان هم آمده است نمایشگاه به عرضه گاه و حتی تماشاخانه بر می گردد! حالا عرضه گاه قابل قبول تر است!

 

مسدولین و ... نیز محلی را برپا کردن که به معنای واقعی کلمه محل نمایش کتاب است و حالا برای مهر تایید زدن بر این عمل بی نقص به مردمی احتیاج داریم که به تماشای این تماشاخانه بزرگ بیایند ! و مردم نیز با عمل دیدن این فرآیند را تکمیل می کنند!

 

پس نتیجه می گیریم نمایشگاه از دید مسئولین و دیدن گاه از دید مردم شریف و پر کار و پر همت به درستی و بدون نقص همان طور که از نامش می آید برگزار می شود و کاری به کشورهای خارجه نداریم که در هر کاری مردم را به کنار می گذارند و فقط و فقط قشر سرمایه دار را به طرف نمایشگاه هایشان می کشانند تا پولی هنگفت به جیب بزنند!

 

چرا ؟

 

جدا از این حقیقت تلخی که بالا گفته شد سعی کردیم چند دلیل ساده شلوغی نمایشگاه کتاب را که همگی آنها را میدانیم در اینجا بیاوریم .

 

اولین دلیلی که همگی می دانیم تفریحی بودن این نمایشگاه برای مردم است حداقل مطمئنیم برای مردم تهرانی که امکانات بالایی در زمینه کتاب و کتابخوانی برایشان فراهم است چنین است ! چه بهتر که تفریح فرهنگی باشه ! تازه رایگان هم باشه ! مردم تصور می کنند با دیدن کتاب ها و شاید انسانهایی که احتمالا آنها هم برای کتاب دیدن رفته اند فرهنگشان بالا می رود !

 

اما در همین اولین دلیل می توان نکته دیگری را ذکر کرد ! اینکه ما در ایران تفریحات بسیار محدودی داریم ! شاید بهتر است بگوییم Entertainment یا سرگرمی یا همان چیزهایی که ! در خارجه به تفریحات گفته میشود! در ایران بسیار کم است ! مثلا تصور کنید نمایشگاه فیلم و موسیقی برگزار شود ! مطمئنا تصور آن روز بسیار سخت است ! خیل عظیمی به این نمایشگاه هجوم می آورند ! و حالا اگر در این نمایشگاه شخصیت های مشهور هم باشند دیگر هیچ ! چنین تفریحاتی در ایران معنایی ندارد و اگر این موضوع را به عنوان درد بیان کنیم شاید به عده ای بر بخورد !

 

مردم تشنه تفریح فرهنگی هستند و کتاب اندکی آنها را تغذیه می کند ! البته کتاب به عنوان یک محصول فرهنگی خطوط قرمز کمتری دارد و سانسورش ساده تر است !

 

دومین دلیل تبلیغات زیاد می باشد که همگی فکر کنم با بن های کتاب و برنامه های رادیویی و تلویزیونی آشنا هستید که مطمئنا باعث شلوغی می شوند .

 

سومین دلیل درک نادرست مردم در مورد کتاب و کتاب خوانی می باشد ! اصلا برای چه کتاب می خوانیم برای چه کتاب می خریم ، این مسئله در مورد فیلم و موزیک هم صادق است ، اگر "برای چه " پاسخ داده شود، خیلی از بی فرهنگی ها از بین خواهد رفت و مدینه فاضله که دیگر بحث دموده ای شده! پدیدار خواهد شد .

 

چهارمین دلیل کمبود امکانات در شهرستانهاست ، در نمایشگاه کتاب مشاهده می کنیم که عده زیادی از شهرهای دیگر به تهران می آیند و با تعداد کتابهای بسیار زیادی نمایشگاه را ترک می کنند و حتی عده ای چون فروشگاه های آنچنانی در شهرستان هایشان وجود ندارد برای دیدن پا به این شهر زلزله خیز ! می گذارند(اگر همان موقع زلزه شود چی !؟) رییس جمهور محترم اگر واقعا در عمل امکانات شهرستانها را بالا ببرند و به حد تهران برسانند ما خودمان حاضریم از روی کمربند زلزله پاشیم و بریم به شهرهای دیگر !

 

این شلوغی ها که مطمئنا به همین چهار دلیل ختم نمی شود و عوامل دیگر هم دخالت دارند باعث شده است چند روزی متروی تهران به وضعیت بسیار افتضاحی ! تبدیل شود ، مردمانی که مجبورند ساعتهایی به صورت چسبان! مسافتی را طی کنند و حتی در این بین دیده میشود که زنان نیز در کنار مردان له میشوند! و واقعا نمی دانم با این اوضاع فرهنگمان زیاد میشود یا کم ! و چه کسی این وسط سود می برد خدا می داند !

 

در کل با همه این اوصاف نمایشگاه کتاب فرصت خوبیست برای دوستی و آشتی با کتاب و بهتر است به جای آنکه سالانه چهل تا پنجاه و یا بیشتر خرج کردن برای کتاب ماهانه هزینه ای بین پنج تا ده هزار تومان برای کتاب های غیر درسی کنار بگذاریم و هم فرهنگ خودمان را بالا ببریم و هم کمک کنیم تا فرصتی فرهنگی خروجی های غیر فرهنگی ندهد ...

 

حاشیه ای در نمایشگاه کتاب !

 

من هم با وجود این نصایح الجوامع ! به نمایشگاه کتاب رفتم و صد در صد از مردمی به حساب می آیم که مطمئنا بار فرهنگی کشور را به دوش نمی کشند و صرف دیدن پا در این تماشاخانه می گذارند ، روزی که به نمایشگاه کتاب رفتم با تمام حاشیه های هر ساله اش (نبودن کتابهایی که نباید باشند!و همچنین ناشران!) نیست شدن انتشارات کاروان با تمام کتابهای زیبایش برایم درد بزرگی بود و اینکه کتابهای پائولو کوئیلیو با مترجمانی غیر از آرش حجازی فروخته میشدند غیر قابل باور بود ... از فروشنده پرسیدم مترجم کتاب کنار رودخانه پیدرا نشستم و گریستم آقای حجازی نیست ؟ گفت آرش دیگه فروخته نمیشه ... گفتم چرا گفت دیگه اجازه فروش نمیدند ! حرفش را قورت داد گویی فکر کرد حرفش عامل فتنه است ! و توضیح داد کاروان منحل شد کتابهای آرش هم جمع شد ...

 

به این فکر کردم که مثلا اگر روزی افتخاری به کشوری خارجی برود و مثلا روند کارش تغییر کند در ایران موسیقی هایش جمع خواهد شد !!! در مورد خیلی ها این روند بوده و هست و امیدوارم آینده اینگونه نباشد ...

چهارشنبه 22/2/1389 - 22:28 - 0 تشکر 200019

شما هم نظرتان را بنویسید !
چرا نمایشگاه کتاب شلوغ میشود !؟(البته امسال به اندازه هر سال نبود !موافقید؟)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی