انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 390)
چهارشنبه 22/2/1389 - 8:38 -0 تشکر 199871
نشانه یقین

كلینى به اسنادش از اسحاق بن عمّار نقل مى كند: از امام صادق علیه السلام شنیدم كه فرمود: رسول خدا در مسجد، نماز صبح را با مردم خواند. جوانى را دید كه كم خوابى از چهره و حركاتش پدیدار بود. رنگش به زردى گراییده و چشمش ‍ نحیف گشته و چشمانش در گودى فرو رفته بود. پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم بدو فرمود: اى فلانى ! شبت را چگونه سپرى كرده اى ؟
جوان گفت : در حال یقین ، رسول خدا از سخن او به شگفت آمد و فرمود: هر یقینى را، حقیقتى و نشانى است . حقیقت و نشانه یقین تو چیست ؟
گفت : اى رسول خدا! حقیقت یقین من آن است كه مرا به حزن آورده و خوابم را ربوده و روزم را تشنه نموده است . پس از دنیا و مافیها دورى جسته ام ؛ گویى به عرش خدایم مى نگرم ، و مى بینم كه حساب و حشر خلایق برپاست و من در آنانم . اهل بهشت در بهشتند و به تعارف و معارفه مشغولند و بر بالش و تخت خود، تكیه داده اند. و گویى اهل دوزخ را مى بینم كه در حال شكنجه و عذابند و كمك مى طلبند و زفیر آتش را مى شنوم و در گوش خود، حسّ مى نمایم . (چون سخن جوان به این جا رسید) پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم روى به اصحابش ‍ نمود و فرمود: این بنده اى است كه خداوند دلش را به ایمان نورانى فرموده است . سپس رو به آن جوان كرد و بدو فرمود: خود را بر همین حال حفظ كن !
جوان عرض كرد: اى رسول خدا! من استدعا دارم كه از خداوند طلب نمایید، تا در ركاب شما به شهادت رسم .
پس رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم خواسته او را اجابت نمود و از خداوند، شهادت او را طلبید. بدین ترتیب ، آن جوان مدتى بعد در یكى از غزوات رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم پس از نه نفر شهید به شهادت رسید، كه او شهید دهمین بود.

سه شنبه 28/2/1389 - 10:27 - 0 تشکر 200869

این همون مرتبه عین الیقین است ایمان قلبی
وقتی عربها می گفتند ما ایمان آوردیم خدا به پیغمبرش فرمود نگویند ایمان آوردند بگویند اسلام آوردند یعنی فقط در زبان مدعی اند اما ایمان هنوز در قلبشون رسوخ نکرده و به باور نرسیدند


اگر ما به یگانگی خدا معتقد باشیم و باور داشته باشیم قطعا برای رضای این و آن و برای کسب فلان مقام و .... دست و پا نمی زنیم


اگر می خواهیم ایمانمون رو محک بزنیم و اندازه گیری کنیم کافیه بشمریم ببینیم در طول یک ماه، نه اصلا یک روز چقدر برای خدا کار می کنیم چقدر در کاری که برای خدا می کنیم کیفیت کارمون خوبه

من بارها خودم رو اینطوری محک زدم متاسفانه خیلی از این جوونی که محضر پیامبر رسید عقبم، خیلی.

هنگامي که مقدمات نعمتها به شما مي رسد دنباله آن را به واسطه کمي شکر گزاري از خود دور نسازيد .
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی