انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 486)
دوشنبه 20/2/1389 - 20:18 -0 تشکر 199614
وقتی فرهنگ و تمدن خود را آتش می زنیم

 

 

 

یكشنبه 30 فروردین 1388 بود كه برای تمرین رقابت رصدی مسیه به رصدخانه دانشگاه كاشان كه در كنار چارتاقی نیاسر واقع است رفته بودیم . از رصد خانه فقط قسمت بالایی چارتاقی قابل مشاهده است . ساعت حدود 10شب بود كه . . .
ساعت حدود 10 شب بود كه متوجه سر و صدای زیادی از طرف چارتاقی شدم و بعد از آن چارتاقی به رنگ سرخ در آمده بود. به سمت چارتاقی رفتم تا ببینم چه اتقاقی افتاده است, درست حدس زدید, گروهی گردشگر ( دو اتوبوس )  همه با هم به چارتاقی نیاسر هجوم آورده و با روشن كردن آتشی بزرگ سر و صدایی به راه انداخته بودند كه از فواصل دور هم شنیده و دیده می شد. هیچ وقت در عمرم اینقدر ناراحت نشده بودم , فقط یك لحظه تصور كنید كه دو اتوبوس آدم (البته اگر بتوان به چنین اشخاصی كه نسبت به هویت ملی خود بی اعتنا هستند لقب انسان داد ) به چارتاقی نیاسر هجوم بیاورند آتش بزرگی روشن كنند و بالا و پایین بپرند, به نظر شما از چارتاقی چیزی باقی خواهد ماند .
با خود فكر كردم واقعا انسان باید چقدر پست و فرو مایه باشد كه با آثار تاریخی مملكت خود كه حكم هویت و اصالت ملی یك فرد را دارد چنین رفتاری كند. وقتی از مسئولشان پرسیدم كه چرا چنین رفتاری می كنید جواب داد كه ما از میراث فرهنگی مجوز داریم و 5 سال است كه گروه های گردشگری خود را به انجا می آوریم و این مراسم را اجرا می كنیم . بعد از كلی بحث و گفت و گو وقتی دیدم كه آن شخص هیچ ارزشی برای میراث فرهنگی كشورمان قائل نسیت از ادامه بحث منصرف شدم و به رصد خانه برگشتم و مسئول رصدخانه را در جریان اتفاقات قرار دادم و از ایشان خواستم كه كاری انجام دهند . ما صبر كردیم تا شاید دست از این كارشان بر دارند ولی صبر بی فایده بود . خوشبختانه من توانستم در طول این مدت تعدادی عكس و فیلم از این عمل غیر قابل تحمل آنها تهیه كنم . ساعت حدود 23:30 بود كه مسئول رصدخانه طی یك تماس تلفنی بخشدارمحترم نیاسرجناب آقای ربانی را در جریان قرار دادند و با این كه دیر وقت بود  ایشان هم  لطف كردند نیرو های انتظامی نیاسر را مطلع ساختند ولی وقتی كه مامور انتظامی نیاسر آمد دیگر كار از كار گذشته بود و آنها رفته بودند و برای اینكه اثری از خود باقی نگزارند چوب های سوخته شده را از درون چارتاقی جمع آوری كرده بودند , ولی حرارت آن آتش تا ساعت ها قلب چارتاقی را سوزان نگاه داشته بود .  من اول از مسئولان این گلایه را دارم كه چرا این بنای با ارزش را كه تنها نمونه ی چارتاقی های سالم ایران با قدمتی حدود 2100 سال است را به حال خود رها كرده اند و هیچگونه رسیدگی به این بنای با عظمت نمی كنند كه هم اكنون شاهد چنین فاجعه هایی باشیم .
جای دل گرمی است كه رصد خانه دانشگاه كاشان تا حد خیلی زیادی مراقب این بنای با ازرش هست , چون از وقتی رصدخانه دانشگاه كاشان شروع به فعالیت كرده است چارتاقی نیاسر تقریبا از شر حفار های غیر مجاز خلاص شده و لا اقل یكی هست كه در چنین مواقعی به داد چارتاقی برسد
ولی ما واقعا باید به بناهای تاریخی خود اینقدر بی توجه باشیم , نمی گویم محافظت كنیم ولی لااقل تخریب هم نكنیم.
نمی دانم مگر یك نرده كشی حول محدوده ی چارتاقی چقدر هزینه دارد كه مسئولان برای حفاظت آن این كار را نمی كنند .
شاید برایتان جالب باشد كه بگویم دور تا دور چارتاقی نیاسر با لودر خاك برداری شده و خیلی از قسمت های مكمل چارتاقی از بین رفته است . و خیلی صدمات دیگر كه هم اكنون و در همین زمان در حال وارد شدن به چارتاقی است از جمله معدن سنگ مجاور چارتاقی و تریلر هایی با بار چندین تنی از سنگ كه همه روزه و به دفعات از كنار آن عبور می كنند و قلب چارتاقی یا بهتر بگویم قلب هویت و اصالت ملی ما را به لرزه درمی آورند.
وگلایه دوم از مردم خودمان است . ..
فكر كنم كافی باشد كه بپرسم آیا شما حاضرید شناسنامه خود را آتش بزنید . . . ؟
پس چرا با بنا های تاریخی چنین رفتاری می كنید . . . ؟
چارتاقی نیاسر یك بنای با ارزش تقویمی و نجومی مربوط به حدود 2100 سال پیش و دوره اشكانیان و آیین میترا و زرتشت است كه تحقیقات گسترده ای روی این بنا توسط آقای دكتر رضا مرادی غیاث آبادی و  كارشناس رصدخانه دانشگاه كاشان صورت گرفته است . مردمان زمان قدیم بناهایی مثل چارتاقی بر اساس مواضع خورشیدی می ساختند تا به وسیله آن بتوانند مواقع خاص از سال را تشخیص دهند و متناسب با آن مراسم آیینی و كار های تجاری , كشاورزی و ... را انجام دهند. چارتاقی نیاسر تنها نمونه سالم چارتاقی های ایران است ولی متاسفانه چنین رفتاری با آن می شود.

سه شنبه 21/2/1389 - 10:43 - 0 تشکر 199709

اول از همه این که ورود شما را به انجمن نجوم تبیان خوشامد عرض می کنم
درباره مطلبی که فرمودید، بله حق با شماست ولی زمانی که به تخت جمشید و پاسارگاد بی توجهی می شود شما دیگر چه توقعی دارید که به چارتاقی توجه شود!! همین چند وقت پیش بود که برای تعمیر! تخت جمشید با مته به جانش افتاده بودند و داشتند خرابترش می کردند.
البته اگر از حق نگذریم پارسال که ما برای شب رصدی با انجمن تبیان رفته بودیم کاروانسرای قصر بهرام در حال تعمیر آنجا بودند، البته نمی دانم عاقبت تعمیر آنجا چه شد ولی تا زمانی که ما آنجا بودیم داشتند تعمیرات انجام می دادند

چهارشنبه 22/2/1389 - 11:55 - 0 تشکر 199884

واقعا جای تاسف دارد.

 ما مي توانيم ....

جمعه 19/9/1389 - 15:16 - 0 تشکر 260423

هفته پیش رفتیم مرنجاب که ای کاش نمی رفتیم
نمی دانید چه ها که ندیدم
واقعا کابوس بود
نمی دانم از دود و دم آتش هایی بگم که نزدیک دیوار برافروخته شده بودند و دوده هایشان دیوارهای کاروانسرا را سیاه می کرد یا از کندن یک درخت توسط ماشین 206 یکی از گروه ها
نمی دانم از محیط خیلییییییییییی باز و زننده گروه ها بگم یا از آلودگی نوری و صوتی که اونجا درست کرده بودن
نمی دانم ....
خلاصه که امیدوارم این اوضاع سامان پیدا کند
امیدوارم

جمعه 19/9/1389 - 15:39 - 0 تشکر 260451

خیلی خیلی خیلی خیلی متاسفیم
کاش این امیدواری ها و آرزوها و کاشها یه روز به جایی میرسید کاش دیگه نیم گفتیم کاش و امیدواریم. کاش این دوست عزیز عکسها را به خبر گزاریها میدادند و حداقل آبرویشان را می بردند از جمله میراث فرهنگی که دانسته یا ندانسته به همچین گروههایی مجوز داده است
متاسفم خیلی

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی