• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 950)
دوشنبه 20/2/1389 - 16:34 -0 تشکر 199564
تصویر بیگانگان فضایی بر روی زمین!

بیگانگان فضایی بر روی زمین

دریاچه های قیری یعنی نزدیکترین و شبیه ترین گزینه ها به دریاهای زحلی قمر تایتان بر روی زمین منزلگاه حیاتهای میکروبی بیگانه ای هستند که امید یافتن نمونه هایی مشابه بر روی قمر زحل را نیز افزایش می دهند.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، چنین یافته هایی نه تنها قادر خواهند بود به جستجو برای یافتن حیات بیگانگان در منظومه خورشیدی کمک کنند بلکه می توانند دیدگاه هایی جدید را در رابطه با تکامل حیات بر روی سیاره زمین در اختیار دانشمندان قرار دهند.
بزرگترین دریاچه قیر جهان دریاچه Pitch در جزیره کارائیب در ترینیداد است که وسعتی برابر 461 هزار و 343 مترمربع داشته و مملو از قیر داغ، دی اکسید کربن و گازهای هیدروکربنی است که ظاهر آن را برای حیات غیرممکن می سازد.

 

با این همه اکنون دانشمندان دریافته اند هر گرم از ماده لزج و داغ این دریاچه می تواند منزلگاه 10 میلیون میکروب از قبیل باکتری ها و دیگر ارگانیزمهای تک سلولی مشهور به Archaea باشد. این گونه از حیات که در حرارتی میان 90 تا 132 درجه فارنهایت در حال سپری کردن زندگی است از هیدروکربنها تغذیه می کند و به جای تنفس اکسیژن از فلزهایی مانند آهن یا منگنز برای تنفس کردن کمک می گیرد.

دانشمندان 6 نمونه از این نوع حیاتها را از این دریاچه جمع آوری کرده و دریافتند هر یک از این نمونه ها حاوی تعداد زیادی از میکروبها است. بیشتر این باکتری ها با باکتریهایی که در ته نشستهای متانی یا نفتی یافت شده اند در ارتباطند. با این حال برخی این باکتری ها به اندازه ای از نمونه های شناخته شده فاصله دارند که نسل جدیدی از موجودات زنده را یادآور می شوند.

 

مقادیر آب موجود در قیر بسیار پایین است. مقداری که در آستانه یا پایین تر از حد آستانه حیات بر روی زمین به شمار می رود. از این رو حیاتی که دانشمندان در دانشگاه بریتیش کلمبیا موفق به یافتن آن شده اند می تواند بسته هایی مملو از آب باشند که با لایه ای از قیر احاطه شده اند.

جدا از محیط بسیار سردی که بر قمر تایتان حاکم است، شرایط محیطی این قمر با دریاچه Pitch شباهت بسیار زیادی داشته و در واقع نزدیکترین موقعیت مشابه تایتان بر روی زمین به شمار می رود. از این رو یافتن طیفی از میکروبها در این دریاچه امکان یافتن حیات بر روی دریاهای هیدروکربنی تایتان را افزایش می دهد زیرا امکان گرم شدن برخی از این دریاها از لایه های درونی قمر و دریافت انرژی مورد نیاز برای بهبود یافتن امکان شکل گیری حیات در آنها به وجود خواهد آمد.

به گفته دانشمندان پیش بینی وجود حیات در قمر تایتان بسیار هیجان انگیز است زیرا در صورتی که بتوان نمونه هایی زنده را در این قمر کشف کرد احتمال اینکه منشا آنها نسبت به دیگر موجودات کاملا متفاوت باشد بالا است از این رو چنین نمونه هایی قادر خواهند بود اطلاعات بسیار ارزشمندی را از تنوع زیستی در اختیار دانشمندان قرار داده و شانس یافتن حیات در خارج از منظومه خورشیدی را افزایش دهد.

بر اساس گزارش ایندیپندنت، مطالعات بیشتر می تواند ساختار ژنتیکی که این میکروبها با کمک آنها قادر به ادامه حیات در چنین شرایط دشواری هستند را آشکار سازد و در عین حال نشانه هایی جدید از حیات بیگانگان را آشکار ساخته و منجر به ابداع آزمایشهای جدیدتری برای ردیابی حیات که قادر به جستجوی طیفهای گسترده تری از نشانگرهای زیستی خواهند بود، شود.

 

دوشنبه 20/2/1389 - 17:51 - 0 تشکر 199581

این طور که پیداست بالاخره در آینده ای نه چندان دور بشر خواهد توانست در روی سیارات دیگر هم به زندگی ادامه دهد

دوشنبه 20/2/1389 - 20:0 - 0 تشکر 199606

mohagh گفته است :
[quote=mohagh;397731;199581]این طور که پیداست بالاخره در آینده ای نه چندان دور بشر خواهد توانست در روی سیارات دیگر هم به زندگی ادامه دهد

درود
شنیده بودم كه مریخ رو میخوان واسه زندگی آدم محیا كنن شرایطشو
حالا چطور و كی رو نمیدونم

موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
سه شنبه 21/2/1389 - 10:34 - 0 تشکر 199705

soroosh_dehkadeh_it گفته است :

درود
شنیده بودم كه مریخ رو میخوان واسه زندگی آدم محیا كنن شرایطشو
حالا چطور و كی رو نمیدونم

موفق باشید.

mohagh گفته است :
[quote=soroosh_dehkadeh_it;341704;199606]

[quote=mohagh;397731;199581]این طور که پیداست بالاخره در آینده ای نه چندان دور بشر خواهد توانست در روی سیارات دیگر هم به زندگی ادامه دهد

دوست عزیز این مطالب را نگاهی بیاندازید:

مستقیم تا مریخ (1)

مستقیم تا مریخ (2)

مستقیم تا مریخ (3)

مستقیم تا مریخ (4)

چهارشنبه 22/2/1389 - 23:7 - 0 تشکر 200028

درود
جالب بود مطالب
به بسیاری از سوالاتم جواب د اده بود تا حدی
موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
چهارشنبه 22/2/1389 - 23:8 - 0 تشکر 200030

پروفسور هاوكینك :موجودات فرا زمینی پیشرفته احتمالا ساکن زمین می شوند!
به گزارش خبرگزاری فرانسه از لندن، استفان هاوکینگ اخترفیزیکدان انگلیسی در یک برنامه تلویزیونی كه در شبکه تلویزیونی دیسکاوری پخش می شد گفت: اگر موجودات فرازمینی به سیاره زمین بیایند، تبعات آن بسیار مهمتر از هنگامی است که کریستوف کلمب قاره آمریکا را کشف کرد و این کشف تبعاتی برای بومیان امریکایی داشت.
وی در یک برنامه تلویزیونی با عنوان " در کیهان با استفان هاوکینگ" گفت: موجودات فرا زمینی پیشرفته احتمالا ساکن زمین می شوند و سعی خواهند کرد سیاراتی را که به آنها دست می یابند مستعمره خود کنند. این اخترفیزیکدان انگلیسی گفت: در صورتی که فرضیه وجود موجودات فرازمینی درست باشد، این چالش مطرح می شود که این موجودات شبیه به چه چیزی هستند.انسان ها تا کنون چندین بار سعی کردند تا با موجودات فرازمینی ارتباط برقرار کنند.
در سال 2008، سازمان فضایی امریکا، ناسا، یک قطعه موسیقی را که حاوی پیام صلح بود به فضا فرستاد تا به دست موجودات فرازمینی احتمالی برسد.این پیام در سال 2439 به منطقه پولاریس در فضا خواهد رسید. استفان هاوکینگ 68 ساله که به خاطر تحقیقات خود در زمینه کیهان و نیروی گرانش شهرتی جهانی دارد، دو کتاب نوشته است که در ادبیات علمی جهان بسیار موفق بودند." تاریخچه مختصر زمان " و " جرج و رموز کیهان" عنوان های این دو کتاب هستند.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
پنج شنبه 23/2/1389 - 21:27 - 0 تشکر 200206

ممنون از مطلب خوبتون.
متن کامل مطلب بالا در تاپیک قبلی ذکر شده

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.