دانش و فن آوری (بازدید: 441)
سه شنبه 14/2/1389 - 19:7 -0 تشکر 198682
گروهی از محققان دانشگاهی برای نخستین بار در كشور موفق به ساخت دستگاه امحای مكانیكی هارد دیسك رایانه

گروهی از محققان دانشگاهی برای نخستین بار در كشور موفق به ساخت دستگاه امحای مكانیكی هارد دیسك رایانه شدند كه با بهره‌گیری از این دستگاه كه جزو اقلام تحریمی است، قطعات رایانه‌یی به نحوی خرد می‌شوند كه احتمال بازیابی اطلاعات موجود در آنها توسط افراد غیرمجاز و جاسوسان به طور كامل از بین می‌رود.

قربانی - دانش‌اموخته كارشناسی ارشد مكانیك و مجری طرح - در گفت و گو با خبرنگار «فن‌آوری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار كرد: پیشرفت تكنولوژی و توسعه روز افزون روش‌های بازیابی اطلاعات باعث شده كه سازمان‌ها برای از بین بردن اطلاعات ذخیره شده بر روی انواع حافظه های سخت‌افزاری‌ خود (سی دی، تجهیزات ذخیره الكترونیكی اطلاعات، فلاپی دیسك، میكروفیلم و ...) از روش‌های پاك كردن نرم‌افزاری اطلاعات به روش‌های امحای مكانیكی روی آورند و از آنجایی كه در كشور چنین دستگاه‌هایی وجود ندارد، ایده طراحی و ساخت «دستگاه امحای مكانیكی حافظه های سخت‌افزاری‌ » شكل گرفت.

وی افزود: در فاز امكان سنجی پروژه، نمونه های مشابه خارجی مورد مطالعه قرار گرفته و امكان واردات دستگاه نیز بررسی شد اما این تجهیزات از جمله اقلام تحریمی بوده و واردات آن از كشورهای اصلی سازنده آن (آمریكا و انگلیس) میسر نیست كه با توجه به قیمت بالای نمونه خارجی و محدودیت در واردات این دستگاه، طرح‌های مختلفی برای طراحی مكانیزم دستگاه ارائه شده و در نهایت دستگاه امحای مكانیكی تجهیزات ذخیره سازی الكترونیكی اطلاعات، برای اولین بار در ایران ساخته شد و به ثبت رسید.

قربانی با بیان این كه دستگاه امحای هارد دیسك در فاز امنیت اطلاعات تعریف شده و جزو دستگاه‌های حوزه امنیت سخت افزاری اطلاعات است، خاطر نشان كرد: در حال حاضر دو روش سخت افزاری و نرم‌افزاری برای امنیت اطلاعات وجود دارد اما روش های نرم افزاری ( فرمت كردن و ذخیره سازی مجدد) دیگر برای از بین بردن اطلاعات و امحاء هارد جوابگو نیست چرا كه با توجه به ظرفیت بالای هارد دیسك‌ها این كار بسیار زمان بر بوده و علاوه بر آن روش مطمئنی محسوب نمی‌شود، زیرا امروزه اطلاعات هارد دیسك‌ها با كمك نرم‌افزاری‌های رایج موجود در بازار، دستگاه‌های اندازه‌گیری دقیق (MFM&STM4) و در اتاق‌های خلاء بازیابی می‌شوند كه با پیشرفت فن‌اوری این بازیابی تا سطوح بیشتری در آینده ادامه خواهد یافت.

وی با اشاره به این كه امروزه بازخوانی اطلاعات از قطعات الكتریكی ذخیره سازی اطلاعات، یكی از روش‌های جاسوسی از كشورها محسوب شده و می‌تواند صدمات مهلكی را به سیستم‌های امنیتی، اطلاعاتی و فن‌آوری های نوین وارد كند تصریح كرد: از میان روش های سخت افزاری معمول مانند استفاده از مواد شیمیایی و یا ذوب كردن، پرس و فشار، انفجار و خرد كردن یكی از بهترین روش ها، خرد كردن هارد دیسك و در واقع امحای مكانیكی آن است چرا كه با استفاده از این دستگاه، هارد دیسك، فلاپی، سی دی، دی وی دی، Thin client و سایر قطعات رایانه‌یی به نحوی خرد می‌شوند كه با اضافه كردن مواد زاید به قطعات خرد شده می‌توان مطمئن بود كه عملا احتمال بازیابی اطلاعات به صفر رسیده و امكان بازیابی اطلاعات از قطعاتی با این ابعاد وجود ندارد.

قربانی با اشاره به این كه این دستگا ه نمونه داخلی نداشته و در مرحله تولید انبوه است، اظهار كرد: دستگاه امحای فیزیكی حافظه‌های سخت‌افزاری‌ (دستگاه خرد كننده TS) با خرد كردن هارد دیسك یا حافظه‌های سخت‌افزاری‌ دیگر، آن را به قطعات كوچكی كه عملا قابل بازیافت اطلاعاتی نباشند تبدیل می‌كند و دارای ابعاد 8/0 * 2/1* 7/1 متر و وزن 400 كیلوگرم است و به وسیله برق سه فاز تغذیه می شود.

وی در پایان با بیان این كه دستگاه امحای مكانیكی ‌هارد دیسك تمام ویژگی های اداری را در حد استاندارد دارد به ایسنا گفت: این دستگاه‌ به راحتی در محیط های اداری قابل استفاده است چرا كه از نظر آلودگی های صوتی و محیطی كاملا مناسب محیط های اداری بوده و امكان طراحی و ساخت دستگاه برای شرایط خاص و با قابلیت‌های بیشتر مطابق با نیازهای مشتری در آن وجود دارد.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی