بهداشت و سلامت (بازدید: 9071)
پنج شنبه 9/2/1389 - 20:43 -0 تشکر 198007
روند تشخیص و درمان

با سلام خدمت همکاران عزیز

در این تاپیک می خواهم از تجربیات بالینی خود کمک بگیریم.

به این صورت که یکی از همکاران بیماری رو معرفی می کنند(case report) سپس دوستان به سوالات مربوطه با توجه به آنچه به نظرشون میرسه پاسخ میدن. امیدوارم با همکاری شما تجربیات بالینی شما که میتونه برای همکاران مفید باشه ارائه بشه.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

پنج شنبه 9/2/1389 - 21:15 - 0 تشکر 198008

برای شروع:

یه پسر 7 ساله که به مطب شما مراجعه کرده. از در که وارد میشه متوجه بثورات جلدی روی صورتش میشید. مادر کودک مگه از دو روز پیش تب کرده و آبریزش بینی و عطسه داشته و از این علایم تب بیمار همچنان پابرجاست. از دیروز ظهر یه سری بثورات توی صورتش به وجود اومده و با گذشت یه روز در تمام بدنش بثورات ایجاد شده. بثورات خارش داره. بیمار از پریروز به علت علایم سرماخوردگی و مختصر گلودردی که داشته قرص کوتریموکسازول بالغین رو بدون تجویز پزشک مصرف کرده. بیمار سه دوز کوتریموکسازول رو تابحال خورده است.مادر بیمار سابقه قبلی ابتلای کودکش به آبله مرغان رو انکار می کند.بیمار تماسی با بیمار آبله مرغان را ذکر نمی کند.

در معاینه درجه حراارت بیمار 38.1 سانتیگراد است. سایر علایم حیاتی طبیعی هستند.بثورات ماکولوپاپولر منتشر که در بعضی نقاط وزیکولر هستن دیده میشود. در صورت بیمار چند تا از بثورات کراسته شده.

همکاران عزیز برام درج کنید که:

1)تشخیص افتراقی بیمار (ترجیحا حداقل سه مورد) به ترتیب اولویت و احتمال بیشتر

2)برای تشخیص بیماری چه تست تشخیصی اعم از تصویربرداری یا تستهای آزمایشگاهی لازمه؟

3)نسخه ای رو که می نویسید دقیقا بنویسید:چه فرم دارویی، چه دوزی و با چه دفعاتی در روز؟

4) نکاتی رو که باید به بیمار و همراهانش گوشزد کنید؟

از همراهیتون ممنون

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

جمعه 10/2/1389 - 12:32 - 0 تشکر 198069

سلام
تشخیص ها بر اساس اولویت 1- آبله مرغان2- واکنش دارویی به کوتریموکسازول3- سرخچه و ادنوویروس ها هم می توانند چنین تابلویی داشته باشند
برای تشخیص می تونیم CBCبرای لکوپنی، LFT برای افزایش متوسط آنزیم های کبدی، کشت بافتی و دیدن ویروس برای تشخیص قطعی، و گاها تست سرولوژیک ارزیابی IgG ضد VZV برای تشخیص وضعیت ایمنی فرد را انجام دهیم. اما یادمون باشه که در بچه های مشکوک که ضعف سیستم ایمنی یا بیماری زمینه ای ندارند ارزیابی آزمایشگاهی ضرورتی نداره!!!
ORDER
1- SYR ACETAMINOPHEN به عنوان مسکن با دوز وزن/2 هر 6 ساعت
2-SYR HYDROXIZIN برای خارش با دوز 0/5 mg/kg یا ساده تر وزن/4 هر 6 ساعت
3- tab aciclovir20mg/kg هر 6 ساعت برای5 روز
نکات مهم
تا زمانی که وزیکولها کراست نبندند بیماری واگیر دار است!!!!
خاراندن و کندن ضایعات باعث ماندن آثار ضایعات می شود.
حمام رفتن بلامانع است.
ممنون.

شنبه 11/2/1389 - 14:57 - 0 تشکر 198178

ممنون از پاسخ کاملتون جناب دکتر....اما نظرات من:1)اولویت اول به نظر من همون آبله مرغان هست. اما یه سوال چرا تماس با بیمار آبله مرغان نداشته؟ 2)درمورد اقدام تشخیصی کاملا حرفتون درسته در یه کودک بدون مشکل قبلی تشخیص بالینیه و نیاز به تست آزمایشگاهی نداره. 3)در مورد درمان آیا تمام بیماران آسیکلوویر می خوان یا نه؟ و اگه ک.دک سنش دو و نیم سال بود چطور قرص آسیکلوویر رو بخوره؟! 4)آنتی بیوتیک در چه صورت و از چه نوع لازمه؟ 5)فرض کنیم در داروخانه هیدروکسی زین نبود یا در جایی بود که وجود نداشت بجاش چیا میشه داد؟ 7)نکته مهم دیگه ای هم مونده؟........بقیه همکاران هم لطفا شرکت کنند.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

دوشنبه 13/2/1389 - 1:43 - 0 تشکر 198425


با اجازه همکاران من تشخیص اولمو استیون جانسون میذارم و تشخیص بعدی رو ابله مرغون
در مورد تماس با ابله مرغون باید گفت که این تماس ممکنه با فردی باشه که مبتلا هست ولی به صورت تحت بالینی
پس نه خودش خبر داره نه ما
در مورد اسیکلو ویرو اندیکاسیونهاش : افراد زیر یکسال و بالای 13 سال و همینطور نقص ایمنی

وبه جا هیذروکسی زین هم میشه : دیفن هیدرامین ، سیتریزین ... استفاده کرد

ممنونم

یا من اسمه دواء و ذکره شفاء

دوشنبه 13/2/1389 - 12:38 - 0 تشکر 198456

سلام جناب دکتر هلث... میشه یه کم توضیح بدید که علت اولویت اولتون که استیونس جانسونه چیه؟ در مورد آنتی بیوتیک که لازمه یا نه و نیز فرد زیر یکسال چه فرمی از آسیکلوویر رو باید بگیره وهم یه توضیح مختصر... شدیدا تشکر

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

دوشنبه 13/2/1389 - 17:18 - 0 تشکر 198517

با سلام و تشکر از نکات خوب مطرح شده
چون دوره واگیر داری آبله مرغان 1-2 روز پیش از ظهور راش ها آغاز میشه پس با نظر جناب دکتر هلث موافقم.
نکته بعد اینکه اندیکاشیون های درمان آسیکلوویر خوراکی همان هایی است که دکتر هلث فرمودند ولی تجربی شروع درمان برای همه در 24 ساعت اول شدت بیماری را کاهش می دهد!!!
برای مصرف حل کردن در شیر بلامانع است. و نکته آخر می توان از دیفن هدرامین 1/25mg/kgهر 6 ساعت استفاده کرد.
ممنون

سه شنبه 14/2/1389 - 6:51 - 0 تشکر 198584

با سلام خدمت همکاران عزیز. ضمن عرض تشکر بخاطر نکات ارائه شده. برای من که خیلی آموزنده است و درست همون تاپیکی شده که میخواستم. کسی در باره آنتی بیوتیک بالاخره نظری نداد!!! در ضمن به دلایل زیر با استیونس جانسون مخالفم:1)استیونس به ندرت خارشدار است. 2) ضایعات استیونس وزیکوبولوز هست نه ماکولوپاپولر. 3)ضایعات استیونس اغلب و با تراکم بیشتر اطراف سوراخهای بینی، دهان و ... قرار دارن. 4) نکاتی که به نفع آبله مرغان است: وجود تمامی مراحل بثورات در آن واحد: پاپول، ماکول، وزیکول، پوسچول و ضایعات کراسته. فرم توزیع ضایعات ابتدا سر و گردن بعد پخش در تنه............منتظر اظهار نظر سایر همکاران هستیم.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

سه شنبه 14/2/1389 - 23:28 - 0 تشکر 198724

با سلام
در مورد انتی بیوتیک باید بگم که در موارد سوپر انفکشن میدیم و چون عاملش استاف هست از انتی بیوتیک هایی مثل کلوگزا و سفالکسین استفاده میشه
در مورد استیون جانسون چون تابلو های بالینی مختلفی داره میتونه به هر شکلی تظاهر کنه و راش های دارویی اتفاقا گاهی خارش های شدیدی هم دارند
فرم بولوز استیون جانسون جزو شدید ترین فرمهاست و معمولا وقتی میبینیم که جناب ملک الموت مشغول امضای جواز دفن مریضه
البته خوشحال میشم که همکاران باز هم نظراتشون رو بدن

یا من اسمه دواء و ذکره شفاء

چهارشنبه 15/2/1389 - 0:55 - 0 تشکر 198739

راستی یه چیز دیگه ... و این که چون استیون جانسون بیماری خطر ناک تریه اول به فکر اون باشیم شاید بهتر باشه و در هر حال چیزی رو از دست نمیدیم
و بعدی اینکه اکه زیر یکسال با نقص ایمنی داشتیم اسیکلو ویر رو تو اب هم میشه حل کردو داد، البته طرز پرسش شما طوری بود که حس میشه دنبال نکته خاصی هستین ، اما من اینجوری فکر میکنم ، اگه مورد خاصی هست بفرمایید

یا من اسمه دواء و ذکره شفاء

چهارشنبه 15/2/1389 - 13:37 - 0 تشکر 198770

سلام دوستان...... دنبال نکته خاصی نیستم برا خودم سوال بود که خوشبختانه با یاری شما دوستان حل شد...در مورد آنتی بیوتیک موافقم باهاتون جناب دکتر هلث...در مورد استیونس هم ایده جالبی دارید ... بد نیس گوشه فکرمون اون هم حتما باشه.....فقط یه نکته در مورد آبله مرغان که من خودم به مریضا توصیه می کنم که زنان باردار حول و حوش اونا نباشن تا برطرف شدن موضوع. هرچند که ابتلای زنان باردار هم نیاز به درمان داره و اتفاقا درمان اونا خیلی موثره ولی احتیاط به نظرم بهتره.......یه چیز دیگه؛ اعتقاد من اینه بهتره تموم اطفال در سنین زیر 10 سال مبتلا به آبله مرغان بشن چون ابتلا در سنین بالاتر عوارض بیشتری داره..نظر شما چیه؟

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی