بهداشت و سلامت (بازدید: 468)
دوشنبه 30/1/1389 - 18:51 -0 تشکر 196115
تلف شدن 500کیلو ماهی بر اثر ورود فاظلاب به قسمتی از آب خلیج فارس

آب در سواحل شهر بندرعباس به‌شدت تیره و قهوه‌ای رنگ شده که این رنگ شدت آلودگی دریا را نشان می‌دهد.


ایلنا نوشت:

چند روز بعد از تلف‌شدن 500 کیلو ماهی در سواحل بندرعباس، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست هرمزگان ورود فاضلاب به آب دریا را مهمترین عامل این اتفاق دانست. به گفته او، در دو، سه روز اخیر میزان فسفات خروجی آب دریا در محل خروج پساب تصفیه‌خانه بندرعباس از شرایط استاندارد حدود 100 برابر بیشتر شده است.

مجید وفادار با اعلام اینکه ما در ابتدای تحقیقات نگران بحث کشند قرمز بودیم و تاثیر آن بودیم گفت: مرگ و میر ماهیان به علت مسمومیت در بحث کشند قرمز منتفی است زیرا هنوز این پدیده به سراغ آب‌های ما نیامده تاکنون خبری از این پدیده در ‌آب‌های کشورمان گزارش نشده است. او ادامه داد: با این وجود بحث مرگ و میر ماهیان بر اثر آلودگی‌های حاصل از ورود فاضلاب پساب تصفیه‌خانه بندرعباس و قسمت حاشیه‌نشین شهر قوت گرفت.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست هرمزگان اعلام کرد آب در قسمت خور شیلات تا گورسوزان در سواحل شهر بندرعباس به‌شدت تیره و قهوه‌ای رنگ شده که این رنگ شدت آلودگی دریا را نشان می‌دهد. او در مورد نوع ماهیان تلف شده گفت:‌ بیشتر ماهیان تلف شده گاریز،سارم‌های نابالغ، گربه‌ماهی و گیش‌‌ماهیان است.

او ادامه داد: این ماهیان در ابتدای فصل بهار برای تخم‌ریزی وارد مناطق ساحلی می‌شوند که اکنون به خاطر آلودگی نواحی ساحلی و کم‌عمق تلف شده‌اند و طبق آماری که شیلات در اختیار ما قرار داده تلفات تا 500کیلوگرم برآورد شده است. وفادار در مورد علائم ظاهری ماهیان تلف شده توضیح داد: بیرون زدگی چشم‌ها و شنای وارونه در ماهیان مشاهده شده که علائمی از آلودگی میکروبی یا شیمیایی است، همچنین احتمال مسمومیت نیز وجود دارد.

مدیرکل سازمان حفاظت محیط‌زیست هرمزگان با بیان اینکه از آب سواحل خلیج‌فارس هر روز نمونه برداری شده و مورد پایش و نظارت قرار می‌گیرد گفت: در دو، سه روز اخیر میزان فسفات خروجی آب دریا در محل خروج پساب تصفیه‌خانه بندرعباس از شرایط استاندارد حدود 100 برابر بیشتر شده است و همچنین BOD آب دریا در این محل که شاخص برای آلودگی پساب‌ها است 18 میلی‌گرم در لیتر اندازه شده که استاندارد آن شش میلی‌گرم در لیتر است.

او در مورد میزان پساب ورودی به دریای در محدوده مرگ و میر ماهیان گفت: غیر از پساب تصفیه‌خانه بندرعباس که به صورت تصفیه‌شده باید به دریا ریخته شود، فاضلاب حاشیه شهر بندرعباس که فاقد تصفیه‌خانه است نیز مستقیما وارد دریا می‌شود. وفادار با توضیح اینکه،‌ با وجود ساخت تصفیه‌خانه بندرعباس در سال‌های اخیر، با گذشت فقط چند سال تمام لوله‌های انتقال فاضلاب دارای نشتی است که همین ورود آلودگی‌های خطرناک را سبب می‌شود.

 در چند روز گشته مقدار نسبتا زیاد ماهی مرده در سواحل بندرعباس و حتی سواحل قشم مشاهده شده است، مشاهده چند لاشه پرنده نیز که احتمال می‌رود در اثر تغذیه از این ماهیان آلوده، تلف شده باشند در سواحل بندرعباس توسط مردم گزارش شده است. ماهیان تلف شده عمدتا ماهیانی هستند که به قصد تخم‌ریزی وارد سواحل شده‌اند که این احتمال آسیب به ذخایر ماهیان خلیج‌فارس را افزایش می‌دهد.

زندگی چیدن سیبی است باید چید و رفت / زندگی تکرار پاییز است باید دید و رفت

زندگی رودی است جاری که هرکه آمد شادمان / کوزه ای پر کرد و رفت . . .

پورتال بندری های خونگرم

دوشنبه 30/1/1389 - 19:17 - 0 تشکر 196138

با سلام
آخییییی
چرا دقت بیش‌تر نمی‌كنن كه این اتفاقات نیفته- واقعا جبران‌ناپذیره
یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

سه شنبه 31/1/1389 - 0:3 - 0 تشکر 196238

با سلام و ممنون... جالب بود ... اما ایاممکنه ماهیی هم باشه که نسموم شده ولی مسمومیتش به حدی نباشه که باعث مرگ بشه ؟... در این صورت خدا به داد کسی برسه که قراره در اینده از اون تغذیه کنه

یا من اسمه دواء و ذکره شفاء

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی