انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 608)
سه شنبه 24/1/1389 - 9:24 -0 تشکر 194421
دزدی که به اسلام خدمت کرد!

چشم هایش را که باز کرد همه جا تاریک تاریک بود. چیزی به سینه اش فشار می آورد. نوری نبود. دست هایش را به سختی تکان داد. همه جا سرد بود. بوی خاک می آمد و نم. هنوز سرش گیج بود و قلبش می سوخت.

به سختی تکانی به خودش داد و سعی کرد بفهمد کجاست و چه اتفاقی افتاده.

آخرین چیزی که به خاطرش رسید، درد و سوزش عمیق در سینه و بعد فریادها و شیون های اهل و عیالش بود که بر سرشان می زدند. آنها نزدیک می شدند و او بدون حرکت نگاهشان می کرد و انگار دورتر و دورتر می شد. بعد در ذهنش هیچ نبود و با وحشت به جای تنگ و سردی که در آن بود، نگاه می کرد.

فضل بن حسن بن فضل وقتی با دست هایش پوشش را لمس کرد و فضای بالای سرش را گشت، فهمید مرده و جنازه اش داخل قبر است.

دزد ترسید و وحشت زده عقب رفت. اما کم کم به خود جرأت داد و کنار قبر آمد و سرآمد فقیهان روزگار را از قبر بیرون کشید. روی دوشش گذاشت و پیش خانواده داغدار برد.

توی تاریکی و تنهایی قبر به زندگی اش فکر می کرد. شهر دوران کودکی اش؛ طبرس؛ به پدرش و درس های دینی ای که از کودکی در گوشش خوانده شده بود. بعدترش دوران نوجوانی و جوانی اش از جلوی چشم هایش گذشت؛ کنار بارگاه هشتمین امام(ع).

چهره همه استادانش را دید که ادبیات عرب، قرائت، تفسیر، حدیث، فقه، اصول و کلام یادش می دادند. مباحثه های دینی را به خاطر آورد و ساعت هایی که خلاف همدرس هایش با عددها و فرمول های حساب و جبر کلنجار می رفت.

در تاریکی قبر ابوعلی طوسی (فرزند شیخ طوسی)، امام موفق اییدن حسین، سید محمد قصبی جرجانی، ابوالحسن عبیدالله، محمد بیهقی، شمس الاسلام، حسن بن بابویه قمی رازی و تاج القراء کرمانی را دید که در دوران اقامت 54 ساله اش در مشهد، سر کلاس ها توجه بیشتری به او داشته و پیش بینی می کردند که در فضل، شاگرد با استعدادشان در علوم دینی پیش خواهد رفت. کم کم که هوای داخل قبر فضل بن حسن معروف به شیخ طبرسی تمام می شد و نفس کشیدن مشکل تر، رویاها هم تاریک تر شدند تا اینکه فضل همان جا عهد کرد که اگر زنده بماند به شکرانه عمر دوباره تفسیری بر قرآن بنویسد. گذشت و صدایی به گوشش رسید. کسی روی قبر ایستاده بود و خاک را می کند بعد سنگ های بالایی قبر را برداشت و هوای تازه به داخل آمد. دست داخل قبر کرد تا کفن مرده را چنگ بزند و فرار کند. اما مرده دست دزد را گرفت، داد زد و از او خواست که کمکش کند!

دزد ترسید و وحشت زده عقب رفت. اما کم کم به خود جرأت داد و کنار قبر آمد و سرآمد فقیهان روزگار را از قبر بیرون کشید. روی دوشش گذاشت و پیش خانواده داغدار برد. می گویند مدتی بعد، دزد توبه کرد و شیخ طبرسی به نذرش عمل کرد و تفسیر مجمع البیان را نوشت. این تفسیر در هفت سال به ده جلد رسید و شیخ در مقدمه نوشت: «آستین همت بالا زدم و نهایت جد و جهد را به کار بستم و دیدار بیدار داشتم و اندیشه به زحمت افکندم و بیار تفکر کردم. تفسیرهای گوناگون پیش رو نهادم و از خداوند سبحان توفیق خواستم و نوشتن کتابی را شروع کردم که در نهایت فشردگی و پیراستگی و حسن نظم و ترتیب است...».

طبرسی علاوه بر مجمع البیان کتاب های دیگری هم نوشته؛ مثل «لآداب الدینیه للخزانه المعینه»، «الاسرا الامامه»، «اعلام الوری با علام الهدی»، «تاج الموالید»، «جامع الجامع»، «الجواهر و حقایق الامور» که تنها نام تعدادی از آنهاست.

شیخ مسؤوولیت مدرسه دروازه عراق را پذیرفت و با سرپرستی او مدرسه به حوزه علمیه بزرگی تبدیل شد که طلبه های جوان را به خود جذب کرد و کسانی مثل رضی الدین حسن طبرسی، قطب الدین راوندی، محمدبن علی شهر آشوب، شیخ منتجب الدین قمی و عبدالله بن جعفر دورسیتی تنها نام عده ای از شاگردان معروف شیخ در این مدرسه هستند. حتما نام هایشان را شنیده اید.

ذی الحجه 547 هجری طائفه غزان که از سلطان سنجر سلجوقی خسته شده بودند برای تلافی به خراسان حمله کردند و تعداد زیادی از مردم طوس و نیشابور را کشتند و زنان را به اسارت بردند. امین الدین طبرسی یکی از این مردم بود.

منبع: مجله آیه

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

پنج شنبه 26/1/1389 - 0:58 - 0 تشکر 194981

با سلام
عجب چیزی
ممنون
یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی