انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 434)
شنبه 14/1/1389 - 16:0 -0 تشکر 192731
ملک شناسی

"اگر به شما حق انتخاب می دادند که کدام نوع موجود باشید (انسان، فرشته) کدوم رو انتخاب می کردید؟ لطفا با دلیل انتخاب کنید." این موضوع یه گپ دوستانه با بعضی از دوستان در یه جمعی بود. بعضی ها که خودشون رو اهل فکر و اندیشه می دونستن گفتند ما اصلا دوست نداریم فرشته باشیم. وقتی دلیلش رو پرسیدم گفتند که این فرشته ها هیچ لذتی از زندگی شون نمی برند. یعنی مظلوم تر از اینها در عالم نیست. عبادتشون که جبریه زندگی شون که مقدره نمی تونند تغییرش بدهند. ما آدما حداقل دست خودمونه هرکاری می خواهیم بکنیم اختیار داریم.

بحث بالا گرفت و هر کسی طرف یکی رو گرفته بود یکی می گفت نه، فرشته ها اختیار دارند. مگه داستان هاروت و ماروت رو نشنیدید که می گن دو تا فرشته بودند و خدا به زمین نازلشون کرد و چه گناهانی کردند.

یکی دیگه می گفت نه، اگر این موجودات مختار بودند که معاون خدا در امور خلقت نمی شدند. اگر این فرشته ها اختیار داشتند دیگه نمی شد بهشون اطمینان داشت و گفت که اینها حامل وحی اند.

یاد آیه مبارکه سوره بقره افتادم که یهودی ها می گفتند این جبرئیل دشمن ماست، هربلایی خدا خواست نازل کنه این جبرئیل شد ملک عذاب. می گفتند ما به محمد(ص) ایمان نمی آریم مگر اینکه این جبرئیل نباشه. خلاصه می گفتند یا ما یا جبرئیل.

نظر شما چیه؟ دوستان هرکس هر حرفی در مورد فرشته ها داره بگه شاید با کمک هم تونستیم بفهمیم حق با کیه؟

هنگامي که مقدمات نعمتها به شما مي رسد دنباله آن را به واسطه کمي شکر گزاري از خود دور نسازيد .
چهارشنبه 25/1/1389 - 13:5 - 0 تشکر 194757

با سلام
انسان موجودی آفریده شده که بین جبر و اختیار زندگی میکند ولی فرشته موجودی است که در جبر آفریده شده و اصلا گناه برای او مفهومی ندارد پس رشد و تعالی به این شکل که برای انسان تعریف میشود برای او مفهومی ندارد و همین اختیار است که باعث رشد انسان میشود و اگر انسان به مقام واقعی خود برسد قطعا از هر فرشته و ملکی بالاتر خواهد بود زیرا انسان اشرف مخلوقات است و تمام مخلوقات دیگر برای انسان خلق شده است و با این مقام بالایی که برای انسان در نظر گرفته شده چقدر زشت است که انسان از حیوان نیز پست تر شود و چقدر زیباست که به مقام بندگی خداوند برسد و در جوار بندگان خاص خداوند در آید یعنی حضرات معصومین (ع) .

و من الله التوفیق

يا علي گفتيم و عشق آغاز شد

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی