بهداشت و سلامت (بازدید: 1024)
جمعه 13/1/1389 - 22:0 -0 تشکر 192570
دیابت و استرس


شواهد ضد و نقیضی در خصوص آموزش نحوه كنترل استرس در درمان دیابت در دست است . مطالعات معدودی ، اثر درمانی كنترل استرس را در درمان فردی كوتاه مدت نشان میدهند. متاسفانه چنین برنامه هایی در مقیاس گسترده قابل پیاده سازی نمیباشند . هدف مطالعه اخیر بررسی این مطلب است كه آیا برنامه مدیریت استرس گروهی و موثر ، قادر است متابولیسم گلوكز را در بیماران مبتلا به دیابت نوع II بهبود بخشد وآیا بیمارانی وجود دارند كه از این موضوع سود بیشتری ببرند ؟

 

طرح تحقیق وروشهای تحقیق:

بیماران مبتلا به دیابت نوع II به طور تصادفی به پنج دسته : با و بدون برنامه مدیریت استرس گروه بندی شدند:

بیمارانی كه در این طرح همكاری نمودند، (تعداد 108 نفر) به مدت یك سال تحت نظر قرار گرفتند و در طی این مدت، سطح HbA1c و همچنین وضعیت سلامت روانی، میزان اظطراب و استرس در فواصل منظمی برای ارزیابی اثرات درمانی اندازه گیری و بررسی گردید.

 

نتایج:

آموزش مدیریت استرس، نقش اندك ولی با اهمیتی در كاهش سطح HbA1c داشت. كارآیی برنامه درمانی، رو به كاهش بود ولی مشابه با دیگر بیمارانی بود كه به هر شكل، تحت برنامه آموزشی مدیریت استرس قرار گرفته بودند. اختلالات اضطرابی نتیجه درمان را غیر قابل پیش بینی می نماید و این موضوع، نشانگر این است كه بیماران بسیار مضطرب، سود بیشتری از درمان نمی برند.

 

نتیجه گیری:

نتایج موجود نشان میدهد كه یك برنامه مدیریت استرس مناسب در زندگی واقعی بیماران مبتلا به دیابت نوع II، نتایج مثبت با اهمیتی در بهبود وضعیت ایشان دارد.

 

یا من اسمه دواء و ذکره شفاء

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی