انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 1333)
پنج شنبه 12/1/1389 - 15:32 -0 تشکر 192361
تبیان در روز جهانی نجوم

روز نجوم امسال در روز جمعه 3 اردیبهشت ماه برگزار می شود.

با توجه به شرکت هر ساله تبیان در این روز، امسال هم قصد داریم اگر مسئولین موافقت داشته باشند و امکانات را فراهم کنند در این مراسم شرکت کنیم.

از دوستانی که طرح یا ایده خاصی برای این روز دارند درخواست می کنیم آن را در اینجا با ما مطرح کنند و اگر مایل به حضور و همکاری در غرفه انجمن نجوم تبیان هستند در همینجا اعلام کنند.

منتظر ایده ها و طرح های شما هستیم.

برای آشنایی با روز نجوم و فعالیت های گذشته تبیان  به لینک های زیر مراجعه کنید:

 • گاهنامه انجمن نجوم تبیان
 • حضور انجمن نجوم تبیان در نمایشگاه روز نجوم
 • گزارش تصویری حضور اعضای انجمن نجوم در نمایشگاه روز نجوم
 • روز نجوم در زعفرانیه
 • روز جهانی نجوم چیست و چه روزی است؟
 • آنشرلی در نمایشگاه نجوم!
  شنبه 14/1/1389 - 9:37 - 0 تشکر 192641

  دوستان، زود دیر میشه !/لطفا عجله فرمایید

  چهارشنبه 18/1/1389 - 18:59 - 0 تشکر 193469

  طی صحبت ها و هماهنگی های انجام شده قرار شد انجمن نجوم تبیان با همکاری مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وز نجوم را در این مرکز برگزار کند. / این روز هر ساله در پارک ملت تهران برگزار می گردید که امسال دیگر در آن مکان برگزار نخواهد شد و همین امر فرصت خوبی خواهد بود که برنامه های انجمن نجوم تبیان و مرکز علوم بازتاب خوبی داشته باشد / انجمن نجوم تبیان همچنان از علاقه مندان دعوت می کند تا در صورت تمایل این انجمن را یاری کنند

  دوشنبه 30/1/1389 - 11:53 - 0 تشکر 196009


  چطوری می تونیم ما هم شرکت کنیم؟
  باید تو این تاپیک ثبت نام کنیم؟
  چرا هیچ کس هیچ پاسخی نزده؟
  باید حتما افراد متخصص شرکت کنن؟
  یا برای عموم هم آزاده ؟
  کاشکی دقیقتر توضیح بدید......

  اي آقاي ما برس به داد ما

  سه شنبه 31/1/1389 - 16:44 - 0 تشکر 196387

  دوست گرامی / شرکت در این برنامه برای عموم آزاد و رایگان است

  چهارشنبه 1/2/1389 - 21:33 - 0 تشکر 196677

  در این روز از چندین كاربر كه در تبیان وجود دارند مناظره به عمل بیاورید وبگوید كه به چه دلیل عضو سایت شما شده اند.
  باتشكر ازشما
  علی رجبی

  alix3ivi

  پنج شنبه 2/2/1389 - 11:23 - 0 تشکر 196737

  انشا الله ما هم شرکت می کنیم

  دوشنبه 6/2/1389 - 8:53 - 0 تشکر 197386

  نقل است در روزگاران قدیم، یک روز صبح که آفتاب هنوز طلوع نکرده بود، یکی از دانشمندان مشهور شهر پس از مدت ها توانست فرمولی را که به دنبالش بود به دست بیاورد. او بلافاصله پس از کشف خود به ایوان خانه اش رفت، دستانش را تا جایی که امکان داشت به طرفین باز کرد، به روی پنجه پا ایستاد و با صدای بلند فریاد کشید: کجایید ای سلاطین و پادشاهان تا ببینید لذنی که من از یک کار علمی می برم هیچ کدام از شما از کشورگشایی و زراندوزی نخواهید برد!
  هر کاری سختی ها و مشقات خود را دارد اما اگر نتیجه ای ثمربخش داشته باشد، لذتی سراسر وجود انسان را می گیرد که وصف ، شدنی نیست. برگزاری روز جهانی نجوم سال 89 هم به شکر خدا، با عنایات امام زمان (ع) و به یاری اعضای انجمن نجوم تبیان با دست آوردی عالی که نتیجه یک فعالیت گروهی علمی بود به پایان رسید. گزارشی که در زیر می خوانید شرحی است کوتاه از چگونگی برگزاری این روز توسط انجمن نجوم تبیان:
  قبل از روز جهانی نجوم چه کارهایی انجام دادید؟
  از چند هفته قبل از رسیدن روز جهانی نجوم، طرح ها و برنامه های انجمن نجوم تبیان ارائه و تصویب شد. در طرح های مذکور سعی شد از تکرار کارهای قبلی اجتناب شود و ایده های نو و تازه در آن روز برای مردم مطرح گردد.
  جلسات بسیاری بین مسئولین بخش انجمن های موسسه تبیان برای برگزاری این روز انجام شد که موارد و نکات ارائه شده به صورت مستمر به اعضای انجمن نجوم انتقال داده می شد.
  البته این کار مستلزم هماهنگی با افراد و مکان های مختلفی بود که زحمات تمام این کارها توسط مسئولین انجمن های تخصصی تبیان و بخش امور کاربران سایت تبیان کشیده شد
  این روز را کی و کجا برگزار کردید؟ چه گروه هایی شرکت داشتند؟
  انجمن نجوم تبیان با همکاری مرکز علوم و ستاره شناسی تهران، جمعی از فعالان نجوم دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات، برنامه آسمان شب شبکه چهار سیما و گروهی دیگر از دست اندرکاران علم نجوم این روز را در مرکز علوم و ستاره شناسی تهران در روز جمعه 3/2/89 از ساعت 14 الی 22 برگزار کردند.
  انجمن نجوم تبیان چه برنامه هایی داشت!؟
  انجمن نجوم تبیان چندین برنامه به شرح زیر را برای روز جهانی نجوم در نظر گرفته بود:
  1. مناظره بین بطلمیوس و کوپرنیک
  2. معرفی ابزارآلات نجوم باستان
  3. سخنرانی جناب آقای دکتر گمینی پیرامون رصدخانه مراغه
  4. سال 2012 پایان دوران
  5. مسابقه sms
  6. ایستگاه بلوتوث و توضیح نرم افزارهای نجومی
  لطفا هر کدام از برنامه ها را به طور خلاصه توضیح دهید !
  مناظره:
  جیدترین ابتکار روز جهانی نجوم که توسط انجمن نجوم تبیان به اجرا درآمد. تا به حال این گونه رسم بوده است که عده ای در روز نجوم خود را به شکل منجمان قدیمی درمی آوردند، به میان مردم می رفتند و با آن ها گفتگو می کردند. اما انجمن نجوم تبیان در یک طرح نوآورانه اقدام به برگزاری یک مناظره بین بطلمیوس (قرن دوم میلادی) و کوپرنیک (قرن شانزدهم میلادی) مبنی بر مرکزیت زمین در عالم و حرکت آن به دور خورشید انجام داد که مورد توجه همه بازدیدکنندگان و خبرنگاران صدا و سیما قرار گرفت.
  شایان ذکر است این مناظره هر یک ساعت یک بار به دمت 15 دقیقه برای عموم به نمایش در می آمد.
  معرفی ابزارآلات نجوم باستان:
  در این غرفه به توضیح و معرفی مدل چوبی دست ساز ابزارآلات نجوم باستان که توسط خواجه نصیر طراحی شده بود پرداخته شد. این برنامه نیز مانند مناظره بین بطلمیوس و کوپرنیک بسیار مورد توجه قرار گرفت.
  سخنرانی جناب آقای دکتر گمینی:
  برنامه ای در تالار کهکشان مرکز علوم و ستاره شناسی تهران تدارک دیده شده بود که دربرگیرنده مواردی مانند رونمایی از بزرگترین تلسکوپ تهران، سخنرانی شهردار منطقه یک، سخنرانی های علمی و ... بود. موضوع یکی از سخنرانی ها، توضیح رصدخانه باستانی مراغه و به طور کلی تاریخ علم در این مقطع زمانی بود که توسط جناب آقای گمینی ارائه شد.
  سال 2012 پایان دوران:
  دست اندرکاران این غرفه به توضیح کامل درباره شایعه پایان دوران در سال 2012 پرداختند. آن ها در ابتدا شبهات و سوالات مظرح شده درباره این سال را بیان می کردند و با مدارک و ادله مستند به این شبهات پاسخ می دادند.
  مسابقه sms :
  این مسابقه نظیر برنامه های قبلی با استقبال فراوان شرکت کنندگان مواجه شد. در آخر برنامه و طی مراسم قرعه کشی جوایز به برندگانی که حضور داشتند اهدا شد.
  البته مسابقه ای که به نفر اولش یک دستگاه دوربین دوچشمی بدهند و به نفرات دوم تا دهمش هم یک بسته ویژه تبیان به همراه کارت رصدآنلاین ارائه شد باید هم مورد استقبال قرار گیرد!
  ایستگاه بلوتوث و توضیح نرم افزار نجومی:
  انجمن نجوم تبیان در این غرفه به ارائه 3 نرم افزار نجومی قابل نصب بر روی تلفن همراه پرداخت. نرم افزارهای نجومی شامل برنامه هایی نظیر: توضیح کامل سیارات منطومه شمسی، نمایش دهنده صور فلکی هر لحظه از آسمان، تعیین کننده مختصات سماوی اجرام منظومه شمسی و ... بود.
  انجمن نجوم تبیان چه برنامه هایی برای آینده دارد!؟
  با توجه به مطرح شدن انجمن نجوم در این روز و شناخته شدن آن در بین مجامع نجومی، مسئولیت این انجمن در برابر کاربران واعضا سنگین تر شده است. به همین دلیل برنامه های زیر را برای فعالیت های آینده خود در نظر دارد:
  پویاتر کردن انجمن نجوم با نگرش تولید محتوا
  برگزاری مجدد کلاس های نجوم
  بازدید از آسمان نماها، رصدخانه ها و دیگر مراکز نجومی
  برگزاری شب های رصدی
  تقدیر و تشکر نمی کنید !!؟؟
  به رسم پایان تمامی برنامه ها جا دارد از همه مسئولین و دوستانی که ما را در برگزاری این روز یاری کردند صمیمانه تشکر کنیم. اسامی این دوستان به شرح زیر است:
  جناب آقای علوی، سرکار خانم مبینی و تمام مسئولین مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
  مسئولین انجمن های تخصصی تبیان و بخش امور کاربران سایت تبیان
  اعضای انجمن نجوم تبیان: (خانم ها آقایان) زارعی، اسدی، حمیدیان، شفیعی، طالبی، رضایی، سهیلی فرشاد، مستشاری، محرابی، اربابی فر

  يکشنبه 6/4/1389 - 13:9 - 0 تشکر 207555

  بعد از هماهنگی های بسیار و تلاش مسئولان واحد امور کاربران و انجمن های تبیان در مراسمی از تمام دوستان انجمن نجوم که در روز جهانی نجوم امسال ما را یاری کردند تقدیر و تشکر به عمل آمد.
  در این مراسم که هفته گذشته برگزار شد از تمام دوستان انجمن نجوم حاضر در روز جهانی نجوم دعوت شد که در این جلسه حضور پیدا کنند اما متاسفانه خانم ها رضایی و طالبی و آقایان زارع و سهیلی به دلیل امتحانات نتوانستند ما را همراهی کنند.
  جلسه با پخش کلیپی از روز جهانی نجوم آغاز شد و سپس بنده به گزارش بازتاب فعالیت های دوستان در روز نجوم و همین طور تشریح اهداف پیش روی انجمن نجوم پرداختم. در ادامه مسئول انجمن های تخصصی تبیان ضمن قدردانی از دوستان به بیان فعالیت ها و چشم انداز انجمن های تخصصی تبیان پرداختند.
  در آخر نیز با اهدای یک بسته کارت رصد آنلاین به همراه بن 20 هزار تومانی برای خرید از فروشگاه اینترنتی تبیان از اعضای انجمن نجوم تبیان قدردانی شد.

  بنده به عنوان مدیر انجمن نجوم از تمامی بجه ها برای برگزاری باشکوه این روز تشکر می کنم و از همه کاربران دعوت می کنم تا ما را در برنامه های آتی همراهی کنند. همچنین یک بار دیگر از مسئولین واحد امور کاربران و انجمن های تخصصی تبیان به خاطر برگزاری این مراسم نیز سپاسگزاری می کنم.

  دوشنبه 7/4/1389 - 1:58 - 0 تشکر 207693

  جالب بود. مرسی.
  باید بگم تو یزد هم برگزار شد و منم با یکی از دوستام رفتم و از همون روز تصمیم گرفتم برم دنبال نجوم که یه زمانی علاقه ام بود اما فکر نمی کردم بتونم برم دنبالش فکر می کردم خیلی سخته. اما حالا که رفتم می بینم دوسش دارم و با اینکه خیلی ساده نیست اما دوست داشتنیه.

   

  آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

  دوشنبه 14/4/1389 - 9:30 - 0 تشکر 209403

  با سلام خدمت همه دوستداران آسمان . 

  گزارش نهایی فعالیت انجمن نجوم تبیان در روز جهاتنی نجوم را در لینک زیر می توانید مشاهده نمایید

  نجوم در سال 89 را می توانید در لینک زیر مشاهده فرمایید:  http://www.tebyan.net/user_club/miscellaneous/tebyannews/mosquesnews/2010/7/5/129527.html

  برو به انجمن
  انجمن فعال در هفته گذشته
  مدیر فعال در هفته گذشته
  آخرین مطالب
  • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
   آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
  • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
   جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
  • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
   خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
  • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
   پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
  • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
   اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
  • وبگردی