انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 3300)
جمعه 23/9/1386 - 1:49 -0 تشکر 19208
طالع بینی اصفهان

پژوهشگران معتقدند که در جهان باستان هنگامی که شهری دیواره محافظش تکمیل می شد ، هر زمان که آخرین دروازه برآن نصب می گردید و در واقع امنیت شهر تضمین می شد ، مقارن با هر ماهی از سال که بود آن ماه را به عنوان زایچه آن شهر قلمداد می نمودند. لذا این خود مبین میزان اهمیت امنیت در جهان باستان بوده که تامین امنیت یک مکان معادل با زایش و تولد دوباره آن به شمار می رفته است. در جایی از تاریخ، « اصفهان » با طالع « آذر» زاده شد ...

تصویر برج قوس ( آذر ماه ) به عنوان نگاره ای با مفاهیم متعالی عبارت است از صورت و نیم تنه ی مردی تیر انداز با تنه ی ببر و دم اژدها سر که دهان این اژدها به سوی تیر انداز گشوده شده است و حلقوم او آماج تیری است که از کمان تیر انداز خارج می شود . برخی این تصویر را به نمادی از مبارزه انسان با نفس خویش تعبیر کرده اند و برخی نیز آن را به احداث باروی امنیتی اصفهان و مبارزه با دشمن خارجی منسوب می دانند.

هندوها در طالع برج قوس دیده اند که متولد آذرماه دختری است که با ذهن خلاق و ظاهر بی شیله پیله ای كه دارد، هیچ گاه عقب نمی ماند!

و اصفهان مهربان من که بر شالوده ی خلاقیت بنا شده و با همه ی بزرگیش باز هم بی شیله پیله مانده  است، هرگز عقب نیفتاده و نمی افتد!

زاینده شهر اصفهان من می خواهد که او را به خاطر خودش و نه برای کمند زاینده رودش و یا آسمان همیشه نیلگونش دوست بدارید!

او معمولاً به اندازه ی پسر متولد این برج آزاد و بی قید نیست. اما گاهگاه می خواهد فرار كند و برود.

اصفهان من اغلب به اندازه ی دیگر شهرهای هم پایه اش آزاد و بی قید نیست. اما گهگاه می خواهد فرار کند و برود ... افسوس که مثل من، طالعش آذر است!

او نه تنها مادری پیر و امل نخواهد بود بلكه بچه ها را تشویق می كند كه خودشان باشند. او آنقدر صادق است كه همیشه واقعیت را به بچه ها می گوید. مهمترین بخش پیشرفت فرزندانش، هوش آنهاست. فرزندان او آنقدر تیزهوش هستند كه از تك تك سلولهای خاكستری مغزشان استفاده می كنند.

کهن دیار اصفهان من که از پس سال ها آزمون و ابتلا و فراز و فرود، هماره سربلند بیرون آمده، هرگز چهره ی سالخوردگی بر خود نمی گیرد و همواره بچه هایش را تشویق می کند که خودشان باشند! از این روست که فرزندان او در حقیقت جویی و کمال طلبی و هنرپروری شهره ی خاص و عامند!

او فمینیست است و اگر بخواهید با او همیشه از چیزهای پیش پا افتاده صحبت كنید شعله های خلق آتشی خود را نشان می دهد. به نظر خودش، او حقوقی خاص خود دارد.

ظرافت و لطافت دوویژگی جدایی ناپذیر از اصفهان در تمامی ادوار تاریخی است ... و مگر نه آنکه ما – وارثان نورسیده ی نصف جهان- گاه طرح های پیش پا افتاده و نقش های ناهمگون با روح و روان این زیبای کهن را به او تحمیل کرده و حقوق مسلم او را نقض می نمائیم؟!

اما او باز هم صبر می کند و صبر می کند و صبر می کند!

متولد برج آذراز صحبت درباره ی عقایدش نمی ترسد.

اصفهان من از صحبت درباره ی عقایدش نمی ترسد؛ بلکه هر آن جان جهان مخاطب مینای نقش جهان است ... اما کجاست دیگر گوش شنوایی که طنین دلنواز دردانه مان را از حنجره ی مخملین مسجد شیخ لطف الله و از گلوگاه مناره ی ساربان بشنود؟!

برای تغذیه ی ذهنش باید تمركز داشته باشد، در غیر اینصورت دمغ و پكر می شود چرا که محدودیت برای كلیه متولدین این برج مضر است.

نفس اصفهان من در رویش آسمان خراش ها و از ریشه دوانی آلودگی ها در آب و خاک و هوایش تنگ شده است ... محدودیت برای متولدین آذر مضر است! ... اصفهانم را دمغ و پکر نمی خواهم!

باید قدر دانی ویژه داشته باشم از دوست خوبم شقایق صحرایی عزیز که این مطالب رو در اختیار بنده قرار دادند.

با تشکر:

جانشین مدیر انجمن نصف جهان

!!!!!!!!!!!!!تبيان !!!!!!!!!!!!

يعني جايي كه امضايت هم ويرايش مي شود

جمعه 23/9/1386 - 2:28 - 0 تشکر 19217

سلام به دوست عزیزم. ممنون نیلوفر آبیجان

در مورد نماد اصفهان , واقعا ازت ممنونم که رازش رو واسه من گفتی. تاسف داره که تا حالا نمی دونستم دلیل این نماد چیه. تندیسش یا مجسمه اش را در کنار پل بزرگمهر و حتی در نزدیکی جایگاه سیاستمداران شهر اصفهان در کنار برج ساعت شهرداری دیده بودم ولی از چه این نماد مخصوص اصفهان است را نمی دانستم.

در مورد دختر آذری هم مطالبت زیبا بود.

هر سلام خداحافظي اي هم دارد.

 

جمعه 23/9/1386 - 12:22 - 0 تشکر 19229

Je suis un etre de dialogue et non point d'affirmation

من گفتگو می کنم ، نه تأیید !  

 

جمعه 23/9/1386 - 12:38 - 0 تشکر 19230

In the name of God

Esfahan is believed to have been born under the Sagittarius stars, and two symmetrical figures of the Archer adorn the Qeysariyeh Portal of the bazaar.

پیشینیان باور دارند که اصفهان تحت طالع برج قوس زاده شده است و دو نگاره ی هیئت فلکی کماندار بر کاشی های سردر بازار قیصریه مبین این اعتقاد اشت.

Je suis un etre de dialogue et non point d'affirmation

من گفتگو می کنم ، نه تأیید !  

 

جمعه 23/9/1386 - 12:38 - 0 تشکر 19231

با یاد دوست

طالع سعد سپاهان آذر است شاخص نقشش ، سرای قیصر است

شاردن گردشگر نامور فرانسوی که در اواخر حکومت شاه عباس دوم و حکومت شاه سلیمان صفوی از اصفهان دیدن کرده در سفرنامه اش آن جا که در باره قلعه تبرک از آثار دوره دیلمی اصفهان سخن می گوید ، می نویسد:

سر در قلعه طبرک به یکی از صور فلکی منطقه البروج که اصفهان به طالع آن بنا گردیده منقوش است.

تصویر برج قوس ( آذر ماه ) به عنوان نگاره ای با مفاهیم متعالی عبارت است از صورت و نیم تنه مردی تیر انداز با تنه ببر و دم اژدها سر که دهان این اژدها به سوی تیر انداز گشوده شده است و حلقوم او آماج تیری است که از کمان تیر انداز خارج می شود . برخی این تصویر را به نمادی از مبارزه انسان با نفس خویش تعبیر کرده اند و برخی نیز آن را به احداث باروی امنیتی اصفهان و مبارزه با دشمن خارجی منسوب می دانند. پژوهشگران معتقدند که در جهان باستان هنگامی که شهری دیواره محافظش تکمیل می شد ، هر زمان که آخرین دروازه برآن نصب می گردید و در واقع امنیت شهر تضمین می شد ، مقارن با هر ماهی از سال که بود آن ماه را به عنوان زایچه آن شهر قلمداد می نمودند. لذا این خود مبین میزان اهمیت امنیت در جهان باستان بوده که تامین امنیت یک مکان معادل با زایش و تولد دوباره آن به شمار می رفته است.

Je suis un etre de dialogue et non point d'affirmation

من گفتگو می کنم ، نه تأیید !  

 

شنبه 24/9/1386 - 9:9 - 0 تشکر 19296

ممنون بچه ها.مطلب جالبی بود دستتون درد نکنه.

یا علی

 • من کوير تشنه کامم
 • مهلتم ده تا بيايم
 • جرعه يي ده تا بنوشم
 • آري آري من کويرم
 • اي خداي مهربانم
 • مهلتي ده تا بجوشم
 • از دل همچون کويرم
 • شنبه 24/9/1386 - 9:24 - 0 تشکر 19297

  سلام دوستان عالی بود ممنون

  يکشنبه 25/9/1386 - 1:37 - 0 تشکر 19418

  همچنین اصفهان شناس نامدار معاصر دکتر لطف اله هنرفر نیز در کتاب خود ( آشنایی با شهر تاریخی اصفهان ) و می نویسد :

  تصویر این صورت فلکی که زایچه اصفهان است در سر بازاری با آن عظمت ، داستانی زیبا و دل انگیز است و این نقش تاریخی می تواند همواره نشانه مخصوص شناسایی این شهر افسانه ای دنیا باشد.

  Je suis un etre de dialogue et non point d'affirmation

  من گفتگو می کنم ، نه تأیید !  

   

  يکشنبه 25/9/1386 - 1:40 - 0 تشکر 19421

  شاعر اصفهانی ، کمال الدین اسماعیل معروف به خلاق المعانی ( وفات ۶۳۵ ق( نیز در سروده ای به اتابک سعد زنگی درباره زایچه اصفهان گفته است :

  تا بر و موکب منصور تو را رهگذر است همه سرمه است همه خاک سپاهان یک سر

  برج قوس است سپاهان را طالع در اصل زیبد ار مشتری اش آمد سعد اکبر

  Je suis un etre de dialogue et non point d'affirmation

  من گفتگو می کنم ، نه تأیید !  

   

  شنبه 17/2/1390 - 12:51 - 0 تشکر 315583

  چه جالب.
  این پست را گذاشتم تا این مطالب نیز از پس ماهها بایگانی درآیند

  هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

  حافظ عليه الرحمه

  امضا: نيري

  يکشنبه 18/2/1390 - 12:48 - 0 تشکر 315929

  ممنون جناب نیری.

   

  .....................................................................................................

  روزی تو خواهی آمد از کوچه های باران 

  تا از دلم بشویی غم های روزگاران

  http://img.tebyan.net/Big/1388/11/36222359111523534249227329396975323285.jpg

  برو به انجمن
  انجمن فعال در هفته گذشته
  مدیر فعال در هفته گذشته
  آخرین مطالب
  • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
   آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
  • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
   جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
  • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
   خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
  • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
   پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
  • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
   اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.