انجمن ها > انجمن کامپیوتر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
کامپیوتر (بازدید: 430)
يکشنبه 8/1/1389 - 18:15 -0 تشکر 191961
کامپیوتری در دل یک سلول زنده

پیش از این، دانشمندان با ترانزیستورهای ده نانومتری و گنجاندن سلول‌ها در مدارهای الکتریکی، شروع به دگرگون کردن چهره زیست‌شناسی و الکترونیک کرده بودند. اما حالا آنها قصد دارند در جهتی متفاوت حرکت کنند: آنها قصد دارند اجزای الکتریکی نانو را در داخل سلول‌ها بگنجانند.
در زیست‌شناسی، مطالعه سلول‌های به صورت تک تک، اهمیت زیادی دارد. بسیاری از فرایندهای زیستی در سطح سلول رخ می‌دهند و این فرایندها از سلولی به سلول دیگر متفاوت هستند. ابداع ابزارهایی در حد میکرو و نانو که کوچک‌تر از سلول‌ها باشند، به شناخت ما از ماشین سلولی در سطح سلول کمک می‌کند.
یک سلول بدن انسان، به طور متوسط ۱۰ میکرومتر مربع اندازه دارد. پس می‌توان صدها ترانزیستور بسیار کوچک را در یک سلول گنجاند. اگر روند مینیتاتورسازی با سرعت کنونی، ادامه یابد، در سال ۲۰۱۰ می‌توان حدود ۲۵۰۰ ترانزیستور را در وسعتی به اندازه یک سلول جای دارد که معادل ترانزیستورهایی است که در یک کامپیوتر خانگی نسل اول در وسعت مشابهی می‌توانستیم جای دهیم.
در این نمودار می‌بیند که با گذشت سال‌ها، ترانزیستورهای کوچک و کوچک‌تر شده‌اند، در حالی که در سال ۲۰۰۰، می توانستیم تنها چند ده ترانزیستور را در وسعتی به اندازه یک سلول جای دهیم، امروز می‌توانیم چند صد ترانزیستور را در این مساحت کوچک، بگنجانیم:دانشمندان ثابت کرده‌اند که در حال حاضر توانایی تولید تراشه‌های سیلیکونی، کوچک‌تر از سلول‌ها و سپس جایگذاری آنها در داخل سلول‌ها را دارند. این تراشه‌ها را می‌توان با لیپوفکشن، فاگوسیتوز و تزریق میکرو، داخل سلول‌ها کرد.
برای اثبات ممکن بودن چنین چیزی یک تیم اسپانیایی از دانشمندان، تراشه‌هایی با ابعاد یک و نیم تا سه نانومتر با ضخامت نیم نانومتر را در سلول‌‌های Dictyostelium discoideum و سلول‌های هلای انسان HeLa، جا دادند. ۹۰ درصد سلول‌ها بعد از ۷ روز زنده ماندند.
منبع: Nanowerk

1pezeshk.com

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
سه شنبه 10/1/1389 - 2:3 - 0 تشکر 192073

واقعا علم داره به کجامی ره؟!!

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی