تجارت و بازرگاني (بازدید: 2555)
سه شنبه 20/9/1386 - 1:43 -0 تشکر 19055
بازار مشترك اسلامي

با سلام

دوستان عزيز نظر شما در مورد تشكيل يك بازار مشترك بين امتهاي اسلامي چيست؟ چگونه اين امر ممكن است؟ و چه فايده اي دارد؟

وقتی میان نفس و هوس جنگ می شود

قلبم به چشم هم زدنی سنگ می شود

آقا ببخش گر که دلم گرم زندگی است

کمتر دلم برای شما تنگ می شود

پنج شنبه 20/10/1386 - 23:48 - 0 تشکر 23472

سلام

امان از این همه بحث بی پاسخ ؟!

وقتی میان نفس و هوس جنگ می شود

قلبم به چشم هم زدنی سنگ می شود

آقا ببخش گر که دلم گرم زندگی است

کمتر دلم برای شما تنگ می شود

سه شنبه 25/10/1386 - 14:14 - 0 تشکر 24537

سلام دوست عزیز روح زنگار زده

بازار مشترک اسلامی بحثی است که در سطح کلان مدیریتی کشورهای اسلامی هم اکنون مطرح است.

اهدافی که ا ز راه اندازی چنین بازاری می توان مدنظر داشت عبارتند از:

 • - ایجاد بازاری برای گردش مالی بیشتر در بین کشورهای اسلامی

 • - ایجاد واحد پولی خاص بین کشورهای اسلامی(مثل یورو در اروپا)

 • - ایجاد بازاری با توجه به مسائل شرعی(فروش درست،کالاهای حلال و...)

 • - عدم تزریق پول کشورهای اسلامی به اقتصادهای غربی

 • - عدم تبدیل پول های کشورهای اسلامی به دلار و ایجاد ارزش افزوده در بین خود کشورهای اسلامی

آن چیزی که در گفته های دولتمردان گذشته و حال ، برای راه اندازی چنین بازاری به گوش میرسه اینه که بیشتر میخوان با راه اندازی چنین بازاری ، استقلال مالی کشورهای اسلامی رو مطرح کنن که این امر به دو دلیل غیر ممکنه:

 •  اگر چه یک میلیارد جمعیت مسلمان در جهان است که معادل حدود یک ششم جمعیت جهان است اما باید مد نظر داشت ارزش مالی گردش پولی در این جمعیت کمتر از 3درصد کل گردش پولی جهان است.

 •  در میان کشورهای اسلامی نیز هنوز یک رویه ثابت و مقبول همه در امور ایجاد نشده که بشه مطابق با اون برنامه ریزی کرد لذا اختلافات کشورهای اسلامی در سیاست و حتی در نوع برداشت از اقتصاد اسلامی باعث میشه این رویه خیلی زود به بن بست برسه .

بعنوان مثال اوراق مشتقه یا صکوک هم اکنون در کشورهای مسلمان دیگه درحال اجرا هستد درحالیکه در ایران چنین چیزی فعلا انجام نشده و از نظر مراجع برخی از آنها غیرممکن است.

راه حل در اینجا به نظر بنده ، با توجه به تمام مسائلی که اشاره کردم :

عدم راه اندازی چنین بازاری بعنوان یک استراتژی و در مقابل ایجاد استراتژی های خردتر از قبیل نشان حلال (که اخیراً صورت گرفت) ، توسعه بازارهای مالی اسلامی در کشورهای غربی و ... است.

خوشحال می شوم در این مورد و چنین مواردی بازهم درخدمت تان باشم.

سید حمید هاشمی

يکشنبه 4/1/1387 - 12:6 - 0 تشکر 34578

سلام موضوع جالبیه من دارم برای پایان نامه روی این زمینه تا حدودی كار می كنم البته در بخش كشاورزی ان. به نظرم باید كار شود صرفا دین یكی از شاخص های همگرایی است كه می تواند منجر به یكپارچگی باشد ولی بهتر است مثل اتحادیه اروپا از چند كشور شروع شود و سپس گسترش داده شود. و كشورها برای عضویت دارای یك شرایط خاص باشند. چه بسا همگرایی بر اساس بعضی شاخص های دیگر بهتر عمل كند برای كشورهای اسلامی . یا می توان علاوه بر دین شاخص های همگرایی دیگری را در بین كشورهای اسلامی مد نظر قرار دهیم برای همگرایی و ایجاد بازار مشترك..........................

فرماه

سه شنبه 20/1/1387 - 15:8 - 0 تشکر 36096

بحث بازار مشترک اسلامی یکی از فواید مهمی که دارد این است که موافقت یا مخالفت همه مسلمانان در برابر یک مسئله مهم جهانی بسادگی قابل انجام است.

اگر در سال1386 به انسجام اسلامی می رسیدیم، اقلا شاید مثلا در برابر اقدامات ضد دینی که در برخی کشورها براحتی انجام می شود می توانستیم منسجم تر برخورد کنیم و در صورتی که بازار مشترک اسلامی داشتیم می توانستیم بطور کلی مقدار قابل توجهی ضربه به اقتصاد کشورهای توهین کننده با قطع واردات از آن ها و قطع صادرات کالاهای حیاتی نظیر انرژی به آن ها، وارد نماییم

سید حمید هاشمی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.