انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 502)
سه شنبه 25/12/1388 - 18:0 -0 تشکر 190320
هنر شعر بیضاء

شعربیضاء: در حدیث نبوی است كه فرمود : الشعراءُ اُمراء الكلام یعنی اینــك شاعران فرمانروایان ملك سخن هستند .بیضاء آن صاحب نبــوغی اسـت كه در ملك سخنوری فرمانروای زبردست واستادی بی نطیر است .وی در غزل سرائـیتبحر خاصی داشت وبیشتر اشعار وی را غزلیات تشكیل می دهد از غزلیات او:ای سلسله مودستی برطره پر خـــم زن        یك سلسله موبگشاصد سلسله برهم زن خواهی كه شود كشته ازهــرطرفی فوجی     جانان صف مژگان را یك مرتبه بر هم زن دعوی انا الهی بشنو ز شجر بیــــــضاء      كوس لمن المـكی بر چــرخ معظــم زن  شیرنی مضامین وتازه گی گفتار واستفاده بدیع از فنون ادبی, طراوت وحــلاوت خاصی به غزلهای عارف طریق الی الله داده به طوری كه بدیهه سرائی اوزبــان زد خاص وعام است .این توفیق میرزا را می توان در تـوسل ومـدح ائـمه (ع) جستجوكرد وی ارادت خاصی به اهل بیت نبوی علیه السلام داشته است .بیضاء ارادتی هم به حافظ وسعدی داشته برخی ازغزلیات وقطعات شیخ اجل را پاسخ داده نه همه آدمیند آنچه تورا در نظر است            ای بسا دیو به معنی كه بصورت بشر است در جواب این شعر سعدی شیرین سخن :هركسی رانتوان گفت كه صاحب نظر است     عشقبــازی دگـر و نفس پرستی دگر استحسن سلیقه ومناعت طبع میرزا رامی توان در مناظرات وی با شاعران هم عصر او نـیز بـه وضوح دید. سخن ازشعرناب میرزا یدطولی می خواهد ودستی پر از علم وادب فارسی در هركدام از قالب های شعری كه متصور می شویم به نوعی با اندیشه ی نوپردازعالم شعروادب برمی خوریم كه بیان گرعمق دریافتومعرفت این شاعرگمنام است . اشعاری به لری وتركی هم سروده ولی آنچه بیش از پیش دلها ارمی آزارد نبود دیوان اصلی این عزیز است .

بیضاء سخنت چو آفتاب است                            براهل ادب طلای ناب است            

مقاله: منصور مقدم

يکشنبه 16/8/1389 - 9:24 - 0 تشکر 248475تشکر دوست عزیز
خوب بود

مست نگاه تو ام 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی