• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 8683)
يکشنبه 18/9/1386 - 19:42 -0 تشکر 19005
**سجده شکر**

 

سلام

باتوجه به فضیلتی که سجده شکر داره گفتم خوبه یه تاپیک در مورد فضیلتهای سجده شکر بزنیم تا هم بیشتر با فضائل سجده شکر آشنا بشیم و دیگر اینکه انشاءالله سعی کنیم این سجده را بیشتر بجا بیاریم.

 

علماء شیعه میگویند که سجده شکر بهترین سنت است در وقت برخوردار شدن از نعمتها و یا دفع بلایا  و بهترین افراد بجا می آورند این سجده را بعد از نماز برای شکر توفیق اداء نماز.

 

از امام رضا (ع) منقول است که سجده بعد از نماز واجب، شکر خدا است بر آنکه توفیق داده بنده ی خود را بر آنکه ادا کرده واجب او را، و کمتر آنچه در این سجده گویند آنست که سه مرتبه بگوید شُکرًا لله .

 

کیفیت سجده شکر

 

این سجده بهر نحو که واقع شود بعمل می آید.

 

احوط این است که بر زمین باشد و بتوان مانند سجده نماز بر هفت عضو سجده کند و پیشانی را بر چیزی بگذارد که در نماز بر آن می گذارد.

 

افضل آنست که بر خلاف سجده نماز دستها را بر زمین بخواباند و شکم را بر زمین رساند.

 

و سنت است که اول پیشانی را بر زمین گذارد و سپس طرف راست صورت و بعد سمت چپ صورت را، و باز پیشانی را بر زمین گذارد و به این سبب دو سجده شکر بجا آورده.

 

امیدوارم که مفید واقع بشه.

شما هم هر حدیث یا مطلبی راجع به سجده شکر میدونید برای ما ثبت کنید.

 

موفق باشید

 

التماس دعا

دوشنبه 19/9/1386 - 20:9 - 0 تشکر 19021

به نام خدا

سلام

مطلب مفیدی بود ازتون ممنونم

دوشنبه 19/9/1386 - 20:39 - 0 تشکر 19027

سلام

در روایات است که امام سجّاد (ع) در پايان هر نماز به شكرانه انجام آن سجده شكر مى‏كرد و هرگاه بلائى از او دور مى‏شد و يا ميان دو مسلمان را اصلاح مى‏كرد به شكرانه آن سجده مى‏كرد. آن حضرت سجده خود را به قدرى طول مى‏داد كه غرق در عرق مى‏شد.

التماس دعا

پنج شنبه 22/9/1386 - 16:55 - 0 تشکر 19154

به نام خدا
سلام
قال مولانا الامام المهدي-عجل الله تعالي فرجه الشريف- :
(سَجْدَةُ الشُّكْرِ مِنْ أَلْزَمِ السُّنَنِ وَأَوْجَبِها ... فَإِنَّ فَضْلَ الدُّعاءِ وَالتَّسْبيحِ بَعْدَ الْفَرائِضِ عَلَى الدُّعاءِ بِعَقيبِ النَّوافِلِ، كَفَضْلِ الْفَرائِضِ عَلَى النَّوافِلِ، وَالسَّجْدَةُ دُعاءٌ وَتَسْبيحٌ)
سجده ى شكر، از لازم ترين و واجب ترين مستحبات الهى است ... همانا، فضيلت دعا و تسبيح پس از واجبات بر دعاى بعد از نوافل، همانند فضيلت واجبات بر نوافل است. سجده، دعا و تسبيح است.
                                   بحارالأنوار، ج53، ص161، ح3

 

الهی به حق فاطمه ،عجل لفرج مولانا صاحب الزمان

پنج شنبه 22/9/1386 - 18:23 - 0 تشکر 19169

هو المعشوق

دلخوش عشق شما نیستم ای اهل زمین به خدا معشوقه من بالایی است.

سلام

با تشکر از نگارینای عزیز

*****************************

قال مولانا الامام المهدي-عجل الله تعالي فرجه الشريف-:
سَجْدَةُ الشُّكْرِ مِنْ أَلْزَمِ السُّنَنِ وَأَوْجَبِها... فَإِنَّ فَضْلَ الدُّعاءِ وَالتَّسْبيحِ بَعْدَ الْفَرائِضِ عَلَى الدُّعاءِ بِعَقيب النَّوافِلِ، كَفَضْلِ الْفَرائِضِ عَلَى النَّوافِلِ، وَالسَّجْدَةُ دُعاءٌ وَتَسْبيحٌ.
سجده ى شكر، از لازم ترين و واجب ترين مستحبات الهى است... همانا، فضيلت دعا و تسبيح پس از واجبات بر دعاى بعد از نوافل، همانند فضيلت واجبات بر نوافل است. سجده، دعا و تسبيح است.

**یا علی از تو مدد**

بگذار سرنوشت هر راهي که ميخواهد برود،راه ه من جداست
بگذار اين ابرها تا ميتوانند ببارند.... چتر من خداست
 

----------------------------------------------------------------
مسئول انجمن خانواده و صندلي داغ
 
جمعه 23/9/1386 - 0:8 - 0 تشکر 19195

سلام

ممنون از توجه دوستان عزیز.

امام صادق (ع) فرمود:

سجده شكر بعد از نماز، دليل كامل شدن نماز و رضاي خدا و اعجاب و خوش آمدن فرشتگان است. خداوند بارها از آنان مي پرسد، پاداش اين بنده شاكر چيست ؟ مي گويند: رحمت تو، بهشت تو، حل ّمشكل او، و هر خيري را كه فرشتگان مي گويند، جوابي نمي شنوند، به خدا عرضه مي دارند: ما نمي دانيم پاداش اين سجده چيست؟

خداوند مي فرمايد:


همچنانكه او از من تشكر كرد، من هم از او تشكر مي كنم ، و با اين جمله به فرشتگان مي فهماند كه رضا و سپاس الهي از او، بالاتر از بهشت و رحمت و حل ّ مشكلات است .

« وسائل،ج 4 ص 1071، »«وافى،ج 2 ص 123»

التماس دعا

جمعه 23/9/1386 - 1:43 - 0 تشکر 19207

سلام دوست گرامی

مطلب بسیار آموزنده و کاملی بود، والبته قابل تامل از این جهت که ؛ درآسمان گروهی فرشته هستند که بسرعت کار می کنند و نامه ها و حاجات و خواسته های مردم را از زمین برای خدا می برند و سرشان هم خیلی شلوغ است؛ گروهی دیگر که تقریبا به همان اندازه سرشان شلوغ است، نامه هایی را که خدا پاسخ داده وبه عبارتی حاجات و نیازهایی را که از بنده ای برآورده ساخته را دوباره به زمین بر میگردانند. واما فرشته ای هم مسئول دریافت پاسخ نامه های خداست از جانب بندگان؛ این فرشته برخلاف دیگر فرشته ها اصلا سرش شلوغ نیست و اکثرا در گوشه ای نشسته و گاه گاهی نامه ای را دریافت میکند، وقتی از او پرسیده شد که چرا بیکاری گفت کمتر بنده ای جواب نامه های خدا را میدهد. از او باز پرسیده شد که بندگان چگونه می توانند جواب نامه خدا را بدهند؟، گفت، تنها با گفتن «شکر».

...

در حقیقت به این خاطر مزاحم شدم تا به اطلاع شما و تمام دوستان خواننده این متن برسونم که من مبحث قرآن قرن21 را تمام کردهام و از شما میخوام که لطف کنید و از این بحث دیدن کنید و نظرتون رو بنویسید.ممنون

یاحق

مجتبی

در نگاه آنانکه پرواز را نمی فهمند،                                                                        
هرچه اوج بگیری، کوچکتر می شوی...                                         
جمعه 23/9/1386 - 23:14 - 0 تشکر 19266

به نام خدا
 سلام
سپاس نعمت‏هاى حقتعالى،نشان معرفت و ادب و بندگى است.درآيات و روايات،به مسئله شكرگزارى از نعمت‏ها،بسيار سفارش شده واينكه ياد نعمت‏ها،محبت انسان را به خدا زياد مى‏كند و نعمتهاى الهى‏را مستدام و افزون مى‏گرداند. لئن شكرتم لازيدنكم (ابراهيم،آيه 5)
گرچه شكر نعمت‏ها،از توان و طاقت‏بشر بيرون است،ولى انسان‏بايد به هر قدر كه مى‏تواند، سپاسگزارى احسان و نعمت و نيكى پروردگارباشد.يكى از شكلهاى شكر،سجده بر خاك كردن و پيشانى بر خاك‏نهادن در برابر خداوند و شكر گفتن اوست.
و «سجده شكر»يكى از تعقيبات نماز به حساب آمده است.

 

الهی به حق فاطمه ،عجل لفرج مولانا صاحب الزمان

شنبه 24/9/1386 - 13:15 - 0 تشکر 19347

سلام

در سجده شكر،سه مرتبه‏«شكرا لله‏»كافى است،ولى در حديث‏است : اگر انسان به طول يك نفس،«يا رب،يا رب‏»بگويد: خداوند به او خطاب مى‏فرمايد:«لبيك!ما حاجتك؟»حاجت تو چيست تا انجام‏دهم؟

وسائل،ج 4 ص 1071

التماس دعا

پنج شنبه 29/9/1386 - 10:35 - 0 تشکر 19956

به نام خدا

سلام

عيد قربان مبارك

فضيلت سجده شكر

بايد كه آخر چيزى كه بعد از نماز به عمل آورى دو سجده شكر بوده باشد، چه روايت كرده است رئيس المحدثين در كتاب من لا يحضره الفقيه از امام بحق ناطق ابى عبد الله جعفربن محمد الصادق (عليه السلام ) كه آن حضرت فرموده اند:

سجدة الشكر واجبة على كل مسلم ، تتم بها صلاتك ، و ترضى بها ربك ، و تعجب الملائكة منك ، و ان العبد اذا صلى ثم سجد سجدة الشكر فتح الرب الحجاب بين العبد و بين الملائكة فيقول : يا ملائكتى انظروا الى عبدى ادى فرضى ، و اتم عهدى ثم سجدلى شكرا على ما انعمت به عليه ، ملائكتى ما ذا له ؟

فتقول الملائكة : يا ربنا رحمتك . ثم يقول الرب تعالى : ثم ماذا؟ فتقول الملائكة : يا ربنا جنتك . فيقول الرب تعالى : ثم ماذا؟ فتقول الملائكة يا ربنا كفاية مهمه . فيقول الرب : ثم ماذا؟ فلايبقى شى ء من الخير الا قالته الملائكة . فيقول الله تعالى : يا ملائكتى ثم ماذا؟ فتقول الملائكة : يا ربنا لاعلم لنا. فيقول الله تعالى : لا شكرنه كما شكرنى ، و اقبل اليه بفضلى ، و اريه رحمتى .

خلاصه كلام معجز نظام امام (عليه السلام ) آنكه : سجده شكر واجبست بر همه كس ، نماز به آن تمام مى شود، و حضرت عزت به سبب آن راضى مى گردد، و ملائكة آنكس را دوست مى دارند. بدرستى كه هرگاه بنده مؤ من نماز گزارد و بعد از آن سر به سجده نهد، پس حق سبحانه درهاى آسمان را گشاده كند، و حجاب از ميان بنده و ملائكة بردارد، و خطاب به ايشان كرده بگويد: يا ملائكتى انظروا الى عبدى ، يعنى :اى ملائكة من نظر كنيد به بنده من كه اداى واجبى خود كرده است ، و از عهده عهدى كه با او كرده بودم بر آمده ، و بعد از آن مرا سجده كرده به شكرانه نعمتى كه من به او ارزانى داشته ام ، بگوئيد اى ملائكة من كه چه چيز او را بايد؟

پس ملائكة بگويند: اى پروردگار ما او را رحمت تو بايد. بعد از آن حضرت عزت گويد كه : ديگر چه بايد؟ ملائكه گويند: جنت تو او را شايد. پس حضرت عزت بگويد: و ديگر چه بايد؟ ملائكه گويند: خداوند گارا كفايت مهم او. پس حضرت عزت بگويد: ديگر چه بايد، تا آنكه چيزى نماند از خير و خوبى مگر كه ملائكه گويند فلان چيز او را شايد، تا آنكه ملائكه عاجز آمده گويند كه : پروردگارا ديگر ما را علم به آن حاصل نيست چه بگوئيم .

پس حضرت عزت - عمت عطياته - گويد: هر آينه شكر گويم بنده خود را چنانچه مرا شكر گفت : و به فضل و رحمت خود اقبال كنم به سوى او و متوجه او شده ، بنمايم رحمت خود را بدو. كنايه از آنكه رحمت خود را شامل و كافل حال او كنم .

منبع: كتاب مفتاح الفلاح شيخ بهايى رحمة الله عليه

 

الهی به حق فاطمه ،عجل لفرج مولانا صاحب الزمان

شنبه 8/10/1386 - 3:58 - 0 تشکر 21065

به نام تنها دلیل زندگی
سجده شکر یعنی در اوج بلندی حقیقت خود را فراموش نکردن و خود را گم نکردن و دوری از غرور در هنگام انجام عمل خیر

چرا که علی(ع) در کلامی سرشار از حکمت و معرفت می فرماید:
گناهی که تو را پشیمان سازد،بهتر از کار نیکی است که تو را به خودپسندی وادارد.

التماس دعا

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.