انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 5339)
يکشنبه 18/9/1386 - 16:22 -0 تشکر 19000
همه چیز در باره امام مجتبی(ع)

سلام

آقا امام مجتبی(ع) چقدر مظلومه .اون از زمان خودش که دوست ودشمن ضربه خورد واین هم از حالا که در دریای نور مدینه قبرش بی چراغه.لازم دونستم در این انجمن بخشی رو مختص امام حسن(ع)در نظر بگیرم.دوستان عزیز کمک کنند هر چه راجع به امام حسن می دونند یا پیدا می کنند از قبیل شعر،حدیث از خودامام ،حدیث راجع به امام ازدیگران،مطلب کوتاه نثر و...اینجا ثبت کنند انشاءا...مادرش حضرت زهرا (س) صله خوبی به همه عزیزا عطا کنه.

رسول خدا (ص)فرموده اند:

خدایا من حسن را دوست دارم تو نیز دوستش بدار،ودوستداران او را هم دوست بدار .        میزان الحکمه

                          این نیز بگذرد.....
دوشنبه 19/9/1386 - 20:38 - 0 تشکر 19025

سلام

ایده زیبا و کار قشنگیه.

امام حسن مجتبی واقعا مظلومه.

اجرتون با امام حسن مجتبی و مادبزرگواشون حضرت فاطمه زهرا(س).

امام حسن مجتبی (ع) فرمودند:

هلاک الناس فی ثلاث الکبر و الحص و الحسد.

نابودی انسان در سه چیز است: 1- تکبر 2- حرص 3- حسد

«کشف الغمةج 1،ص571»

التماس دعا

پنج شنبه 22/9/1386 - 18:41 - 0 تشکر 19177

بسم رب الحسن

**************

هو المعشوق

دلخوش عشق شما نیستم ای اهل زمین به خدا معشوقه من بالایی است.

سلام

تشکر از برزخ عزیز

*****************************

امام حسن مجتبی(ع)امامی که شكافنده دانش ها،جامع علم و منبع دانش و مشهور به فضيلت و بينش است و درجه علم و دانشش بالاتر از فهم بشري، امام پايداري و تلخي چشيده اي  از حماسه عاشورا كه پيمانش با خدا غير قابل ترديد و فضيلت و كمالش غير قابل انكار است. امام علم كه چشمه‌هاي جوشان دانش و فنون و حكمت از انديشه هاي اين نابغه دين مي جوشيد و مي‌تراويد و اوراق زندگي اش سراسر سرشار از احاديث روايت‌‌ها و كلمات قصار و نصيحت هاست.

امام در نگاه پیامبر(ص)

امام حسن مجتبی کوچک بود که پیامبر از او به عظمت و بزرگی یاد میکرد.به یقین این برخوردهای محبت آمیز که هیچ گاه در زمان خاص یا در محدوده خاصی ابراز نمیشد نشان دهنده این بود که آن حضرت میخواست نقاب از چهره امام حسن(ع) کنار زده و شخصیت والای او را بیش از پیش به مسلمانان معرفی نماید.

**یا علی از تو مدد**

بگذار سرنوشت هر راهي که ميخواهد برود،راه ه من جداست
بگذار اين ابرها تا ميتوانند ببارند.... چتر من خداست
 

----------------------------------------------------------------
مسئول انجمن خانواده و صندلي داغ
 
پنج شنبه 22/9/1386 - 19:9 - 0 تشکر 19180

سلام

امام حسن مجتبی(ع) فرمودند:

لایغش العاقل من استنصحه.


خردمند به کسى که از او نصیحت مى خواهد، خیانت نمى کند.

               (تحف العقول ص ۱۶۶)

التماس دعا

جمعه 23/9/1386 - 18:50 - 0 تشکر 19248

به نام خدا
سلام
امام حسن (ع) : ان جار الله آمن محفوظ وعدوه خائف مخذول .
پناهنده به خدا آسوده و محفوظ است ،دشمنش ترسان و بي ياور .
تحف العقول ، ص 229

 

الهی به حق فاطمه ،عجل لفرج مولانا صاحب الزمان

شنبه 24/9/1386 - 10:44 - 0 تشکر 19319

سلام

از همه عزیزانی که در بحث شرکت کرده اند ونگذاشتند این بحث مظلوم واقع شود تشکر می کنم

امام سجاد (ع)فرمود:

حسن بن علی بن ابی طالب (ع)عابدترین وزاهدترین وبا فضیلت ترین مردم روز گار خود بود.هر گاه  حج می رفت پیاده وگاه با پای برهنه می رفت .هر گاه سخن از مرگ به میان می آمد می گریست،هر گاه سخن از قیامت ورستاخیز به میان می آمد می گریست،هر گاه از حاضر شدن در دادگاه عدل الهی سخن به میان می آمدچنان صیحه ای می زد که بر اثر آن از هوش می رفت هرگاه به نماز می ایستاد،بدنش در پیشگاه پروردگارش می لرزید،هر گاه سخن از بهشت ودوزخ به میان می آمد مانند مار گزیده به خود می پیچید وبهشت را از خدا مسئلت می کردواز آتش دوزخ به او پناه می برد.  میزان الحکمه

                          این نیز بگذرد.....
چهارشنبه 28/9/1386 - 9:37 - 0 تشکر 19844

به نام خدا

سلام

امام حسن (ع) :

احترسوا من الله بكثرة الذكر واخشوا الله بالتقوي وتقربوا الي الله بالطاعة فإنهقريب مجيب .

از خدا بر حذر باشيد با زيادي ياد او ، و از خدا بترسيد به وسيله تقوي ، و به خدا نزديك شويد با طاعت ، به درستي كه او نزديك است و پاسخگو .

تحف العقول ، ص 229

 

الهی به حق فاطمه ،عجل لفرج مولانا صاحب الزمان

پنج شنبه 29/9/1386 - 0:59 - 0 تشکر 19927

سلام

قالَ الامام الحسن(ع):

مَنْ أدامَ الاْخْتِلافَ إلَى الْمَسْجِدِ أصابَ إحْدى ثَمان: آيَةً مُحْكَمَةً، أَخاً مُسْتَفاداً، وَعِلْماً مُسْتَطْرَفاً، وَرَحْمَةً مُنْتَظِرَةً، وَكَلِمَةً تَدُلُّهُ عَلَى الْهُدى، اَوْ تَرُدُّهُ عَنْ الرَّدى، وَتَرْكَ الذُّنُوبِ حَياءً اَوْ خَشْيَةً.


امام حسن مجتبی (ع)فرمود:

هركس جايگاه ـ عبادات ـ خود را در مسجد قرار دهد يكى از هشت فايده شاملش مى گردد: برهان ونشانه اى ـ براى معرفت ـ، دوست و برادرى سودمند، دانش واطلاعاتى جامع، رحمت و محبّت عمومى، سخن و مطلبى كه او را هدايت گر باشد، ـ توفيق إجبارى ـ در ترك گناه به جهت شرم از مردم و يا به جهت ترس از عقاب.

                     تحف العقول: ص 235، س 7،

التماس دعا

جمعه 30/9/1386 - 0:26 - 0 تشکر 20054

سلام

يك بار پيامبر براى نماز به امامت ايستاده بود.
چون به سجده رفت‏مسلمانان نيز به سجده رفتند و ذكر "سُبْحانَ رَبِّى الْأَعْلى‏ وَبِحَمْدِهِ" را چندبار تكرار كردند و منتظر بودند تا پيامبر اكرم سر از سجده بردارد، امّاپيامبرصلى الله عليه وآله سجده‏اش را طول داد.
نمازگزاران از اين امر تعجّب كردند.
مگر چه اتفاقى افتاده است؟ اكثر آنان صداى پيامبر را كه در مسجد شكوه‏و ابهّت خاصّى ايجاد كرده بود، نمى‏شنيدند.
هر آينه گمانهاى ديگرى به‏خود راه مى‏دادند.
آنان منتظر ماندند تا اينكه پيامبر سر از سجده برداشت.
نماز پايان يافت در حالى كه مسلمانان مشتاق بودند علّت طولانى شدن‏سجده پيامبر خدا را از آن‏حضرت سؤال كنند.
چون در اين باره از پيامبرپرسش كردند، آن‏حضرت در پاسخ فرمود: حسن بر گردنم سوار شده بودومن دلم نيامد كه او را به اجبار پايين آورم، بنابر اين صبر كردم تا اوخود از گردنم پايين رود.

                          این نیز بگذرد.....
جمعه 26/11/1386 - 13:0 - 0 تشکر 30105

سلام

امام حسن در جنگ صفین چنان در صف مقدم ونزدیک دشمن می جنگید که امیر المومنین(ع)ترسید صدمه ای به او وارد شود لذا به یاران   خود فرمود:

از حسن مواظبت کنیدکه این چنین شتاب به خرج ندهد مبادا کشته شود ومرا ساقط کند،من به کشته شدن حسن وحسین بخل می ورزم مبادا با کشته شدن آنها نسل رسول الله قطع شود.

                                                              شرح ابن ابی الحدید

                          این نیز بگذرد.....
شنبه 27/11/1386 - 18:5 - 0 تشکر 30317

سلام

تواضع امام حسن(ع)   چنان بود که : روزی بر عده ای مستمند می گذشت ، آنها پاره های نان را بر زمین نهاده و خود روی  زمین نشسته بودند و می خوردند، چون حسن بن علی را دیدند گفتند: "ای پسر رسول خدا بیا با ما هم غذا شو". امام حسن (ع ) فورا از مرکب فرود آمد و گفت :" خدا متکبرین را دوست نمی دارد". و با آنان به غذا خوردن مشغول شد. آنگاه آنها را به میهمانی خود دعوت کرد، هم غذا به آنان داد و هم پوشاک . در جود و بخشش امام حسن (ع ) داستانها گفته اند. از جمله مدائنی روایت کرده که : حسن و حسین و عبدالله بن جعفر به راه حج می رفتند. توشه و تنخواه آنان گم شد. گرسنه و تشنه به خیمه ای رسیدند که پیر زنی در آن زندگی می کرد. از او آب طلبیدند. گفت این گوسفند را بدوشید وشیر آن را با آب بیامیزید و بیاشامید. چنین کردند. سپس از او غذا خواستند. گفت همین گوسفند را داریم بکشید و بخورید. یکی از آنان گوسفند را ذبح کرد و از گوشت آن مقداری بریان کرد و همه خوردند و سپس همانجا به خواب رفتند. هنگام رفتن به پیر زن گفتند: ما از قریشیم به حج می رویم . چون باز گشتیم نزد ما بیا با تو به نیکی رفتار خواهیم کرد. و رفتند. شوهر زن که آمد و از جریان خبر یافت ، گفت : وای بر تو گوسفند مرا برای مردمی ناشناس می کشی آنگاه می گویی از قریش بودند؟ روزگاری گذشت و کار بر پیر زن سخت شد، از آن محل کوچ کرد و به مدینه عبورش افتاد. حسن بن علی (ع ) او را دید و شناخت . پیش رفت و گفت : مرا می شناسی ؟ گفت نه . گفت : من همانم که در فلان روز مهمان تو شدم . و دستور داد تا هزار گوسفند و هزار دینار زر به او دادند. آن گاه او را نزد برادرش حسین بن علی فرستاد. آن حضرت نیز همان اندازه به او بخشش فرمود. او را نزد عبد الله بن جعفر فرستاد او نیز عطایی همانند آنان به او داد. حلم و گذشت امام حسن (ع ) چنان بود که به گفته مروان ، با کوهها برابری می کرد

                          این نیز بگذرد.....
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.