انجمن ها > انجمن عمومی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عمومی (بازدید: 358)
يکشنبه 23/12/1388 - 9:5 -0 تشکر 189812
پول مایه آرامش یا عامل شرارت

پول؛ مایه آرامش یا عامل شرارت

ترجمه سمیه صیادی فر:

مردم در قبال پول نظرات بسیار متفاوتی دارند، اما به‌طور كلی در این نوشتار در مورد 6 رویكرد نسبت به پول، بحث می‌شود.
همانطور كه هر كدام از این رویكردهای پولی را می‌خوانید، تلاش كنید كه به شكلی صادقانه تعیین كنید كدام یك از آنها، شما را به خوبی توصیف می‌كند.

نكته: البته ممكن است، بیش از یك مورد توصیف‌كننده رویكرد ِ شما نسبت به پول باشد.

1- من به پول اهمیت نمی‌دهم
گروه اول كسانی هستند كه می‌گویند من به پول اهمیت نمی‌دهم.
اینگونه افراد فقط می‌خواهند به مقدار كافی پول در بیاورند و خیلی در مورد مقدار پولی كه عایدشان می‌شود یا در حساب بانكی‌شان ذخیره می‌كنند، نگران نیستند.
اینگونه افراد مادامی كه پولی كافی برای گذران زندگی‌شان داشته باشند، شاد هستند و احساس رضایت می‌كنند.

2- پول، مایه شرارت
گروه دوم، كسانی هستند كه معتقدند پول مایه شرارت بوده و چیز بدی است و معتقدند اگر پول وجود نداشت، دنیا مكان بهتری می‌شد.
آنها افراد ثروتمند را به چشم ِ موجوداتی حریص، طماع و پلید می‌بینند. به بیان دیگر، آنها افراد ثروتمند و پولدار را با زاویه دیدی منفی می‌بینند.
این افراد پول را فقط در حد گذران روزمره زندگی می‌خواهند و معمولا پولی برای ذخیره در حساب بانكی‌شان ندارند.

3- پول همه چیز است؛ هرچه بیشتر بهتر
از نظر این گروه از افراد، پول مهم‌ترین چیز در زندگی است و سخت كار می‌كنند تا هرچه بیشتر پول به دست بیاورند. آنها حتی ممكن است برای به دست آوردن پول بیشتر، دزدی كنند، مرتكب قتل شوند یا به‌صورت دروغین ازدواج كنند. از آنجایی‌كه پول برای این افراد از اهمیت زیادی برخوردار است، آنها معمولاً مقادیر زیادی پول نیز دارند. هزینه‌های زندگی شخصی، هزینه‌های درمانی و هزینه‌های مربوط به مراوده‌های آنها نیز گران است.
داشتن پول زیاد لزوماً به این معنا نیست كه اینگونه افراد در زمان حال یا آینده، توانایی لذت بردن از آن را نیز خواهند داشت.

4-پول، پول است
چهارمین دسته از افراد آنهایی هستند كه اهمیت و ارزشِ پول را تشخیص می‌دهند، اما اجازه نمی‌دهند كه تفكر ‌«پول همه چیز است» بر روند زندگی‌شان تأثیر منفی داشته باشد. این افراد می‌دانند پول خود را چگونه به روشی عاقلانه مدیریت كنند و احساس شادمانی داشته باشند. آنها می‌توانند به راحتی ثروتمند شوند اما به‌دلیل آنكه مانند مردم عادی رفتار می‌كنند، ممكن است شما متوجه این موضوع نشوید.

5- خسیس
كسانی خسیس نامیده می‌شوند كه پول خود را محكم می‌چسبند و تا آنجا كه ممكن است تلاش می‌كنند هزینه‌های خود را كاهش دهند؛مانند افرادی كه معتقدند پول همه چیز است، افراد خسیس نیز پول را چیزی بی‌نهایت مهم در زندگی می‌دانند و در عین حال پول درآوردن را كار سختی دانسته و به همین دلیل پول را خیلی گرانبها می‌پندارند.
افراد خسیس ممكن است خیلی پولدار باشند یا نه، اما پولی كه دارند به درستی مدیریت نمی‌كنند.

6- پرهیزكار
افرادی كه دیدگاه پرهیزكارانه دارند، پول را هدیه‌ای می‌دانند كه می‌توانند با سایر افراد سهیم شوند؛ در نتیجه آنها اغلب درصد معینی از درآمد خود را به امور خیریه اختصاص می‌دهند.
این دست افراد معمولاً اعتقادات مذهبی دارند یا معتقد به آموزه‌های معنوی‌ای هستند كه آنها را به سهیم شدن ثروتشان با سایر افراد، ترغیب می‌كند.
افرادی با این دیدگاه معمولاً به خوبی می‌توانند پول خود را مدیریت كرده و آن را در جایی كه مؤثرتر است هزینه كنند.

رویكرد پولی شما چگونه بر شرایط مالی‌تان تأثیرگذار است؟

در ادامه به چگونگی تأثیر‌گذاری دیدگاه پولی بر نوع زندگی‌، اشاره می‌شود.

1- من به پول اهمیت نمی‌دهم
اگر شما از آن دسته افراد هستید كه پول برایتان اهمیتی ندارد، نتیجه این اعتقاد، مدیریت ضعیف منابع مالی‌تان است. برای مثال، ممكن است حتی اگر استطاعت مالی خرید چیزی را ندارید، آن را بخرید فقط برای اینكه دلتان می‌خواهد. در این زمینه قرض گرفتن و به‌خصوص استفاده از كارت‌های اعتباری، كاری معمولی است.

اینگونه افراد برای پرداخت‌های خود تمایل زیادی به استفاده از چك دارند؛ هرچند داشتن رویكرد ذهنی« من به پول اهمیت نمی‌دهم» لزوماً به این معنا كه چنین فردی فقیر باشد نیست. حتی افرادی كه در زندگی خود چنین ذهنیتی در مورد پول دارند، ممكن است واقعاً دستمزدهای خوب و قابل توجهی نیز به دست بیاورند.
چون این افراد به پول اهمیت نمی‌دهند، هر آنچه را كه به دست می‌آورند به سرعت، صرف خرید اجناس و كالاهای مختلف می‌كنند.

2- پول چیز بدی است
كسانی كه فكر می‌كنند پول چیز بدی است، معمولاً درآمد كمی دارند و همان مبلغ كم را نیز به سرعت خرج می‌كنند؛گویا نسبت به پول آلرژی دارند.
اینگونه افراد طبقه سوم جامعه را می‌سازند و ممكن است حتی كمك‌های مالی دولتی یا كمك‌هایی از افراد نیكوكار دریافت كنند.
چنین رویكردی اشتباه‌ترین رویكرد نسبت به پول است و ممكن است در دوران كودكی و اعتقادات والدین ریشه داشته باشد.

3- پول همه چیز است
كسانی كه پول را همه چیز می‌دانند، معمولاً درآمد فراوانی نیز دارند. زیاد خرج می‌كنند و پس اندازی معقول نیز در حساب بانكی‌شان موجود است.
این افراد به طور معمول دوست دارند وسایلی گران با طراحی خاص(مثل لباس یا ماشین و...) داشته باشند كه آنها را از سایر افراد متمایز كرده و در سطح بالاتری قراردهد.
اینگونه افراد، طبقه بالا یا متوسط رو به بالا را در جامعه تشكیل می‌دهند.

4- پول، پول است
وقتی چنین ذهنیتی در مورد پول دارید ممكن است مقدار زیادی پول داشته باشید یا خیر. اما شما می‌دانید چطور و به شیوه‌ای معقول مقدار پولی را كه دارید، مدیریت كنید تا میزانی منطقی از آن‌را برای آینده پس انداز كرده و از خرید چیزهایی كه توان خرید آنها را ندارید، خودداری كنید.
افرادی كه چنین رویكردی نسبت به پول دارند، از لحاظ مالی احساس راحتی خیال داشته و معمولاً طبقه متوسط جامعه را تشكیل می‌دهند.

5- خسیس
افراد خسیس فقط به این خاطر كه پولشان به جانشان بسته است و معمولاً همه آن را در بانك پس‌انداز می‌كنند، لزوماً افرادی ثروتمند یا صاحب درآمدی بالا نیستند.
مشخصــه این افـراد، استعداد آنها در بودجه بندی درآمدشان است به‌طوری‌كه همیشه اجناس ارزان یا دست دوم خریداری می‌كنند. خسیس‌ها معمـولا هزینه‌های شخصی‌شان پایین است چرا كه نمی‌خواهند درآمدشان را هدر بدهند.
اگرچه افراد خسیس ثروتمند هم وجود دارند اما این افراد به‌دلیل اینكه معتقدند نباید پول خود را با خرید اجناس لوكس هدر داد، پول آنها نقشی اساسی در آسایش و بهتر زندگی كردن آنها ندارد.

6- افراد عاقل و منصف
از آنجایی‌كه این افراد درصد معینی از درآمدشان را (معمولا به‌صورت ماهانه) صرف امور خیریه می‌كنند، آنها نیز درآمدشان را با دقت مدیریت می‌كنند؛ این بدین معناست كه ابتدا اجناس مهم و اساسی را خریداری می‌كنند و اگر مبلغی باقی ماند و توان خرید جنسی لوكس را كه از آن خوش‌شان آمده، داشته باشند، آن را خریداری می‌كنند.

افرادی كه چنین دیدگاهی دارند، تمایل به داشتن پس‌اندازی معقول و خوب دارند تا بتوانند همچنان به اختصاص درصد معینی از درآمدشان به امور خیریه ادامه دهند.
در طبقه بندی میزان ِ ثروت، افراد عاقل و منصف در طبقه متوسط جای می‌گیرند چرا كه آنها مقداری از ثروت خود را به افرادی كه توان مالی‌شان كمتر است، اختصاص می‌دهند. شما افراد كمی را مانند بیل گیتس كه نیكوكار و بسیار ثروتمند هستند، خواهید یافت چرا كه اكثر این افراد بیشتر ثروت خود را صرف هزینه‌های مربوط به امور خیریه می‌كنند.

دیدگاه شما نسبت به پول چیست؟

صرف‌نظر از اینكه شما چه دیدگاهی نسبت به پول دارید، مهم این است كه بفهمید شما اساساً باید دیدگاهی داشته باشید و این دیدگاه بر میزان درآمد، پس انداز و هزینه‌هایتان مؤثر است.

آگاهی از دیدگاه‌تان نسبت به پول یكی از ابتدایی‌ترین گام‌هایی است كه براساس آن می‌توان بهتر درك كرد كه پول چگونه عمل كرده و بر زندگی شما مؤثر است.
اگر نظر شما نسبت به پول منفی است و دوست ندارید پول زیادی داشته باشید این بدین معناست كه احتمالاً در زندگی خود با سختی مواجه خواهید شد.

اگر نظر مثبتی نسبت به پول دارید، شما می‌توانید از گذران زندگی روزمره‌تان اطمینان یابید و هنگامی كه در آینده مسن‌تر شدید، از امنیت و راحتی در زندگی برخوردار باشید.
اگر در مورد پول دیدگاهی منفی دارید، نگران نباشید همین‌كه این مقاله را مطالعه كردید، نشان می‌دهد كه به‌دنبال تغییر دیدگاه خود هستید.

راستی آیا دیدگاه پولی‌تان به شما در زندگی كمك می‌كند، یا آسیب رسان است؟ اگر شما نتوانید دیدگاه نامناسب را تغییر دهید، آیا آینده‌تان از آن تأثیر خواهد پذیرفت؟ این سؤال‌ها سؤالاتی مهم و اساسی است كه نمی‌توان آنها را نادیده گرفت.

دوشنبه 24/12/1388 - 17:14 - 0 تشکر 190120


پول شرطی است تا حدی لازم ولی کافی نیست و نباید به آن بسنده کرد.

خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
شنبه 14/1/1389 - 0:51 - 0 تشکر 192587

با سلام
درسته كه پول خوبه ولی وقتی كه در راه رضای خدا خرج بشه
یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

شنبه 14/1/1389 - 17:11 - 0 تشکر 192747

سلام

پول خوشبختی نمیاره ولی بی پولی بد بختی میاره مطمئن باش

خب چيزي به ذهنم نميرسه..!
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی