انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 491)
يکشنبه 16/12/1388 - 10:42 -0 تشکر 188586
امام علی(ع) و هنر پژوهش

علی (ع) و ویژگیهای پژو هشگران:1ـ مشورت می كنند.آنجا كه فرمود:هركسی كه خودرای باشدبه هلاكت می رسد و هركسی كه مشورت كند از گنجینه علم دیگران استفاده كرده است .12ـ سوالشان برای فهمیـــدن است نه آزمودن علـم كسی. آنجا كه فرمود:برای فهمیدن بپرس , نه برای آزار دادن.23ـ آنچه می گویند براساس علم وبینش است.نه تفسیر به رای. آنجا كه فرمود:و دیگری كه او را دانشمند نامند اما از دانش بی بهره است, یكدسته نادانی هارا از جمعی نادان فراگرفته ,و مطالب گمراه كننده را از گمراهان آموختـه, وبه هم بافته, و دام هایی از طناب های  غرور وگفته های دروغین بر سر راه مردم افكنده, قرآن را بر امیال و خواسته های خود خود تطبیق می دهــد, وحق را به هوس های خود تفسیر می كند.3 4ـ عملشان ازروی فهم است نه شنیدن ونقل كردن.آنجا كه فرمود:چون روایتی را شنیدید آن را بفهمید و عمل كنید, نه بشنــوید و نقل كنید, زیرا راویان علم فراوان و عمل كنندگان آن اندكند4.5ـ علمشان همراه با عملی است سودمند.آنجا كه فرمود: چه بسا دانشمندی كه جهلش اورا از پای در آورد و دانش او همــــــراهش باشد اما سودی به حال او نداشته است.56ـ فرصت ها را غنیمت می شمارند .آنجا كه فرمــــود : از دست دادن فرصت اندوهبار است.67ـ در كار خود جدیت دارند.آنجا كه فرمود:آن كسی كه درعمل كوتاهی كند , دچار اندوه گردد.7

 1ـ نهج البلاغه 665 2ـ همان 707  3ـ همان  4ـ همان 147 5ـ همان 649

 6ـ همان 653  7ـ همان655

نویسنده .منصور مقدم

يکشنبه 16/8/1389 - 9:21 - 0 تشکر 248468



تشکر دوست عزیز
خوب بود

مست نگاه تو ام 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی