• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 1513)
شنبه 15/12/1388 - 16:35 -0 تشکر 188417
روزشمار وقایع کهریزک

تابناک

رهبر معظم انقلاب 22 تیر ماه دستور تعطیلی کهریزک را صادر و به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی دستور پیگیری موضوع را دادند. در این میان، اظهارات اخیر آیت‎الله لاریجانی، رئیس قوه قضاییه برای افکار عمومی و شاکیان این پرونده، در راستای احقاق حقوق ملت و جبران هتک حیثیت صورت گرفته از نظام، امیدبخش به ‎نظر می‎رسد.

تقویم 1388 زودتر از آنچه گمان می‌رفت، ورق خورد و روزهای پرتلاطم و پرالتهاب آن را پشت سر گذاشتیم.

به گزارش «تابناک»، هفته‌نامه «پنجره» در شماره جدید خود آورده است: اکنون در روزهای پایانی سال هستیم؛ سالی که غم و شادی‎های سیاسی کم‎نظیری را برای ما به همراه داشت. شاید باورمان نشود، پس از 9 ماه كه از بازگشایی پرونده‎ای به ‎نام کهریزک در اذهان عمومی می‌گذرد و خوشبختانه به گفته نزدیكان قربانیان این رخدادها، در روزهای پایانی سال جاری، شاهد برگزاری نخستین جلسه دادگاه کهریزک خواهیم بود.

در این 9 ماه، افکار عمومی ملت در جریان فراز و فرودهای ماجرای کهریزک قرار گرفته و امروز همراه با شاکیان و متهمان قضایی و انتظامی، به انتظار سرانجام آن نشسته‌اند.

به هر روی، هرچند بسیاری بر این باورند که اعلام اتهام قتل عمد از سوی سازمان قضایی نیروهای مسلح یک گام مثبت و امیدوارکننده برای به نتیجه رسیدن این پرونده است، به‎نظر می‎رسد تا زمان مجازات عاملان و آمران این جنایت، نباید از پای نشست.

هرچند قرار است دادگاه سازمان قضایی نیروهای مسلح برگزار شود و هنوز برگزاری دادگاه انتظامی قضات و دادسرای کارکنان دولت بر قوت خود باقی است، تأکید حجت‎السلام رئیسی، معاون اول قوه قضاییه، مبنی بر این‎که «ما مطلقا ‎ظلم را در هیچ بخشی از نظام نمی‌توانیم بپذیریم و تفاوتی هم ندارد، این ظلم از ناحیه چه ‎کسی و در چه جایگاهی رخ داده است»، شاکیان و خانواده‎های قربانیان را به گرفتن نتیجه دلگرم می‎کند.

در این میان، اظهارات اخیر آیت‎الله لاریجانی، رئیس قوه قضاییه برای افکار عمومی و شاکیان این پرونده، در راستای احقاق حقوق ملت و جبران هتک حیثیت صورت گرفته از نظام، امیدبخش به‎ نظر می‎رسد.

وی گفته است: «اگر دستگاه قضایی بخواهد بنا بر سخن دیگران رفتار کند، دچار چالش‎های جدی خواهد شد و ما در این زمینه، در راه انصاف و حق، گام برداشته و عمل می‌کنیم و در مقابل فشارهایی که هست، مقاومت کرده و راه درست قانونی را پشت سر گذاریم.»

وی درباره پرونده کهریزک، این اطمینان را به مردم داده است که سازمان قضایی نیروهای مسلح مسأله کهریزک را بدون حاشیه و جنجال بررسی می‌کند و در برخورد با فرماندهان، ظرافت‌های خاص را مدنظر قرار می‌دهد و با برخوردهای فراقانونی و خارج از ضابطه، قاطعانه مقابله می‌کند.

روزشمار یک واقعه تلخ:

18 تیر
نیروی انتظامی 145 تن از کسانی را که مقابل دانشگاه تهران تجمع کرده بودند، دستگیر و آنها را با دستور مقام قضایی راهی کهریزک کرد.

22 تیر
رهبر معظم انقلاب 22 تیرماه دستور تعطیلی کهریزک را صادر و به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی دستور پیگیری موضوع را دادند.

23 تیر
بازداشت‎شدگانی که در کهریزک نگهداری می‎شدند، به اوین منتقل شدند؛ فوت سه تن از این افراد شامل محسن روح‌الامینی، جوادی فر و کامرانی در همین روز و فردای آن رخ داد. رئیس مجلس شورای اسلامی برای پیگیری وضعیت بازداشت‎شدگان کمیته‌ای متشکل از نمایندگان تشکیل داد.

3 مرداد
رئیس بازداشتگاه کهریزک در نامه ای به دادستان تهران ارسال و شیوع مننژیت و ابتلای برخی از بازداشت‎شدگان به این بیماری را اعلام کرد.

15 مرداد
نیروی انتظامی در اطلاعیه‎ای اعلام کرد: «کهریزک محل تأدیب اراذل و اوباش با شرایط سخت‎گیرانه بود و نباید دستگیر‎شدگان 81 تیر به آنجا منتقل می‎شدند.»

17 مرداد
 پدر «محمد کامرانی» نامه‎ای به آیت‎الله شاهرودی رئیس وقت قوه قضاییه ارسال و از وی می‎خواهد تا در روزهای پایانی حضورش در این سمت شکواییه آنان را درباره کهریزک به سرانجام برساند.

25 مرداد
پزشکی قانونی در اطلاعیه‎ای ادعای فوت سه تن از بازداشت‎شدگان بر اثر ابتلا به مننژیت را رد و اعلام کرد که علت مرگ محسن روح‎الامینی ناشی از استرس فیزیکی، شرایط بد نگهداری و ورود ضربات متعدد بوده است.

آغاز شهریور
آیت‎الله صادق آملی لاریجانی رئیس جدید قوه قضاییه هیأتی سه نفره برای پیگیری رخدادهای پس از انتخابات و کهریزک تشکیل داد. روزهای ابتدایی شهریور سردار رجب‎زاده فرمانده فاتب اعلام کرد که هیچ متهمی بدون حکم قضایی به بازداشتگاه کهریزک منتقل نشده است. به ‎دنبال تحولات جدید در قوه قضاییه، دادستان جدید انتظامی قضات، از پرونده تقاضای تعقیب انتظامی سه قاضی، درباره حوادث پس از انتخابات و کهریزک در این دادسرا خبر داد.

اواخر شهریور
اواخر شهریور رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح اعلام کرد: «چهل نفر در پرونده کهریزک شکایت کردند؛ تحقیقات از هفت نفر از مأموران انتظامی که در این پرونده نقش داشتند، ادامه دارد.» در آخرین روز تابستان از سوی معاون اول قوه قضاییه  مسئولیت رسیدگی به پرونده کهریزک به دادسرای قضایی نیروهای مسلح واگذار شده است.

اواخر شهریور رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح اعلام کرد: «چهل نفر در پرونده کهریزک شکایت کردند؛ تحقیقات از هفت نفر از مأموران انتظامی که در این پرونده نقش داشتند، ادامه دارد.» در آخرین روز تابستان از سوی معاون اول قوه قضاییه اعلام شد که مسئولیت رسیدگی به پرونده کهریزک به دادسرای قضایی نیروهای مسلح واگذار شده است.

در آخرین روز تابستان از سوی معاون اول قوه قضاییه اعلام شد که مسئولیت رسیدگی به پرونده کهریزک به دادسرای قضایی نیروهای مسلح واگذار شده است.

7 مهر
  اعلام شد که 401 پرونده قضایی در خصوص کهریزک در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی تشکیل شده است.

8 مهر
 فرمانده ناجا از بازداشت ده نفر از نیروهای پلیس در ارتباط با کهریزک، از سوی سازمان قضایی نیروهای مسلح خبر داد.

اواسط آبان
در اواسط آبان تلاش مخلملباف‌ها برای ساختن فیلمی درباره کهریزک و حاشیه‎سازی و بهره‎برداری سیاسی و ضد‎انقلابی از این مسأله، در مجامع بین‎المللی و تماس آن‎ها با برخی از خانواده‎های شاکیان، خبرساز شد.

اواخر آبان
برخی اخبار مبنی بر تلاش برخی نهادهای مرتبط با موضوع کهریزک برای جلب رضایت از برخی از شاکیان پرونده به گوش می‎رسید که هرگز هم تکذیب نشد. رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح نیز در روزهای پایانی آبان ماه اعلام کرد که در مرحله آخر رسیدگی به این پرونده، 145 شاکی و شاهد مسائلی را مطرح کرده‎اند و هشت نفر هم در بازداشت هستند.

در روزهای پایانی آبان، خبر مرگ «رامین‎پور اندرزجانی»، پزشک وظیفه کهریزک در رسانه‎ها منتشر شد که چندی پزشکی، قانونی علت را مسمومیت دارویی اعلام کردند.

اواخر آذر
روزهای پایان آذر ماه مرتضوی که از دادستانی تهران کنار گذاشته شده بود، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شد.

سازمان قضایی نیروهای مسلح در اطلاعیه ای از صدور کیفرخواست علیه دوازده متهم و فرستادن پرونده به دادگاه خبر داد؛ این سازمان قتل سه نفر در این بازداشتگاه را قتل عمد تشخیص داد.

20دی ماه
 گزارش کمیته ویژه مجلس برای رسیدگی به رخدادهای پس از انتخابات در صحن علنی مجلس خوانده شد که واکنش دادستان سابق تهران را برانگیخت.

اواخر بهمن
رئیس دستگاه قضا به مردم قول داد که بدون حاشیه و جنجال پرونده کهریزک بررسی شود.

دوم اسفند
معاون اول قوه قضاییه از تشکیل نخستین جلسه دادگاه کهریزک در آینده نزدیک خبر داد و انتظار می‎رود این نشست در هفته جاری برگزار شود.

سياوش بيدکاني

راوي بيداد و داد موسيقي و مردمان ايران زمين

خنياگر مرغ سحر ، باربد زمان

جناب استاد محمدرضا شجريان

يکشنبه 16/12/1388 - 14:12 - 0 تشکر 188661

انشاا... اونایی که باعث بود مجازات می شن... فقط نمی دونم چرا این همه طول کشیده...خدا می دونه

دوشنبه 17/12/1388 - 16:17 - 0 تشکر 188908

عدالت باید اجرا بشه و به احزاب و اشخاص هم نباید توجه کرد

چه خوشبخت است كسي كه با افتخار بگويد من يك تورك هستم

ne mutlu turkum diyene

چهارشنبه 29/2/1389 - 13:20 - 0 تشکر 201077

واقعا که این رفتار بیش از حد نادرست نیروی انتظامی به دست خیلی از افراد مخالف ایران اسلامی بهانه داد

دوشنبه 7/4/1389 - 20:15 - 0 تشکر 207867

بسم رب المهدی
کاش می شد این افرادی که این فجایا رو از همون روز اول به وجود آوردن و فتنه کردن زود تر دست گیر بشن
می دونین کیارو می گم که....
اللهم عجل لولیک الفرج

لبيک يا خامنه اي 

در کشور عشق مقتدا خامنه ايست          فرماندهي معظم کل قوا خامنه ايست

ديروز اگر يوسف عزيز مصر بود   امروز عزيز دل ما خامنه ايست

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.