• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 1448)
جمعه 14/12/1388 - 15:31 -0 تشکر 188191
علی مطهری:برای پاسخ به مخالفان منطقی قوی داریم

به گزارش خبرنگار پرس تی وی ، دکتر علی مطهری فرزند شهید آیت الله مطهری در همایش جمعیت حامیان ولایت، گفت، نباید از بیان عقاید مخالف جلوگیری کرد، بلکه باید پاسخ آنان را با تسامح و تساهل داد.


دکتر علی مطهری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو هیات علمی دانشگاه تهران
شب گذشته در سخنرانی خود در همایش جمعیت حامیان ولایت، گفت، انقلاب ایران مانند انقلاب های روسیه و فرانسه فقط بر مساله عدالت و یا آزادی تاکید ندارد و به همین دلیل قابل مقایسه با این انقلاب ها نیست. بلکه انقلابی ایدئولوژیک و فقط قابل قیاس با انقلاب صدر اسلام است و همه آن اهداف را نیز در دل خودش دارد. عدالت، آزادی و استقلال فرهنگی و مکتبی و معنویت را دارد اما در قالب اسلامی. مفهوم آزادی در اسلام ممکن است کاملا در تناقض با آزادی آن ها باشد. آن ها از آزادی حیوانی حرف می زنند و ما از آزادی انسانی.

مطهری افزود، قوای آزادی در انسان وجود دارد و نباید سرکوب شود. وجود هر قوه و استعدادی در نهاد انسان منشا یک حق است. وجود قوه تفکر و اندیشه منشا آزادی تفکر و آزادی بیان است و ما نمی توانیم آن را محدود کنیم. البته تمامی این قوا باید تحت کنترل عقل باشد.

فرزند شهید آیت الله مطهری تصریح کرد، همه جا دم از عدالت و آزادی و حقوق زن و حقوق بشر می زنند اما مهم برداشت ما است. ما باید ببینیم مقصود چیست. شاید این حرف ها مشترک لفظی باشد اما مهم مقصود از این حرف ها است. باید این ها روشن شود. شهید مطهری جانش را برای حفظ خلوص نهضت فکری اسلامی گذاشت. علت اعتماد امام خمینی به شهید مطهری هم حساسیت ایشان به این بود که افرادی که فکر درست اسلامی ندارند مانند کمونیست ها وارد رهبری نهضت نشوند.

وی همچنین تاکید کرد، ما باید نسبت به مسائل فکری و انحرافاتی که احیانا در زمینه های فرهنگی و فکری ایجاد می شود، حساس باشیم و تعصب گروهی نداشته باشیم. باید بصیرت داشته باشیم. بصیرت در دین مساله بسیار مهمی است. بسیاری از حوادث تلخی که در صدر اسلام اتفاق افتاد نتیجه این بود که بصیرت در دین وجود نداشت. پیامبر نیز خطر را حس کرده بود و به همین دلیل فرمود: من برای امت خودم از فقر اقتصادی نمی ترسم بلکه از کج فکری و کج اندیشگی و نداشتن بصیرت می ترسم.

دکتر علی مطهری در ادامه گفت، در صدر اسلام نیز فتوحات پی در پی اتفاق افتاد و مردم هم ناآگاه بودند و به همین دلیل ابزار واقع می شدند. امروز هم همین طور است. برای این که این انقلاب همچنان به راه خود درست ادامه دهد باید روی مساله عدالت و آزادی و استقلال فرهنگی و مکتبی تاکید داشته باشیم. شهید مطهری نیز روی این مسائل تاکید فراوان داشتند. اگر می خواهیم انقلاب همچنان در مسیر خود حرکت کند باید به مساله عدالت اهمیت بدهیم و اگر ما اهمیت ندهیم دیگران این پرچم را از دست ما می گیرند و انقلاب با شکست مواجه خواهد شد.

وی در پایان گفت، شهید مطهری می گویند، ما باید به آزادی احترام بگذاریم تا یک وقت جوانان انقلاب فکر نکنند اگر از بیان عقاید دیگران جلوگیری کردند، از این طریق بهتر می توانند انقلاب را حفظ کنند. این درست نیست. ما هیچ ترسی از افکار مخالف نداریم. ما به مکتب خودمان اعتماد داریم. ما منطقی قوی داریم. هر کسی هر حرفی را دارد می تواند بیاید و بیان کند. منتهی مهم این است که ما و علما و دانشمندان و روحانیون پاسخ دهیم. نترسیم ار مطرح شدن افکار مخالف. همان طور که می بینیم در کتب اسلامی افکار مادیون و مناظرات متفکران اسلامی با آنان ذکر شده است. در اسلام از ابتدا این طور بود که با افکار مخالف با تسامح و تساهل برخورد بشود. این مناظره ها خیلی مرسوم بوده است.

سياوش بيدکاني

راوي بيداد و داد موسيقي و مردمان ايران زمين

خنياگر مرغ سحر ، باربد زمان

جناب استاد محمدرضا شجريان

چهارشنبه 29/2/1389 - 14:25 - 0 تشکر 201095

ازادی چیز خوبی هست ولی نه اینکه به بهانه ازادی اصول جمهوری اسلامی ایران زیر پا گذاشته بشه

چهارشنبه 29/2/1389 - 23:4 - 0 تشکر 201197

انشالله آقای علی مطری به اون بصیرت كه گفتنند برسنند!

شکر لله شیعه ای نامی شدیم
اهل جمهوری اسلامی شدیم
از خمینی درس عشق آموختیم
در تنور جنگ و جبهه سوختیم
بیعتـی کـردیم بـا سیـد علی
راه حـق در قول و فعلش منـجلی

 
شنبه 1/3/1389 - 17:50 - 0 تشکر 201626

به به!بسیار سخنان خوب و درستی فرمودن
مثل همیشه قشنگ و واقعی!
درود بر ایشان که یک انسان آزاداندیش واقع گرا هستن
واقعاًکه فرزند خلفی برای استادشهیدمطهّری(ره)هستن!

اگر براستی در کتب دینی اسلامی و سیره ی پیامبراسلام(ص)و ائمّه(ع)نگاه کنیم می بینیم که همگی این بزرگان مدافع سرسخت آزادی بیان و اندیشه بودن!
چراکه می دانستند حقّ را می گویند و اگر بیان و اندیشه ای متضادّ اندیشه و بیان خودشان مطرح میشد،برایش جواب هایی دلنشین و عقل پذیر و شرع پسند داشتن و از طرح اندیشه های مخالف هراسی نداشتن!
"آن را که حساب پاک است؛ازمحاسبه چه باک است؟"
نه اینکه مخالفان رو دستگیر و زندانی کنن و جواب بدن ماخودمان می دانیم داریم چه می کنیم و نیازی به چون و چرای شما عوام النّاس نیست!
بنا به فرمایش حضرت علی(ع):"حاکم اسلامی باید طوری باشد که اشخاص اون جامعه بتوانند بدون لکنت زبان و بدون حضور شخصی دیگر با او سخن بگویند"(این یعنی آزادی بیان و اندیشه؛یعنی دموکراسی اسلامی)
به همین دلیل بود که اکثرز مردم در اون زمان میل قلبی و گرایشی خالصانه نسبت به اسلام پیدامی کردن و کسی(جز اندکی معدود که منافعشون بخاطر اسلام بخطر افتاده بود) از این دین و رهبرانش ناراضی نبود.

درود خدا بر اسلام حقیقی و رهبران واقعی اش.

 

ما هرگز بلندای قامت خود را نمی دانیم
مگر ما را فرا خوانند که برخیزیم و قد برافرازیم
و آنگاه ،اگر به طرح وجود خویش وفادار مانده باشیم
قامت ما از آسمان ها خواهد گذشت

        

يکشنبه 2/3/1389 - 11:3 - 0 تشکر 201723

درود بر اسلام ناب محمدی و رهبر پاک و صبورش....

يکشنبه 2/3/1389 - 11:18 - 0 تشکر 201737

به نام حضرت حق
ازادی که اقای مطهری ازش حرف می زنن کاملا قبول هست و اتفاقا امام خامنه ای هم وقتی اعتراضی در کار بود فرمودند قانون...بر سر قانون اعتراض معترضین حل می شد منتهاش بعضی قانون را قبول نداشتند و ما هم گفتیم به قول امام روح ا... غلط می کنی قانون را قبول نداری ! قانون تو را قبول ندارد.....
امام خامنه ای صبر کرد و معترضین بی منطق اعتراض رو کشوندن کف خیابون ... و الی ماشاا. حرف و حدیث....
حرف اینه که این کسانی که ازادی می خواهند حتی ازادی بیان باید در چارچوب قانون باشه ...چون مردم خودشون به این قانون اساسی رای دادن تا وقتی اتفاقی افتاد دیگه سراغ اردو کشی خیابونی نریم....
این خیلی سخته درکش که یه مدت ازادی بیان مورد نظر معترضین اعمال شد و اون همه تهمت بی اساس رو به نظام اسلامی کشورم زدند ...الی ماشاا... حرفایی که خیلی هم ایمجا راجع بهش حرف زدیم.
انشا ا... قانون مند بشیم همه گی
بگو امین

يکشنبه 2/3/1389 - 19:12 - 0 تشکر 201845

آمین

ولی دوست من!عمل به قانون اساسی رو که همه خواهانش هستن
مثلاً تو همین قانون اساسی اومده که "خانواده های بازداشت شدگان و زندانیان،نباید بیش از 24 ساعت از وضعیت نزدیکانشون که در بازداشت یا زندان به سر می برند،بی اطّلاع باشن"
(ولی مع الأسف مادر سهراب اعرابی مرحوم،گفت که حدود 18 روز از اینکه فرزندش کجا داره نگهداری میشه بی خبر بود!!!با اینکه حتّی تلفن همراه اون پسر دستشون بوده خبری به خانواده ندده بودن تا از نگرانی دربیان)

یا در همین قانون اساسی اومد که:"شکنجه و اجبار فرد برای گرفتن هرنوع اقرار و اعترافی جرم است و اعتراف اینچنینی وجاهت شرعی و قانونی ندارد و شخص عامل مجازات خواهد شد".
(ولی متأسّفانه اخیراً شاهد بودیم که چندین جوان در زندان تحت شکنجه و فشار به شهادت رسیدن)

اینها فقط 2 نمونه بود
من خودم کتاب قانون اساسی رو دارم و واقعاً اگر تو این مملکت بخواد بهش عمل بهشه،شاید جامعه و کشور فرقی با مدینه ی فاضله نداشته باشه
چون کار نوشتنش توسّط چندین ایت الله(ازجمله شهید بهشتی ره)و حقوقدان بوده و اینها توسّط قوانین قرآن و اسلام این قوانین رو استخراج کردن
ولی ایا در اینجا داره به تک تک بندهای قانون عمل میشه و توی این 30 سال زمانی زیر پاگذاشته شد که اقای موسوی و حامیانش به خیابان ها ریختن؟!!!!
پس عمل به بنده ای دیگر قانون چه می شود؟
تازه اگر بخواهیم طبق همین قانون به نتیجه برسیم می بینیم که آمده است:"تظاهرات و تجمّعات مردم اگر مسلّحانه و مخلّ مبانی اسلام نباشد،آزاد است"
پس مرگ فقط برای همسایه خوب نیست.بله!آقای موسوی هم باید به قانون اساسی تمکین می کرد و رأی شورای نگهبان رو می پذیرفت و از راه قانونی اعتراض می کرد
ولی آیا عمل به قانون برای ایشونه؟ و دیگران از عمل به اون معاف شدن؟
این منصفاه نیست که عمل به قانون اساسی رو فقط تو این زمینه بدونیم و دیگر بندهای اون رو نادیده و ناشنیده حساب کنیم.
واقعاً که امام خمینی(ره)درست گفتن:"غلط می کنی قانون رو قبول نداری!قانون تو را قبول ندارد"
این سخن تنها متوجّه ی شخص آقایون موسوی و کروبی نیست و اگر موشکافانه نگاه کنیم خیییلی ها دارن حتّی با دم از ولایت فقیه زدن ها و خود را انقلابی و مسلمان پاک نشان دادن ها و در جاهای مختلف(ادراه،زندان،دانشگاه و...)عملاً قانون اساسی رو زیزپا میذارن ولی چون ظاهرالصّلاح هستن و مدّاح فلان مقام و منصب و گوینده ی حرفای قلبنه سلنبه ،دیگه قانون شکنی هاشون به چشم نمیاد!!!

إن شاء الله همه به قانون عمل کنن و مسئولین انتظار عمل به قانون رو فقط از جانب عدّه ای خاص نداشته باشن و رطب خوردگانی نباشند که منع رطب می کنند!!!

 

ما هرگز بلندای قامت خود را نمی دانیم
مگر ما را فرا خوانند که برخیزیم و قد برافرازیم
و آنگاه ،اگر به طرح وجود خویش وفادار مانده باشیم
قامت ما از آسمان ها خواهد گذشت

        

دوشنبه 3/3/1389 - 2:34 - 0 تشکر 201872

بسم رب الشهدا
سلام

شما از ازادی بیان بحث رو پرواز دادید روی زندای و ولایت مدار های مجازی....
بحث روی ازادی بیان و چارچوب قانون هستش اگر تاپیک راجع به اقای اعرابی بود حرف شما رو جواب می دادم.
ازادی بیان قانون مند رفیق
راجع به اعتراض موسوی (فتنه) هم بگم که این اقا بحثش نه قانون نه انتخابات نبود...اقای مطهری هر نظری داره داشته باشه ولی این فتنه حقیقت داره...
یا علی
این فتنه امد و گرد و غبارش خوابید یا به عبارتی پشت کرد...داره زوایای تازه اش معلوم میشه... حتی اگه علی اقای مطهری بخواد باور نکنه

دوشنبه 3/3/1389 - 18:42 - 0 تشکر 202101

علیک سلام
ولی این بحث رو شما بردین به سمت و سوی دیگه!!!
من دفعه ی اوّل از آزادی و موضوع مبحث صحبت کردم
ولی وقتی دیدم شما شروع کردین به بردن بحث به سمت و سوی قانون اساسی و معترضین و...،بنده هم خواستم طبق همون قانونی که دارید ازش دفاع می کنید،صحبتی داشته باشم
فکر نکنم چیزای خلاف واقعی نوشته باشم
اگر بادیده ی انصاف به حرفای بنده نگاه کنید،حرفای من براتون تلخ و گزنده نیست!
آقای مطهّری هم بیشتر سعی می کنن جانب انصاف رو رعایت کنن،بخاطر همین ازسوی عدّه ای طرد و نفی میشن!
موفّق باشید

 

ما هرگز بلندای قامت خود را نمی دانیم
مگر ما را فرا خوانند که برخیزیم و قد برافرازیم
و آنگاه ،اگر به طرح وجود خویش وفادار مانده باشیم
قامت ما از آسمان ها خواهد گذشت

        

دوشنبه 3/3/1389 - 20:37 - 0 تشکر 202108

بسم رب الشهدا
اگر این بحث راجع به ازادی بیان بود که حرفی نیست...من راجع به ازادی بیانی اقای مطهری گفتم و گفتم اگر ازادی بیان بعضی ها قانون مند بود هیچ کدوم از اون اتفاقا نمی افتاد
موفق باشید

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.