پژوهش های دانش آموزی (بازدید: 2904)
جمعه 7/12/1388 - 23:8 -0 تشکر 186305
چرا آسمان رنگی است؟

 

sky

 

چرا آسمان رنگی است؟
تا حالا از خودتون پرسیدید چر آسمان روزها آبی است؟ چرا مثلا بنفش نیست یا سبز؟ نگفتم نارنجی چون غروب ها نارنجی می شه تازه بعضی وقت ها نارنجی پررنگه که خیلی نزدیک قرمزه. شب ها چی؟ از سرمه ای کم رنگ تا سرمه ای تیره؟ خوب چراشب ها قهوه ای نیست؟ رنگ آسم.ن به چه چیز هایی بستگی داره خوب یکی از چیزهایی که به نظر همه می رسه اینه که به بودن یا نبودن آسمون ربط داره خوب به این که خورشید کجای آسمون باشه هم ربط داره مثلا هیچوقت وسط ظهر آسمون نارنجی نیست. اما چرا؟

 

چهارشنبه 12/12/1388 - 9:23 - 0 تشکر 187540

برای اینکه بفهمیم چرا آسمان در طول روز آبی است اول باید مفهوم نور را بفهمیم. نوری که در زمین است بیشتر از ستاره ما ، خورشید تامین می شود که مانع از این می شود تا زمین کره خیلی تاریکی شود.

نور از مبدا خورشید با سرعت 186282 مایل در ثانیه در خلا یا بی هوایی حرکت می کند با این سرعت نور خورشید یک کمی بیش از هشت دقیقه طول میکشد تا مسافت 100 میلیون مایلی را بپیماید و به زمین برسد. موقعی که نور به جو زمین برخورد می کند سرعتش کند می شود و به 186225 مایل در ثانیه می رسد

. نور ماه ، نوری است که از خورشید آمده و از سطح ماه به زمین منعکس شده. این نور درست در سه ثانیه به ما می رسد. این نشان می دهد که نور چقدر سریع حرکت می کند.

اي آقاي ما برس به داد ما

چهارشنبه 12/12/1388 - 9:36 - 0 تشکر 187542

نور سفیدی که ما می بینیم فقط بخش کوچکی از دسته پخش کننده تشعشع خورشید، یعنی طیف الکترومغناطیسی ست. همه تشعشع الکترومغناطیسی شامل انرژی نورانی قابل رویتی ست که به صورت موج سفر می کند. هر نوع از موج، یک طول موج بی همتا و فرکانسی دارد.

با استفاده از یک منشور ، نور قابل رویت می تواند به رنگین کمانی از شش رنگ تجزیه شود. نور خورشید از همه رنگ های رنگین کمان یعنی قرمز، نارنجی، زرد ، سبز، آبی و بنفش تشکیل شده ، مولکول های گاز موجود در جو با نور خورشید پیش از این که به چشمان ما برسد واکنش انجام می دهند و شش رنگ را به وجود می آورند . این شش رنگ عبارتند از قرمز، نارنجی ، زرد، سبز، آبی و بنفش.

هر رنگ در طویف قابل مشاهده ، طول موج و فرکانس خودش را دارد. قرمز طولانی ترین طول موج و پایین ترین فرکانس را دارد و بنفش کوتاه ترین طول موج و بالاترین فرکانس را دارد

اي آقاي ما برس به داد ما

چهارشنبه 12/12/1388 - 9:43 - 0 تشکر 187543

هنگامی که نور وارد جو می شود معمولا بخاطر وجود ملکول های هوا و افشانه ها و ذرات ریز گرد و غبار و بخار آب در همه جهات پخش می شود. آنهایی که طول موج کوتاه تری دارند، بیشتر پراکنده و پخش و پلا می شوند

برای همین نور آبی که طول موج کوتاه تری دارد، ده برابر بیشتر از نور قرمز پراکنده می شود. اگر چه رنگ بنفش نسبت به رنگ آبی طول موج کوتاه تری دارد، اما چون چشمان ما نسبت به رنگ بنفش تحریک پذیر و حساس نیست، آسمان به نظر ما آبی به نظر می رسد.

موقعی که در نهایت نور به چشمان ما میرسد نور آبی در سراسر آسمان پخش شده است و به همین دلیل آسمان آبی به نظر می رسد.

اي آقاي ما برس به داد ما

چهارشنبه 12/12/1388 - 9:50 - 0 تشکر 187545

اما چرا رنگ خوشید هنگام طلوع و غروب قرمز می شود؟

در ابتدای صبح یا آخر بعد از ظهر، نور باید در یک فاصله بیشتر و از میان بخش ضخیم تر جو عبور کند. هنگامی که خورشید در افق پایین تر می آید یعنی نزدیک به طلوع و غروب خورشید ، جو ضخیم تر است. (ذرات بیشتری دارد) در این شرایط که نور باید مسافت بیشتری را بپیماید و جاذبه هم بیشتر است، نور آبی خیلی بیشتر پخش می شود. اما رنگ های دیگر یعنی حتی سبز و زرد و نارنجی هم پخش می شوند.و در نتیجه قرمز باقی می ماند. در نتیجه غروب و طلوع خورشید کاملا قرمز به نظر می آید. وقتی به خاطر آتش های جنگل ، انفجار های آتشفشانی ، توفان ها بیابانی و یا آلودگی های دیگر ذرات جو افزایش می یابند. غروب و طلوع خورشید حتی قرمز درخشان تری از حد معمولی پیدا می کند.

بعضی وقت ها آسمان کاملا همان زمنیه ی آبی را ندارد. در زمان هایی، نزدیک به افق آبی روشن تری دارد و تقریبا سفید است. انعکاس نور از زمین بخشی از دلایلی ست که این اتفاق رخ می دهد. موقعی که شما نزدیک قله ی کوه هستید آسمان رنگ کدرتر و تاریک تری دارد. وقتی فضانوردان فضا پیمایشان به آسمان پرتاب می شود از پنجره که به بیرون نگاه می کنند آسمان را تاریک تر می بینند.

اي آقاي ما برس به داد ما

چهارشنبه 12/12/1388 - 12:9 - 0 تشکر 187581

کاربر گرامی delkhon سلام

دستتون درد نکنه و متشکرم که در بحث ما شرکت کردین.

یا علی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی