فرهنگ پایداری (بازدید: 711)
پنج شنبه 6/12/1388 - 19:57 -0 تشکر 186050
اسناد 16 هزار صفحه‌ای همكاری صدام با اروپا در جنگ تحمیلی

ابعاد تازه‌ای از همكاری‌های كشورهای اروپایی مدعی حقوق بشر و دموكراسی با صدام معدوم در خلال جنگ تحمیلی علیه جمهوری اسلامی ایران و در جنایات جنگی صدام علیه ملت ایران فاش شد.
منابع عراقی كه برای اولین‌بار ابعاد این ماجرا را فاش می‌سازند پرده از نكات تازه‌ای در این خصوص برمی‌دارند. به گزارش سایت ساجد به نقل از ایسنا، براساس این اسناد، پس از شكست كودتای نوژه در تابستان 1359 ، با اشاره ایالات متحده آمریكا و تشویق جیمی كارتر رییس‌جمهور وقت آمریكا چراغ سبز برای حمله صدام به ایران به دیكتاتور عراق نشان داده می‌شود. آمریكا و كشورهای غربی كه براساس معادلات نظامی و قدرت نظامی عراق امیدوار به ساقط ‌كردن جمهوری اسلامی ایران بودند در همین حال به صدام اعلام می‌كنند میدان برای كلیه ابتكارات وی بر علیه جمهوری اسلامی ایران باز است.

 

منابع عراقی اظهار می‌دارند: براساس اسناد جدیدی كه اخیرا به دست آمده است، سازمان ملل متحد و دبیركل وقت آن براساس همین حمایت‌های آمریكا و كشورهای اروپایی در برابر جنایت صدام و تجاوز همه‌جانبه‌اش به ایران در ماه‌های آغازین جنگ تحمیلی سكوت اختیار كرد و این درحالی بود كه مناطق مسكونی و غیرنظامی، مدارس و بیمارستان‌ها توسط موشك‌ها و هواپیماهای رژیم بعثی عراق در ایران به خاك و خون كشیده می‌شدند.

براساس این اسناد، در جریان بازرسی كمیته خلع سلاح سازمان ملل متحد كه پس از جنگ سال 1991 میلادی آمریكا و متحدانش با عراق فاش شده است آمریكا و كشورهای غربی براساس اسناد داخلی خود و شركت‌ها و كمپانی‌هایی كه سلاح به صدام فروخته بودند كلیه مراكز حساس و سلاح‌های كشتار جمعی عراق را منهدم ساختند و به همین دلیل تیم‌هایی از نظامیان فاقد اطلاعات آمریكا، انگلیس، آلمان، هلند، ایتالیا و چند كشور اروپایی دیگر در كمیته خلع سلاح سازمان ملل متحد حضور داشتند تا یكی پس از دیگری سلاح‌هایی كه در زمان جنگ تحمیلی كه صدام برای جنایات جنگی علیه ایران داده شده بود را از بین ببرند.

در یكی از این اسناد آمده است: صدام مقادیر زیادی از موشك‌ها و بمب‌های هدایت‌شونده را در كف یك رودخانه كم‌عمق در مركز عراق پنهان كرده بود كه پس از فشارهای مأمورین اطلاعاتی غرب كه در كمیته خلع سلاح حضور داشتند این مهمات كشف و سپس نابود شد.

منابع عراقی اظهار می‌دارند بیش از 16 هزار صفحه اسناد همكاری‌های رژیم صدام با كشورهای اروپایی كه منجر به تجهیز رژیم دیكتاتور عراق برای تجاوز و جنایت در حق ملت ایران بوده است توسط دولت موقت ایاد علاوی نخست‌وزیر گماشته شده آمریكا در آغاز اشغال عراق به نظامیان اشغالگر آمریكایی تحویل شده است.

 در این اسناد انتقال لوله‌های فولادی برای ساخت توپخانه بسیار سنگین و دوربرد از كشور انگلیس به رژیم صدام افشا شده است.

در بخش همكاری‌های آلمان با رژیم صدام به غیر از همكاری‌های شركت‌های شیمیایی آلمانی در جهت ساخت بمب‌های مهلك شیمیایی به مقادیر دیگری از انتقال تجهیزات از جمله مسلسل‌های سنگین نیز اشاره شده است.

در همین حال در بخش اسناد مربوط به كشور هلند نیز حجم وسیعی از ردپای این كشور در تجهیز شیمیایی رژیم صدام و همچنین ارسال مهمات به وسیله كانتینر از بندر رتردام به مقاصد بنادر عقبه در اردن و جده در عربستان نیز مورد اشاره واقع شده است.

فرانسه كه بیشترین حجم اسناد نظامی همكاری‌های دول غربی با صدام را دارد در این اسناد كلكسیونی از سلاح‌های مرگبار برای ارسال به عراق در دوران جنگ تحمیلی را به خود اختصاص داده است. در یكی از این معاملات با واسطه فرانسه نفربرهای پیشرفته همراه با رادارهای ردیاب نیروهای زمینی عمل‌كننده برای جلوگیری از حملات رزمندگان اسلام مورد اشاره قرار گرفته است.

ایتالیا نیز در این اسناد مورد اشاره واقع شده است. دولت وقت ایتالیا در دوران جنگ تحمیلی موافقت نموده كه مسلسل‌های سبك، انواع خمپاره و همچنین مین‌های بسیار پیشرفته در اختیار رژیم صدام قرار گیرد.

در بخش‌های دیگری از این اسناد به همكاری نظامی یوگسلاوی سابق، بلغارستان و چند كشور اروپای شرقی نیز اشاره شده است.

همچنین این اسناد فاش می‌سازند تعدادی از خلبانان غربی و همچنین خلبانانی از كشورهای استرالیا و نیوزیلند با نیروی هوایی رژیم صدام همكاری در پایان جنگ داشته‌اند و حداقل پنج خلبان غربی در تاریخ 29 فروردین 1367 در جریان نبردهای فاو با هواپیماهای عراقی به مواضع نیروهای ایرانی حمله كرده‌اند كه از جمله آن را می‌توان به حمله به پل نظامی بعثت كه برروی اروندرود نصب شده بود اشاره كرد. فیلم حمله به این پل نظامی نیز در اختیار نیروهای اشغالگر آمریكایی قرار گرفته است.

منابع عراقی در پایان افشاگری خود اشاره می‌كنند كه از اواسط جنگ تحمیلی بهای بسیاری از این سلاح‌های مرگبار به وسیله چك‌های صادرشده از طرف دولت‌های كویت و عربستان صعودی پرداخت شده است تا رژیم صدام همچنان بر علیه ایران مرتكب جنایات جنگی شود.

 

منبع:ساجد

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی