ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 309)
شنبه 24/11/1388 - 0:18 -0 تشکر 182087
صداهای هارد

با سلام

صداهایی كه از هارد به گوش می رسد چیست؟

فرض كنید كه در حال كار با كامپیوتر خود هستید و روی فایلی دابل كلیك می كنید كه در نتیجه نرم افزار اجرا كننده آن احضار و اجرا می شود تا آن فایل را برای شما باز كند. این عمل در بسیاری از كامپیوتر ها بین 10 تا 30 ثانیه طول می كشد. در طول این مدت صداهای خفیفی از هارد دیسك خود می شنوید از صداهایی كه شنیده می شود به نظر می رسد كارهایی در حال انجام است اما چه كارهایی؟

در هارد دیسك ها یك بازو وجود دارد كه هدهای خواندن و نوشتن را نگه می دارد. این بازوها می توانند هدهای خواندن و نوشتن را به سمت مركز یا لبه های دیسك حركت دهند. قطر یك هارد دیسك نرمال در حدود 5 اینچ یا 12.5 سانتی متر است بنابراین این بازوها می توانند در حدود 2 اینچ یا 5 سانتی متر در راستای شعاع دیسك حركت كنند.

سرعتی كه این بازوها می توانند حركت كنند حیرت انگیز است. این بازوها بسیار سبك هستند و محرك آنها قوی و بسیار دقیق است. این بازوها می توانند در صورت لزوم صدها بار در هر ثانیه در مقابل دیسك جلو و عقب بروند.

اگر درباره اساس كار یك اسپیكر هم بخواهید بدانید تفاوت زیادی با این سیستم ندارد. اسپیكر هم دارای یك مخروط سبك وزن است كه قادر است با سرعت 400 بار در ثانیه نوسان كند و تولید صوت نماید.

همانطور كه بازوی هارد دیسك با سرعت زیاد در حال حركت به جلو و عقب است نوساناتی تولید می كند كه این نوسانات همان صدایی را تولید می كنند كه ما می شنویم.

چرا زمانیكه بر روی یك فایل كلیك می كنیم هد هارد دیسك باید این مقدار حركت كند كه چنین صداهایی از آن شنیده شود؟

سه چیز باعث این حركت ها می شوند:

ــ وقتی یك فایل مثلاً یك فایل Excel را باز می كنید. هارد دیسك شما باید خود نرم افزار را همراه با تعدادی فایل DLL (مخفف dynamic link libraries ) كه از آن نرم افزار پشتیبانی می كنند فرا خوانی كند. این فایل ها جمعاً 10 تا 20 مگابایت حجم دارند و در قسمتهای مختلف هارد قرار گرفته اند. فرا خوانی 20 مگابایت اطلاعات زمان كمی نمی گیرد و هد هارد دیسك ما باید هزاران بار جلو و عقب برود تا این اطلاعات را جمع آوری كند.

ــ فراخوانی خود فایل اطلاعاتی. در حقیقت هدف شما از اجرای یك نرم افزار دسترسی به اطلاعات موجود در فایل مورد نظرتان است. برای این منظور سیستم عامل شما (مثلاً ویندوز XP) باید هد هارد دیسك را به دایركتوری كه فایل شما در آن واقع است راهنمایی كند و از وجود فایلی با این نام اطمینان حاصل كند، و سپس آن فایل را پیدا كند و سپس احتمالاً باید یك دوجین تكه از فایل مورد نظر را بخواند تا كل فایل را فراخوانی كند.

ــ اگر در هنگام انجام این پروسه رم شما پر از اطلاعات شده باشد آنگاه سیستم عامل شما قسمتی از رم را روی هارد دیسك خالی می كند. و هنگامی كه نرم افزار شما در حال اجراست سیستم عامل شما میلیونها بایت اطلاعات نرم افزار و فایلهای DLL را روی هارد دیسك می ریزد. برای انجام این وظایف هد هارد دیسك بارها باید حركت كند تا وظایف خود را به خوبی انجام دهد.

حال به خوبی می دانید كه چرا هارد دیسك شما چرا چنین صدایی هنگام كار می دهد. حقیقت اینست كه با یك كلیك ساده هارد دیسك شما كار سنگینی انجام می دهد.

یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی